Skocz do zawartości

Teleskop 114F900A


Kamilcia46

Rekomendowane odpowiedzi

Narazie zasatanawiam się nad teleskopem SW 90/900 i 130/900

 

Witaj na forum!

 

Ja bym Ci proponował jednak SW 90/900 AZ3. Jeśli kupisz teleskop Newtona to będziesz musiała się nauczyć go kolimować co potrafi sprawić sporo trudności początkującym. Refraktorów zaś nie trzeba kolimować. Ja sam posiadam od 1,5 roku Sky Watchera, tyle, że ciut mniejszego 70/900 na EQ2 i jestem z niego zadowolony. Polecam Ci jeszcze ściągnąć z internetu Stellarium, bardzo pomaga w odszukiwaniu planet. :astronom:

 

Mam jeszcze pytanie: światłosiła powinna być jak największa czy jak najmniejsza?

 

O światłosile możesz przeczytać tutaj: http://www.celestia.pl/Światłosiła.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie: światłosiła powinna być jak największa czy jak najmniejsza?

 

Zależy do czego ;) Teleskopy o dużej światłosile są dobre do obserwacji rozległych obiektów DS, łatwiej jest dobrać okular, który zapewni dużą źrenicę wyjściową. Dobrze również nadają się do astrofotografii lustrzanką cyfrową w ognisku głównym i do tego głównie są wykorzystywane. Problematyczne jest natomiast uzyskanie w nich dużych powiększeń "planetarnych", gdyż wymagają w tym celu okularu o bardzo krótkiej ogniskowej lub dobrego Barlowa. Teleskopy o małej światłosile wręcz odrwotnie, bardzo dobrze nadają się do obserwacji planetarnych, za to mogą być problemy z uzyskaniem dużych źrenic wyjściowych do obserwacji DS. Oprócz tego duża światłosiła niesie ze sobą dodatkowe problemy:

 

- w refraktorach achromatycznych poziom aberracji chromatycznej rośnie wraz ze światłosiłą, więc krótkie refraktorki F/5 dają bardzo nieciekawe obrazy przy obserwacji planet

- światłosilne Newtony wymagają wyjatkowo precyzyjnej kolimacji. Mają paraboliczne lustra, podczas gdy te o mniejszej światłosile zadowalają się lustrem sferycznym. Teoretycznie lustro paraboliczne jest lepsze, bo nie jest obarczone aberracją sferyczną, ale jest za to dużo trudniejsze do wykonania, co oznacza, że kupując masowo produkowany teleskop z dolnej półki łatwiej trafić na wadliwy egzemplarz.

- we wszystkich światłosilnych teleskopach znacznie silniej ujawniają się wszelkie wady własne okularu, szczególnie to widać w tanich okularach szerokokątnych (np. typu Erfle), praktycznie są one bezużyteczne w światłosilnym sprzęcie, gdyż obraz jest ostry jedynie w 30%, góra 50% pola, podczas gdy zupełnie dobrze spisują się w teleskopach o mniejszej światłosile.

 

Podsumowując nie pakuj się w teleskopy jaśniejsze niż F/7, a jak dla Ciebe to nawet F/8 czy F/9

 

 

To kiepski wybór, z trzech powodów:

1. Montaż EQ-1 to totalna porażka, trzęsie się jak osika, sczególnie gdy powiesisz na nim metrową rurę

2. 114mm to mała apertura, odpowiada mniej więcej refraktorowi 70-80mm.

3. Uważam, że lepszy byłby dla Ciebie refraktor. Tak naprawdę uważam, że w ogóle w tej klasie cenowo-aperturowej refraktorki są dużo sensowniejszym wyborem niż Newtony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację, bo o ile o planetach wiem sporo, to o DSach niewiele

Ale ponoć nie ma teleskopu idealnego, więc chyba mimo wszystko decyduję się na zakup teleskopu "planetarnego" z możliwością ujrzenia większych DSów typu M42, M45, M31 itp. w dobrej jakości

Narazie zasatanawiam się nad teleskopem SW 90/900 i 130/900

 

Mam jeszcze pytanie: światłosiła powinna być jak największa czy jak najmniejsza?

 

 

kupujac teleskop slaby do DSow nadal bedziesz wiedziec o nich niewiele

teleskopu idealnego nie ma, ale sa teleskopy niezle do DSow i planet

jesli juz zdecydowalas sie wybierac z tych 2 teleskopow to moim daniem lepszy jest 90/900AZ3

newton na paralaktyku jest ... irytujacy

 

 

Największa i najobszerniejsza opinia jaką czytałam o 130/900:

No więc zaryzykowałem i jakiś miesiąc temu kupiłem ten właśnie teleskop. Zacznijmy od statywu, jest niezbyt ciężki, ma dobrą półeczkę na akcesoria i co najważniejsze nie trzęsie podczas obserwacji. Montaż to EQ2. Kiedy dobrze poskręcamy wszystkie śruby, jest całkiem sztywny i nie trzęsie nawet przy większych powiększeniach. Nieźle radzi sobie z wiatrem. Mikroruchy chodzą dość płynnie, jak narazie nie ma z nimi problemów. I część najważniejsza czyli tuba optyczna. Wykonana ze zwiniętej blachy, nieźle wyczerniona. 84cm długości i 16cm średnicy. Robi wrażenie. Lustro bez zastrzeżeń. W zestawie dostajemy dwa okulary (25mm i 10mm) oraz barlowa. Okularki to kellnery. Pokryte niebieskimi warstwami przeciwodblaskowymi. Ostrość w polu widzenia utrzymuje się na przyzwoitym poziomie ok 75% dla 25 i 70% dla 10. Barlow to badziewie. Bez warstw przeciwodblaskowych. Nie daje ostrych obrazów. Szukacz też jest nienajlepszy. 6x24 to mało, a dotego jeszcze diafragma zawęża średnicę do ok 1cm. Potworna aberancja chromatyczna. Ale do szukania planet i jasnych gwiazd się nadaje. Co do obserwacji to: Księżyc jest super, bez zastrzeżeń, obraz kontrastowy i plastyczny. Jowisz. Przy 36x widać dwa pasy, 4 księżyce. 90x to już 4 pasy, Wielka Czerwona Plama, i struktura chmur (zależy od pogody). Saturn. Pierścienie bez problemu, 90x widziałem cassiniego ale słabo bo saturn jest już zbyt nisko. Z gwiaz podwójnych pod lupę poszedł castor i mizar. Rozdzielone bez problemu. A co do DS-ów to: m13 rozdziela się przy 72x. 90x to już całkiem niezły widok. m5 podobnie jak m13, z tym że jest troszkę mniejsza. m57 widoczny pierśnionek już przy 36x. 90x całkiem ładna mgławica. m27 72x widoczny kształt, ze strukturą gorzej. Podsumowują to już całkiem niezły teleskop. Ale żeby pokazał pełnię możliwości to niezbędne jest zrobienie kilku zakupów. Przede wszystkim barlowa i okurarków. Okular 7.5mm i barlow 2x powinny dać powiększenie 240x a więc prawie maxymalne dla tego telpa. No i warunki obserwacji. Letnie noce to nienajlepszy okres. Tło nieba jest zbyt jasne. Pozdrawiam wszystkich astro obserwatorów. Jo!

 

Jak dla mnie nadaje się więc i do planet i do DSów oczywiście w pewnych przyzwoitych granicach

 

Jak się uda znaleźć w dobrym stanie używany, to będzie mniej niż 600zł

 

 

sk1309 byl moim pierwszym teleskopem i nijak nie moge potwierdzic przytoczonej przez ciebie opini

jako taka stabilnosc udalo mi sie uzyskac dopiero kiedy eq2 przykrecilem do piera wbetonowanego w ziemie

ale i tak przy ostrzeniu bylo malo ciekawie

okulary i barlow sa mizernej jakosci i zabijaja calo przyjemnosc z ogladania planet

planety jako takie ale dopiero po wymianie okularkow

 

tyle mojego marudzenia

tylko nie popelniaj bledu wielu poczatkujacych obserwatorow, ktorzy po kupnie slabego teleskopu zaraz pytaja co dokupic aby jakos ukoic swoj wewnetrzny bol po tym jak dotarlo do nich, ze zrobili glupote

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle mojego marudzenia

tylko nie popelniaj bledu wielu poczatkujacych obserwatorow, ktorzy po kupnie slabego teleskopu zaraz pytaja co dokupic aby jakos ukoic swoj wewnetrzny bol po tym jak dotarlo do nich, ze zrobili glupote

pozdrawiam

 

Ciekawe spostrzeżenie, ale faktycznie często jest tak jak piszesz:

 

1. Początkujący kupuje badziew za 300-400zł, bo myśli, że to już sporo pieniędzy(w końcu na allegro są ‘teleskopy’ za mniej niż 200zł) i że taki teleskop będzie ok.

 

2. Po pierwszych obserwacjach okazuje się, że szału nie ma

 

3. Powrót na forum i pytania jakie okulary filtry dokupić. Tym razem nie chcąc pakować się w najtańsze rozwiązania kupują okulary za 200-400zł, filtry za 150-250zł.

 

4. W krótkim czasie okazuje się, że wydali więcej niż kosztowałaby ich nowa Synta 8’’, czy inny teleskop w porównywalnej cenie (np. refraktor 120/600).

 

Wnioski może każdy wyciągnąć sobie sam. Wiem jednak, że większość i tak wniosków nie wyciągnie i będzie musiało samemu przejść tą czeropunktową ścieżkę i przekonać się na własnej skórze (i kieszeni) o co chodzi. No cóż – taka natura człowieka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość sprzętu astronomicznego produkowana jest na rynek USA względnie Europy Zachodniej, gdzie zarobki, co tu dużo gadać, są wciąż znacznie wyższe niż w Polsce. Zajmując się doradzaniem początkującym na forum łatwo zauważyć, że planowany budżet na teleskop z reguły wynosi poniżej 1000zł, częściej jest to w okolicach 500zł i szczerze mówiąc nie sądzę, aby był to wynik porównania cen na Allegro, raczej po prostu większośc osób taką kwotę jest w stanie przeznaczyć na hobby. Rzecz w tym, że w USA 200 dolarów to drobna kwota i za takie pieniądze kupuje się zabawki dzieciom i tego rodzaju sprzęt w tej cenie jest oferowany. Spójrzmy na serię Astromaster Celestrona - efektowny, niebiesko-pomarańczowy design, kolorowe pudełka, hasła reklamowe wyraźnie sugerujące, że jest to produkt skierowany do bardzo początkującego nabywcy: "łatwy montaż bez narzędzi", "ten teleskop nie daje odwróconego obrazu"!. A że plastikowy wyciąg chybocze się na boki, ramiona pająka mają grubość 3mm, lustro nie ma zaznaczonego środka optycznego, a teleskop z fabryki wyjeżdża skolimowany bez offsetu? Przeciez ktoś, kto to kupił jako zabawkę w hipermarkecie się nie zorientuje. Osoby na serio interesujące się astronomią są w stanie przeznaczyć na swoją pasję dużo, dużo większe kwoty. Ile w Polsce sprzedaje się dużych SCT Meade lub Celestrona na widłowych montażach GoTo? A w USA to popularny sprzęt.

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie po to tu jestem, byście mi doradzili jaki teleskop byłby odpowiedni tak bym mogła przejść pomijając pozostałe punkty od razu do 5. który brzmi: wspaniałe obserwowanie wspaniałym teleskopem i ominięcie pieniężnej czarnej dziury

 

Wyciągam wniosek że polecacie Sky-Watcher 90/900 AZ3, kosztuje on 600zł więc jeszcze nie jest źle. Wg zastosowań podanych na różnych stronach na pierwszym miejscu księżyc, planety, na drugim mgławice, galaktyki - czyli tak jak chciałam. Opinie kupujących są pozytywne, nawet bardzo, więc teraz tylko najważniejsza decyzja.

 

Ale może napiszecie mi o jakichś wadach tego telepa? Bo na pewno też jakieś są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadą tego teleskopu jest to, że ma małą aperturę, co dla Ciebie niekoniecznie musi być wadą, bo mały teleskop to lekki teleskop, a Ty musisz go móc wygodnie wystawić na taras. Poza tym jak każdy achromat na jasnych obiektach będzie wykazywał trochę aberracji chromatycznej, niemniej z powodu światłosiły F/10 nie powinna ona zbytnio przeszkadzać. Montaż azymutalny będzie wymagał regulacji w obydwu osiach, aby utrzymać obserwowany obiekt w polu widzenia. To też nie jest wielki problem, gdyż po pierwsze użytkownicy Dobsonów jakoś sobie z tym radza, a nie mają nawet mikroruchów. Po drugie, tanie montaże paralaktyczne i tak trudno ustawić na polarną (brak lunetki biegunowej), co skutkuje koniecznością okresowej poprawki w osi deklinacji. Masz mocno ograniczony budżet i jest to chyba najbardziej sensowny wybór w tej klasie cenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to słuszny wybór.

 

Wady oczywiście są, np. montaż nie jest wystarczjąco sztywny, wyciąg ma luzy i obraz może uciekać przy regulacji ostrości, załączone okulary sa kiepsikiej jakości (lepsze dadzą np. bardziej kontrastowy obraz i nie trzeba będzie wpychać się w nie okiem), występuje aberracja (kolorowe obwódki wokół jasnych obiektów), mało swiatła ... itd itp.

JEDNAK: na początek to jest OK. Dlaczego? Bo jak się przekonasz że to jest fajne hobby, to zaczniesz inwestować w lepszy sprzęt. A lepszy sprzęt wymaga większej wiedzy do jego obsługi. Najlepiej kupowac sobie coś nowego dopiero wtedy, gdy udowodni się sobie że się umie wykorzystać maksimum obecnych możliwości sprzętu i to już nie starcza.

Gdyby początkujący dostał drogi sprzęt (np. za 10 000zł), to pewnie by się zniechęcił, może (ale tylko może) wyjątkiem jest Meade LightSwith - ale to bajka z innego kontynentu i innych niż nasze zarobków http://forum.astropolis.pl/topic/33617-teleskop-etx-ls-6%26-8221%3B-acf/.

 

Przy okazji - Kamilcia46 - musze Cię pochwalić. Wśród młodych początkujących na tym forum piszesz posty i zadajesz pytania wyjątkowo trafne, do tego wyciągasz słuszne wnioski. Trzymaj tak dalej!

 

Recenzja Sky-Watcher 90/900 AZ3 jest np. tu:

http://forum.astropolis.pl/topic/20588-sky-watcher-90900-az3/

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że za 600zł ciężko oczekiwać produktu wysokich lotów. Jednak na początek sprzęt powinien być ok – dopiero (i jeśli) nabierzesz wprawy w astronomii i temat Cię zainteresuje (co też nie jest pewne- większość osób się zniechęca jak się zorientuje, w teleskopie mgławice to szare mgiełki a nie to co na kolorowych zdjęciach) to dopiero wtedy kiedy zorientujesz się, że z tego sprzętu już nic więcej nie wyciśniesz, zaczniesz myśleć o lepszym sprzęcie.

 

 

 

Zazwyczaj odradzam dokupywanie akcesoriów na samym początku, ale rozważ możliwość dokupienia do tego teleskopu jakiegoś 32mm Plossla. Taki okular da Ci dwie rzeczy – większe pole widzenia (prawie 2 stopnie) i dużo jaśniejszy obraz (źrenica wyjściowa 3,2mm) co ułatwi poruszanie się po niebie jak i ułatwi wyszukiwanie i różnych obiektów. Szczególnie że wiem, że początkujący mają spore problemy z przyzwyczajeniem się do szukacza który daje odwrócony góra-dół obraz(ja zresztą nigdy się do tego nie przyzwyczaiłem).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za porady, wady są jak najbardziej do zniesienia

bo wiadomo trzeba znać i zalety, i wady :rolleyes:

a mi do szczęścia wiele nie trzeba, bo jak odkryłam że Jowisza można zobaczyć gołym okiem to cieszyłam się jak dziecko ;P

 

A mam jeszcze pytanie: Jakbym się zainteresowała później DSami, to czy można do teleskopu coś dokupić? Czy raczej teleskop nie zmienia swojego zastosowania cokolwiek się dokupi?

Edytowane przez Kamilcia46
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci lornetkę, którą dał skymacho. :yes: Sam kiedyś chciałem kupić teleskop za jak najmniej. Ale w końcu sobie uświadomiłem, że lornetka też nie jest zła. Więc kupiłem. Do tego jakiś statyw i masz dobry sprzęt za małe pienądze.

 

PS: Nikon za 270 :o To nieźle przepłaciłem ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Mam problem mój teleskop odwraca obraz i wszystko jest do góry nogami i nie wiem co zrobić czy to ma tak być?

 

 

Wszystko jest jak najbardziej w porządku,jest to w zupełności normalne zjawisko wynikające z praw optyki geometrycznej.W obserwacjach astronomicznych, w odróżnieniu od obserwacji naziemnych, nie ma znaczenia pojęcie góry i dołu. :astronomer2:

Edytowane przez grzep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.