Skocz do zawartości

Który okular lepszy


adam_k27

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem zakupu okularu 5mm, którym mógłbym uzyskać powiększenie 140x, bez soczewki barlowa. Z kitowymi: okularem Super 10mm i barlowem powiększenie 140X jest bezużyteczne bo obraz jest nieostry. Teleskop mam słaby, ale okulary kupuje się podobno raz na całe życie, więc nie chciałbym oszczędzać lecz kupić coś przyszłościowego, co przyda się też w kolejnym (albo kolejnych) teleskopach. Przeznaczenie okularu do planet i księzyca. Zastanawiałem się nad dwoma poniższymi:

- Celestron X-cel 5mm http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-x-cel-5-mm,d233.html

- TMB planetary II 6mm http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_46&products_id=1505&lunety=Okular_TMB_6mm_1,25''_58%B0_PLANETARY_II

 

Ten drugi okular da mniejsze powiększenie, bo 116,6, ale może to i dobrze. Za to Celestron jest chyba lepszy, bo i droższy. Co byście polecili, ewentualnie może inne propozycje w zbliżonych cenach.

 

Aha sprzęt póki co: Spinor Optics 70/700 AZ2.

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się rozczarować jakością przy 140x nawet bez barlowa. Proponuję pomyśleć nad okularem 7mm.

 

7mm rozważe. Prosiłbym jednak o opinie w które okulary lepiej się wyposażyć. TMB ma teoretycznie szersze pole, bo 58 stopni vs 52 Celestrona. Z tego co czytałem oba okulary sa 6-elementowe. Celestron jest droższy - czyżby lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronoce mają wciąż chyba problemy techniczne, ale był na nich doskonały test okularów 5mm:

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24&str=0

 

Z tego co pamiętam, X-Cel wypadł w nim fatalnie. TMB to fajny okular w dobrej cenie, doczekał się również klonów takich jak Sky-Watcher UWA-58 i HR Planetary, które też są niezłe. Osobiście mam UWA-58 5mm i jestem bardzo zadowolony. Jeśli coś jest droższe to prawdopodobnie jest lepsze, ale od tej reguły zdarzają się wyjątki. Na cloudynights są ludzie, którzy dowodzą wyższości TMB nad Radianami, to o czymś świadczy. Nie przesadzaj z powiększeniem. Okular 5mm da w Twoim refraktorku powiększenie 140x, a to już dużo, moim zdaniem za dużo. 6mm będzie w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.