Skocz do zawartości

M63


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie galaktyki to złożenie tylko 15tu klatek RGB(3x5x300sek) oraz: 9x300sek IDAS+1x600sek IDAS+16x300sek L+10x180sek L. Razem coś ok. 160 minut.

Te dziwne czasy i ilości wynikają po prostu z kombinowania nad "Słonecznikiem" podczas kilku sesji. W efekcie najlepsze wyniki dało wrzucenie wszystkich L-podobnych klatek do DSS i poskładanie algorytmem HDR.

Zemściła się za to mizerna ilość materiału RGB. Do tego mój 'warsztat LRGB' ciągle w powijakach...

M63_HDR_LRGB.jpg

M63_lumi_2.jpg

M63_kolor.jpg

Edytowane przez misiowaty
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie RGB nie powinno wychodzić gorzej od L. Za dużo doświadczenia nie mam w składaniu L + RGB ale te kilka fotek, które zrobiłem zawsze były lepsze po dodaniu koloru od samej luminancji, a w kanałach RGB miałem zaledwie po 3 - 4 klatki w bin 1, no i kamerkę mam trochę słabszą niż Twoja. A jakie masz filtry RGB ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry mam Baadera, takie:link

Kolor też robię w bin1.

Tiamat w swoim tutorialu proponuje przykładowo: L 600sek bin1, kolor 300sek bin2. Wychodzi, że dla koloru w bin1 byłoby odpowiednio 1200sek, czyli dwa razy dłużej niż dla luminancji bin1(co jest logiczne, bo L jest przecież sumą sygnałów RGiB). Ja naświetlałem tak samo 'L' jak i RGB: 300sek bin1. To może jest powód, że kolor wychodzi taki słaby?

Pewnie też coś knocę w obróbce..

 

JaLe, kiedy ja chciałbym też galaktyki :rolleyes:

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, najlepiej pokazać fotkę. Robiłem ją z Heńkiem w Kamieńcu. Jak tam jest to wiesz. Nie jest to środek miasta ale środek puszczy też nie. Fotka jest zrobiona jako testowa mojej kamerki ATIK 314E, montażu Heńka Celestron CGE i tuby newtona 200/1000. Wszystko na bin2x, takie same czasy na L jak i na G i B, tylko R zwiększone było o 50%.

Wydaje mi się, że dodanie koloru nie zepsuło fotki. Daleko temu do rewelacji ale nieźle się pobawiliśmy bo natrzaskaliśmy tych obiektów dość dużo, głównie jednoklatkowce żeby zobaczyć rozmiar na tej mikroskopijnej matrycy i prowadzenie monta na tak wymagającym pikselu. Dużo musimy się jeszcze uczyć.

Filtry mam te same

M27 - L + RGB.jpg

M27 L.jpg

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franz, mógłbyś pokazać sam kolor, tuż przed łączeniem z luminancją?

 

PS

Mój materiał wygląda tak. Dzięki (chyba?) dużej ilości klatek coś widać w luminancji. Na fotkach koloru przeważa szum, nieco lepiej wygląda stack niebieski od czerwonego.

Może robić po 25 klatek na kanał w RGB?

 

PS2

Może problem leży w niewłaściwym algorytmie stackowania? Zmieniłem na 'średnia' (average) i szum znacznie zmalał, a szczegółów jakby więcej!?

Przy okazji, może darki i biasy też składać średnią a nie medianą? Będą bardziej gładkie..

porownanie.jpg

mediana vs srednia.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w Brennej i nie mam tutaj samego koloru tylko w kompie stacjonarnym w Zabrzu. W niedzielę wrzucę jak wrócę :yes:

Sam kolor jest trochę gorszy od L + RGB ale ujdzie. M27 to jest łatwiejszy obiekt i bardziej kolorowy od galaktyk, może dlatego.

Faktycznie, robienie koloru w centrum Zabrza czy Rudy to raczej strata czasu. Lepiej chyba te galaktyki robić w samej luminancji i zebrać więcej materiału albo robić w wąskich pasmach oraz L i składać pseudokolor, albo wyjechać gdzieś. Musisz się ruszyć choćby do Kamieńca. Ja tam byłem też raz sam w zeszłym tygodniu na tym fajnym boisku obok obserwatorium, nikt mnie nie wygonił. W wyższych partiach nieba było super, widać było drogę mleczną, miałem sprzęt do wizuala i podziwiałem co się dało wybierając obiekty z GoTo pilota dopóki nie wygoniły mnie chmury. Jedynie południowy horyzont do wys. 20 stopni jest tam do kitu ale nie trzeba akurat w tym rejonie focić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze niebo to wartość nie do zastąpienia!

Tymczasem poskładałem kolor algorytmem 'average' i efekt chyba odrobinę lepszy? Generalnie jednak przy tak słabym sygnale trzeba dołożyć klatek RGB. Mimo uśredniania szum nadal dotkliwie obecny. Więcej klatek powinno pomóc..

lrgb_ave.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze niebo to wartość nie do zastąpienia!

Tymczasem poskładałem kolor algorytmem 'average' i efekt chyba odrobinę lepszy? Generalnie jednak przy tak słabym sygnale trzeba dołożyć klatek RGB. Mimo uśredniania szum nadal dotkliwie obecny. Więcej klatek powinno pomóc..

 

Michał, z każdą próbą robi się coraz ładniejsze :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Bieszczad przywiozłem niezły kolor. R-15x300sek,G-12x300sek,B-10x300sek. Wydaje się, że poskładane wygląda dobrze, to już nie będę mieszał ze starą luminancją.

 

EDIT

Jeszcze wersja łagodniej obrabiana.

m63v3_2.jpg

m63v5.jpg

Edytowane przez misiowaty
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.