Skocz do zawartości

to dopiero jest składanka!


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że poproszę (o pracę).

Ja to chyba za słabo znam niebo, a i map nie mam za dobrych{jakieś TRI....}

Czy komuś z Was udaje się na tym obrazku tak go przybliżyć by zobaczyc pod-układ gwiazd tworzący jakiegoś znanego Messiera. Gromada otwarta?, kulista?, może stowarzyszona z mgławicą. ITP?

 

Bo - o ile dobrze rozumiem - wszystkie gwiazdy jakie widzimy amatroskimi teleskopami na niebie - w tym rejonie - powinny tu być "na pierwszym planie"!?!!

 

Pozdrawiam

 

p.s.

lecę zapłacić podatek za tamten rok, a potem to będę chyba powietrzem żył, albo tą (obfotografowaną) przestrzenią kosmiczną - zwszeć to więcej papu ;)

 

 

:flower::Beer::astro:

EDIT:

Dzięki Ci Sumasie!

Udało mi się (ze Stellarium) porównać obszar od Węża aż do Messier 5 i mam go

(I have it!).

Co ciekawe w Stellarium niebo jest pod innym kątem - musiałm użyć nieco wyobraźni :D

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że poproszę (o pracę).

Ja to chyba za słabo znam niebo, a i map nie mam za dobrych{jakieś TRI....}

Czy komuś z Was udaje się na tym obrazku tak go przybliżyć by zobaczyc pod-układ gwiazd towrzący jakiegoś znanego Messiera. Gromada otwarta?, kulista?, może stowarzyszona z mgławicą. ITP?

 

Bo - o ile dobrze rozumiem - wszystkie gwiazdy jakie widzimy amatroskimi teleskopami na niebie - w tym rejonie - powinny tu być "na pierwszy planie"!?!!

 

Pozdrawiam

 

Sumas podał już linka do ściągi, ale ponieważ się napisałem, to zamieszczę.

 

 

Ja bez powiększania obrazka (czyli w wielkości wklejonej przes sumasa) widzę, że:

 

- blisko środka zdjęcia jest czerwona mgławica. a tuż na prawo od niej charakterystyczna, widoczna od nas cześć Skorpiona (czyli sama mgławica jest w Wężowniku);

- skoro tam jest Skorpion, to jasna gwiazda w pobliżu prawego górnego rogu to Spika (można rozpoznać też pozostały fragment Panny, mieszczący się na zdjęciu), a na prawo od Spiki dość łatwo da się zauważyć charakterystyczny trapez Kruka;

- galaktyka w prawej dolnej części zdjęcia, to Mały Obłok Magellana, wraz z gromadą kulistą NGC 104,

- obszar nad MOM w Drodze Mlecznej, to rejon Krzyża Południa (widać Worek Węgla, alfę i betę Centauri, a na prawo od tego rejon eta Carinae - przy krawędzi zdjęcia);

- galaktyka w lewej dolnej części zdjęcia to M31 w Andromedzie,

- nad nią w Drodze Mlecznej są Cefeusz, Łabędź, Lutnia (dość łatwo da się rozpoznać mgławicę przy μ Cephei - IC 1396, Amerykę Północną z Pelikanem, a od tego Lutnię z Wegą i Altaira);

- jasna gwiazda blisko środka przy górnej krawędzi to musi być Arktur;

- z obszarem w lewym górnym rogu zdjęcia mam kłopot, bo jest on dziwnie rozciągnięty (ach to rzutowanie sfery na płaszczyznę), ale zdaje się, że to dyszel Dużego Wozu;

- prawy dolny róg, to niebo południowe i musiałbym zajrzeć do atlasu, żeby napisać, co tam jest.

 

Dodam jeszcze, że przy alfie i becie Centauri zaczyna się (i ciągnie przez Skorpiona do Strzelca i Orła) tzw. Emu: przy Centaurze jest dziób, w Skorpionie dalsza część głowy, a w Strzelcu i Orle tułów.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas podał już linka do ściągi, ale ponieważ się napisałem, to zamieszczę.

 

 

Ja bez powiększania obrazka (czyli w wielkości wklejonej przes sumasa) widzę, że:

 

- blisko środka zdjęcia jest czerwona mgławica. a tuż na prawo od niej charakterystyczna, widoczna od nas cześć Skorpiona (czyli sama mgławica jest w Wężowniku);

- skoro tam jest Skorpion, to jasna gwiazda w pobliżu prawego górnego rogu to Spika (można rozpoznać też pozostały fragment Panny, mieszczący się na zdjęciu), a na prawo od Spiki dość łatwo da się zauważyć charakterystyczny trapez Kruka;

- galaktyka w prawej dolnej części zdjęcia, to Mały Obłok Magellana, wraz z gromadą kulistą NGC 104,

- obszar nad MOM w Drodze Mlecznej, to rejon Krzyża Południa (widać Worek Węgla, alfę i betę Centauri, a na prawo od tego rejon eta Carinae - przy krawędzi zdjęcia);

- galaktyka w lewej dolnej części zdjęcia to M31 w Andromedzie,

- nad nią w Drodze Mlecznej są Cefeusz, Łabędź, Lutnia (dość łatwo da się rozpoznać mgławicę przy μ Cephei - IC 1396, Amerykę Północną z Pelikanem, a od tego Lutnię z Wegą i Altaira);

- jasna gwiazda blisko środka przy górnej krawędzi to musi być Arktur;

- z obszarem w lewym górnym rogu zdjęcia mam kłopot, bo jest on dziwnie rozciągnięty (ach to rzutowanie sfery na płaszczyznę), ale zdaje się, że to dyszel Dużego Wozu;

- prawy dolny róg, to niebo południowe i musiałbym zajrzeć do atlasu, żeby napisać, co tam jest.

 

Dodam jeszcze, że przy alfie i becie Centauri zaczyna się (i ciągnie przez Skorpiona do Strzelca i Orła) tzw. Emu: przy Centaurze jest dziób, w Skorpionie dalsza część głowy, a w Strzelcu i Orle tułów.

 

 

Zapomniałeś jeszcze wskazać z prawej strony na końcu i troszkę poniżej Drogi Mlecznej fragment Oriona z charakterystyczna Pętlą Bernarda

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś jeszcze wskazać z prawej strony na końcu i troszkę poniżej Drogi Mlecznej fragment Oriona z charakterystyczna Pętlą Bernarda

 

O niczym nie zapomniałem.

 

Zarówno wtedy, jak i teraz nie widzę jej na tym zdjęciu, które wkleił sumas. Zresztą to chyba zależy od jakichś ustawień w przeglądarce (ale nic nie zmieniałem), bo teraz widzę mniej, niż podczas opisywania obrazka. Nie widzę prawej części, gdzie wcześniej widziałem Mały Obłok Magellana, Pannę i to, co pomiędzy nimi. Nie widzę nawet dzioba Emu.

 

Być może to wynika z ogólnych kłopotów, jakie mam przy zaglądaniu na forum przez operę. Ktoś mi odpisał, że on też używa opery i jest git, ale u mnie ciągle część rzeczy nie działa (m.in. przez operę nie mogę dodać załącznika, muszę w tym celu przejść do firefoxa) i nie wiem, jak usunąć te usterki, bo wygląda na to, że są po mojej stronie.

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.