Skocz do zawartości

Identyfikacja teleskopu/parametry


jahu88

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam teleskop firmy uniwersał, jednak nie znam się na tym sprzęcie kompletnie. Proszę was o jakieś opinie, może ktoś ma taki sam lub podobny, a także wyceny za ile taki sprzęt można sprzedać. Wszelkie parametry techniczne mile widziane, gdyż jedyne co o nim wiem to to, że średnica zwierciadła to 14 cm, rury 15,5 cm a jej długość to 87,7 cm.

 

Zamieszczam zdjęcia (album na imageshack.com):

http://img853.imageshack.us/g/36197208.jpg/

 

Za wszelką pomoc bardzo dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam teleskop firmy uniwersał, jednak nie znam się na tym sprzęcie kompletnie. Proszę was o jakieś opinie, może ktoś ma taki sam lub podobny, a także wyceny za ile taki sprzęt można sprzedać. Wszelkie parametry techniczne mile widziane, gdyż jedyne co o nim wiem to to, że średnica zwierciadła to 14 cm, rury 15,5 cm a jej długość to 87,7 cm.

 

Zamieszczam zdjęcia (album na imageshack.com):

http://img853.imageshack.us/g/36197208.jpg/

 

Za wszelką pomoc bardzo dziękuje.

 

Myślę że najdokaądniejszą wycenę takiego sprzętu dokona aukcja na Allegro wystawiona od złotówki bez ceny minimalnej ;)

 

Na kokosy raczej nie licz. Uniwersał z tego co wiem stosował jakiś niestandardowy format okularów niezgodny z 1.25". Poza tym ważny jest wiek teleskopu i stan lustra. Lustra po kilku latach zaczynają matowieć i trzeba je na nowo napylać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że najdokaądniejszą wycenę takiego sprzętu dokona aukcja na Allegro wystawiona od złotówki bez ceny minimalnej ;)

 

Na kokosy raczej nie licz. Uniwersał z tego co wiem stosował jakiś niestandardowy format okularów niezgodny z 1.25". Poza tym ważny jest wiek teleskopu i stan lustra. Lustra po kilku latach zaczynają matowieć i trzeba je na nowo napylać.

 

Hmm troche sie boje tak wystawiac, zeby czasem nie poszedl za jakieś grosze, ale zobacze jeszcze :)

 

Teleskop ma jakieś 9-10 lat, wygrałem go w teleturnieju :D Używany był dosłownie kilka razy a przez wiekszość czasu stał sobie z boku zamkniety.. Czy matowienie lustra zachodzi tylko gdy się go używa, czy nawet jak teleskop stoi zamkniety i nie używany?

 

A tak orientacyjnie jakbys go mial wycenic? ile by to bylo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety lustro matowieje nawet gdy jest nieużywane, choć zapewne niektóre czynniki moga matowienie przyśpieszać (być może wilgoć ?) a ich brak, spowalniać. Matowienie spowodowane jest utlenianiem się aluminium więc wystarczy po prostu dostęp powietrza, aby zachodziło.

 

Co do ceny trudno mi coś powiedzieć. Nie używałem nigdy takiego teleskopu. Osobiście bym nie kupił. Ta sugestia z aukcją to było tak z przymróżeniem oka. Po prostu trudno taki sprzęt wyceniać, bo ktos napisze kwotę "x" inny powie że "y", a to za ile uda cis ie znaleźć kupca i tak pewnie będzie zupełnie inna bajka. Trudno wyceniać sprzęt który już od dłuższego czasu nie jest sprzedawany. Znając cenę nowego możnaby łatwiej wycenić ile taki teleskop może być wart.

 

Tak wogóle sprzedajesz bo cię astro nie interesuje czy nosisz się z zamiarem zakupu czegoś lepszego?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniwersał robił teleskopy o ogniskowej m.in. 900 która w systemach Newtona a taki posiadasz, odpowiada zgrubsza długości rury w kilku odmianach. 10 lat temu były to np.: model nr 8 (średnica zwierciadła 150 mm - tzw. szukacz komet) i model nr 15 (średnica zwierciadła 120 mm). Żadna z tych wartości nie odpowiada podanej przez Ciebie średnicy zwierciadła.

Co do wartości to podobnej wielkości (i jakości) sprzęt na allegro jest wystawiany (co nie znaczy sprzedawany) za 200-300 zł. I nie licz na więcej. A i to osiągniesz jak zareklamujesz swój sprzęt jako "ogromny" i "profesjonalny" o powiększeniu 500x - tu akurat zgodnie z danymi producenta :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Tak wogóle sprzedajesz bo cię astro nie interesuje czy nosisz się z zamiarem zakupu czegoś lepszego?

 

Sprzedaje bo nie mam go gdzie trzymac. Nie powiem, ze jest w tym cos interesujacego jednak mieszkam w centrum miasta i nie mam za bardzo warunkow do regularnych obserwacji (luna miejska, latarnia za oknem) a ze mieszkam po studencku w jednym pokoju to tez nie mam za bardzo gdzie go trzymac :/

 

Uniwersał robił teleskopy o ogniskowej m.in. 900 która w systemach Newtona a taki posiadasz, odpowiada zgrubsza długości rury w kilku odmianach. 10 lat temu były to np.: model nr 8 (średnica zwierciadła 150 mm - tzw. szukacz komet) i model nr 15 (średnica zwierciadła 120 mm). Żadna z tych wartości nie odpowiada podanej przez Ciebie średnicy zwierciadła.

Co do wartości to podobnej wielkości (i jakości) sprzęt na allegro jest wystawiany (co nie znaczy sprzedawany) za 200-300 zł. I nie licz na więcej. A i to osiągniesz jak zareklamujesz swój sprzęt jako "ogromny" i "profesjonalny" o powiększeniu 500x - tu akurat zgodnie z danymi producenta :lol:

 

A skad wziales te dane? Moglbys zarzucic jakims linkiem, chetnie przy wystawianiu na allegro bym wkleil w opis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powyzej to oczywiscie moj post, po prostu zapomnialem sie zalogowac, zauwazylem dopiero keidy chcialem zedytowac :)

 

Co do wymiarow teleskopu - zmierzylem go jeszcze raz i wydaje mi sie, ze zwierciadlo ma 12 cm (wczesniej zmierzylem tylko otwor u wlotu, zwierciadlo jest troche mniejsze czyli pasowalo by 12 cm idealnie :)) a co do dlugosci (ogniskowej) to jest cala dlugosc rury, czy np. dlugosc od zwierciadla do takiego malego szklanego lusterka, ktore nakierowuje obraz w bok o 90 stopni do wizjera? Pytam, bo podana przez mnie dlugosc rury to wlasnie jej calkowita dlugosc (87,7 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jahu88 nie licz na linka, bo jak już ktoś ci go da, to nigdy tego teleskopu nie sprzedasz, bo takie recenzje raczej nie były pozytywne... Taka marka...

Co do ogniskowej, to nie jest ona ściśle powiązana z długością tubusu, tylko zależy od optyki i w Twoim przypadku, ognisko wypada gdzieś w okolicy "wizjera".

Piotr napisał chyba wszystko co tyczy sie danych tego "teleskopu", reszta w rękach bogów ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwierciadlo ma 12 cm

a co do dlugosci (ogniskowej) to jest cala dlugosc rury, czy np. dlugosc od zwierciadla do takiego malego szklanego lusterka, ktore nakierowuje obraz w bok o 90 stopni do wizjera? Pytam, bo podana przez mnie dlugosc rury to wlasnie jej calkowita dlugosc (87,7 cm).

No to już wiesz jaki masz teleskop - "Uniwersał model 15".

 

Ogniskowa to odległość od zwierciadła do punktu w którym skupiają się promienie równoległe padające na to zwierciadło (np. promienie pochodzące od odgległych obiektów jak gwiazdy). Lusterko wtórne umieszcza się zazwyczaj parę-paręnaście centymetrów przed tym punktem skupienia. Ogniskowa zatem to nieco więcej niż odległość od zwierciadła głównego do wtórnego.

 

Co do marki Uniwersał, że słaba, że się nie sprzeda itp. To niby prawda, ale popatrzcie na te super "marki" których teleskopy są dostępne na allegro. Jak one się sprzedają to i Uniwersał się sprzeda. Ponadto zwróćcie uwagę, że podstawowym modelem na allegro jest 76/700 czyli lunetka. Twój teleskop 120/900 jest - można by tak nienaukowo rzec - 2-3 x mocniejszy od takiego 76/700.

 

Linka ci nie podam, bo informacje o modelach Uniwersała wziąłem z reklamy jaką nieopatrznie zamieściłem w swoim "Wielkim Atlasie Nieba" z 1999 roku a więc z czasów kiedy Twój teleskop był wyprodukowany.

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ważny jest wiek teleskopu i stan lustra. Lustra po kilku latach zaczynają matowieć i trzeba je na nowo napylać.

Jak to jest z tym matowieniem? Mam Syntę 8" (trzy lata): dwa razy czyściłem lustro - za każdym razem, oprócz kurzu, stwierdzałem coś co mógłbym określić zmatowieniem (co jednak świetnie się zmywało). A z drugiej strony mam rosyjski TAŁ-1 (prod. 1986) - tam poza jakimś kurzem nie stwierdzam pogorszenia się powierzchni lustra (a lustro można rzec - ubiegło-wiekowe!). Jakie są wasze doświadczenia z tym zjawiskiem? Może to bardziej zależy od wykończenia powierzchni a nie od wieku?

Edytowane przez jasiek115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia pewnie każdy ma własne bo stopień zmatowienia zależy od jakości lustra czy raczej jakości warstwy odbijającej, jednego możesz być pewien jeśli udaje Ci się zmyć coś z lustra to na pewno nie było to zmatowienie a jedynie bród i kurz. Matowienie polega na tym że warstwa odbijająca traci swoje właściwości z powodu utleniania, dlatego niektóre warstwy sa utwardzane co przedłuża ich żywot.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia pewnie każdy ma własne bo stopień zmatowienia zależy od jakości lustra czy raczej jakości warstwy odbijającej, jednego możesz być pewien jeśli udaje Ci się zmyć coś z lustra to na pewno nie było to zmatowienie a jedynie bród i kurz. Matowienie polega na tym że warstwa odbijająca traci swoje właściwości z powodu utleniania, dlatego niektóre warstwy sa utwardzane co przedłuża ich żywot.

 

Jak wygląda zmatowienie, jak je ocenić - czyli jak ocenić czy jeszcze... czy już (zezłomować)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wiesz czy masz zmatowione to nie masz - jak będzie to nie będziesz miał wątpliwości :)

No i dlaczego chciałbyś jakiekolwiek lustro złomować- o ile szkło nie jest uszkodzone to dajesz do ponownego napylenia i jest jak nowe. Koszt zależnie od firmy to 70zł-300zł dla zwierciadła 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.