Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do obserwacji + astrofoto w przyszłości


ink

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich . Nazywam się Adrian , 27lat.

Już od bardzo dawna męczy mnie sprawa obserwacji astronomicznych, co jest spowodowane naturalną potrzebą spoglądania w gwieździste niebo .

Nadszedł czas aby realizować marzenia i zakupić pierwsze sprzęty od obserwacji nieba .

 

Na wstępie chciałbym wyjaśnić kilka rzeczy :

- przejrzałem wiele wątków, na wielu forach, odnośnie pierwszych sprzętów do obserwacji (duża większość najciekawszych tematów jest z przed kilku lat) .

- przejrzałem oferty polskich sklepów ze sprzętem .

- wiem, że moja wiedza jest jeszcze bardzo mała w tej dziedzinie

 

i dlatego zwracam się z prośbą o skorygowanie i ocenę mojego toku myślenia i planów, dotyczących astro obserwacji i fotografii .

 

Dane:

- budżet – 3000zł–5000zł (teleskop + montaż)

- warunki obserwacyjne – dom wolno stojący na obrzeżach, 100k mieszkańców, miasta Słupsk (własny ogródek + balkon 3.5m x 5.5m) , możliwość wyjazdu na wieś około 9km od miasta , własny samochód (pomieści każdy sprzęt) , możliwość wyjazdu w niezamieszkałe tereny z czystym niebem (okolice Parku Słowińskiego na Pomorzu) .

- mam 27 lat , spokojnie pociągnę ze 40 kg na raz . :szczerbaty:

- obecnie, oprócz gapienia się w niebo, uczę się map nieba itd. , przeglądam ciekawe artykuły , czytam książki , ogólnie ciągle się uczę .

 

Założenie : Teleskop do obserwacji, do nauki nieba (uniwersalny: chociaż wiem, że takich nie ma ) + docelowo nauka astrofotografii . W przyszłości 3-5 lat , inwestycja w sprzęt z wyższej półki do astrofoto .

 

 

Plan

Teleskop :

- SK 80ED OTAW Black Diamond : 80ed

albo

- Messier R-152 OTA Refraktor 152/762 Bresser : messier

 

droższe rozwiązanie :

- Sky-Watcher Equinox 80 : 80 ed

albo

- SK 100ED OTAW Black Diamond : 100ed

 

Dlaczego refraktor ? Bo z tego co wiem jest łatwiejszy w użytkowaniu i konserwacji .

 

 

Montaż :

Montaż paralaktyczny HEQ5 SynTrek : montaż

 

Całość około 5.000 zł

Sprzęt ma służyć do obserwacji z możliwością nauki astro foto ( kładę nacisk na naukę, i wiem jaki efekt można osiągnąć przy takim sprzęcie) .

około 2-3 miesięcy po zakupie w/w sprzętu do obserwacji planuję zacząć naukę „bardzo amatorskiego astrofoto ”

- Laptop (już jest) + soft

- używany Eos 350

- guider

- flatener

- kable

- jakiś akumulator

- filtry itd. jeszcze wiele się muszę nauczyć .

 

proszę o ocenę. Czy lepiej zainwestować w tańsze czy droższe rozwiązanie , i czy montaż jest ok ? . Jeszcze raz pragnę zaznaczyć, że ma być to zestaw do obserwacji z możliwością rozbudowy do nauki astrofoto.

 

a może zaproponujecie coś ciekawszego . ?

--------------------

 

Tak jak już powiedziałem, jeżeli wszystko pójdzie dobrze , za kilka lat, rozbuduję arsenał o coś naprawdę konkretnego .

 

Z góry dziękuję o konkretne odpowiedzi .

Pozdrawiam

Adrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Montaż klasy HEQ5 jak najbardziej się sprawdzi do amatorskiej astrofotografii, podobnie jak refraktor klasy 80ED. Bardzo wiele osób robi astrofotografie takimi zestawami z dobrymi rezultatami a przy okazji można sobie wyrobić pogląd na temat tego, czego nam brakuje i co zmienić. Refraktor 152R odradzam - do obserwacji wizualnych pod ciemnym niebem jak najbardziej, w astrofotografii spora część kadru będzie błękitną poświatą od aberracji. Poza tym tuba 152R jest już przyciężkawa nawet jak na montaż klasy HEQ5. Z kolei ED100 ma już dość sporą ogniskową, i trzeba będzie więcej wysiłku poświęcić na ustawianie i regulację całego zestawu do astrofotografii.

350D warto będzie zmodyfikować wymieniając w nim filtr przed matrycą, który blokuje sporo fajnego światła w paśmie H alfa przy astrofotografii mgławic.

Będą Ci jeszcze potrzebne:

- całe worki samozaparcia, i

- tony cierpliwości :)

Powodzenia!

PS - do obserwacji wizualnych DSów sprzęt klasy 80ED się nie nadaje. Może jak wybierzesz tańszy wariant zmieścisz się w budżecie jeszcze z używaną syntą 8 cali na dobsonie, którą będziesz łowił galaktyki w czasie długich naświetlań astrofoto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za odpowiedź

 

Troszkę przemyślałem parę rzeczy , i jednak kupię reflektorek : SW 150/750 z EQ3 : http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html

 

Dlaczego zszedłem tak w dół z planami ... ? , spróbuję najpierw ze słabszym sprzętem . Jeżeli wytrwam, to zainwestuję w coś mocniejszego .

 

Jestem jeszcze dość zielony jeśli chodzi o niebo ... A tym zestawem można już pooglądać , jaki i porobić fajne foto . Wiem, że EQ3 jest słabym statywem , ale zobaczę jak mi będzie szło i pewnie pokuszę się na jakieś przeróbki . Poduczę się składania i obróbki zdjęć.

 

Już załatwiam Eos'a 350d - muszę jeszcze poczytać o jego przeróbce .

 

Jeszcze zwrócę się z pytankiem : Co potrzebował bym do tego zestawu ? ... Jaki reduktor komy ? Może inny okular do obserwacji ? .

 

 

Pozdrawiam .

Adrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że EQ3 jest słaby , i na pewno wymienię go na coś lepszego, ale chcę zobaczyć co się będzie działo na słabszym sprzęcie :) ... będę miał przynajmniej porównanie .

 

Zapytam jeszcze tylko : czy w tym newtonie SW 150/750 : http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html

Warto coś w tym zestawie wymienić na początek, albo coś dokupić ? np inny okular ? (może te z zestawu są badziewne) mówię tu o obserwacji .

 

Foto będzie na razie eksperymentalnym dodatkiem . Porobię kilka klatek , rozeznam się w programach , spróbuję je stakować, zobaczę z czym to się je :)

A jeśli chodzi o korektor komy . Polecacie jakiś konkretny model ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobisz kupując 150/750 mna EQ3. Wydaje mi się, że dopiero wtedy zrozumiesz dlaczego ludzie doradzający tu mają rację. Ja Ciebie rozumiem – do pewnych wniosków najlepiej(a nawet trzeba) dojść empirycznie. Dlaczego uważam, że dobrze zrobisz? Bo nie wydasz dużej sumy, a zrozumiesz dlaczego 150/750 na EQ3 nie jest dobry ani do wizuala, ani do astrofoto.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to, że ja nie wierzę i muszę sam sprawdzić . We wszystkich postach i artykułach ludzie odradzają eq3 i na pewno mają świętą racje .

To będzie mój pierwszy teleskop i montaż na pewno zmienię . Zostawmy go na razie w spokoju. :) a poza tym eq3 jest w zestawie z SW , i jestem na niego skazany przez pewien czas .

 

zdecydowałem się na sw 150/750 .

 

Pytałem odnośnie akcesoriów, które warto zakupić na początku . Coś co na pewno się przyda, a niema tego w zestawie . :) .. może ktoś ma jakieś doświadczenia i sugestie ? .

 

P.S. Już niedługo zakupię sprzęt (ok 2 tyg, dlatego tak wypytuję) i podzielę się wrażeniami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.