Skocz do zawartości

Problemy z konfiguracją guide.


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Setup:

HEQ5 SynScan (z pilotem SynScan)

SW 80/400 jako luneta prowadząca

SPC900NC przerobiona na długie czasy

Laptop + Guidemaster

 

 

Co robie:

Do HEQ5 podłączam pilota SynScan do pilota podłączam laptop (przez RS232).

Na pilocie ustawiam „PC Direct Mode”. Na laptopie zainstalowane jest:

Platforma ASCOM + EQMOD + Guidemaster.

W guidemaster w „Guide Interface” ustawiam Ascom, w Ascom settings ustawiam:

- EQMOD.Telescope

- PulseGuide

W Ascom Telescope Chooser ustawiam:

- EQMOD ASCOM EQ5/6 (wewnątrz oczywiście parametry portu COM)

 

Uruchamiam kamerkę, ustawiam na gwiazdkę i robię Telescope>Connect – wyskakuje okno EQMOD do sterowania montażem.

W tej chwili gwiazdka zaczyna dryfować ponieważ sterowanie powinno odbywać się z EQMOD. Włączam kalibracje i wyskakuje błąd:

Error In DEC move. Pixel difference too less, check that Mount is slewing.

 

Po jakimś czasie zorientowałem się że GuideMaster nie może sterować montażem, oczywiście okno które pojawiło się po Connect jest w pełni funkcjonalne (po naciśnięciu w e n s montaż przesuwa się prawidłowo). Nie działa w GuideMaster również funkcja Connection (sprawdza się w niej prawidłowe połączenie oraz wizualizuje poprawki w czasie prowadzenia)

 

Oczekiwałem że po prawidłowej kalibracji i naciśnięciu przycisku Guide/CenterGuideStar rozpocznie się prowadzenie montażu ?!

 

Prawdopodobnie coś źle rozumiem lub źle robie – bardzo proszę o pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Setup:

HEQ5 SynScan (z pilotem SynScan)

SW 80/400 jako luneta prowadząca

SPC900NC przerobiona na długie czasy

Laptop + Guidemaster

 

 

Co robie:

Do HEQ5 podłączam pilota SynScan do pilota podłączam laptop (przez RS232).

Na pilocie ustawiam „PC Direct Mode”. Na laptopie zainstalowane jest:

Platforma ASCOM + EQMOD + Guidemaster.

W guidemaster w „Guide Interface” ustawiam Ascom, w Ascom settings ustawiam:

- EQMOD.Telescope

- PulseGuide

W Ascom Telescope Chooser ustawiam:

- EQMOD ASCOM EQ5/6 (wewnątrz oczywiście parametry portu COM)

 

Uruchamiam kamerkę, ustawiam na gwiazdkę i robię Telescope>Connect – wyskakuje okno EQMOD do sterowania montażem.

W tej chwili gwiazdka zaczyna dryfować ponieważ sterowanie powinno odbywać się z EQMOD. Włączam kalibracje i wyskakuje błąd:

Error In DEC move. Pixel difference too less, check that Mount is slewing.

 

Po jakimś czasie zorientowałem się że GuideMaster nie może sterować montażem, oczywiście okno które pojawiło się po Connect jest w pełni funkcjonalne (po naciśnięciu w e n s montaż przesuwa się prawidłowo). Nie działa w GuideMaster również funkcja Connection (sprawdza się w niej prawidłowe połączenie oraz wizualizuje poprawki w czasie prowadzenia)

 

Oczekiwałem że po prawidłowej kalibracji i naciśnięciu przycisku Guide/CenterGuideStar rozpocznie się prowadzenie montażu ?!

 

Prawdopodobnie coś źle rozumiem lub źle robie – bardzo proszę o pomoc !

 

 

 

 

Nie bawiłem się Guidemasterem, ale spróbuj program PHDGuiding też obsługuje kamerki web.

 

 

http://www.stark-labs.com/phdguiding.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, EQMOD musi być też prawidłowo ustawiony, śledzenie włączone bo inaczej guidemaster nie będzie śledził przez EQMOD-a.

Jedni uważają, że guidemaster lepiej śledzi przez ASCOM, inni, że bezpośrednio w trybie ST4. Mnie się często zawieszał guidemaster

na ASCOM (nie wiem czemu), potrafił działać i nagle wieszać się bez powodu i trzeba było zrestartować komputer. Niekiedy tak się działo

po godzinie czy dwóch a niekiedy wcale. Działał jak chciał. Dlatego przeszedłem na tryb guidowania typu ST4 przez relaybox.

Zamiast do pilota podłączam kabel do wejścia ST4 na montażu. To jest pewniejsze. U mnie stary laptop służy wyłącznie do guidowania

a drugi nowszy do komunikacji z montażem przez ASCOM i obsługi montażu z planetarium oraz zrzucania fotek z kamerek czy Canona.

Guidowanie odbywa się zatem bardzo podobnie jak w prawdziwych niezależnych systemach. Mnie się to bardziej widzi ale do końca też za bardzo

na ty się nie znam i nie jestem żadnym specjalistą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim Panom za komentarze - problem udało się rozwiązać:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=15545

 

Oczywiście wynikał z braku wiedzy i doświadczenia.

 

W piątek udało mi się nieco pofocić, nagrałem też log z Guidemastera niestety nijak nie umiem go zinterpretować.

Może któryś z kolegów miałby chwile i obejrzał/skomentował mój log ewentualnie udzielił bezcennych wskazówek :)

PE.zip

test.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.