Skocz do zawartości

M-51


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Jak będzie jakiś zlot w czerwcu w drugiej połowie czerwca, to się wybiorę. Tam zobaczę wszystko na żywo i będzie wypas :wink:  

Czy lornetą o identycznej aperturze, też zobaczę taki sam obraz?

 

Niestety tego samego nie zobaczysz, kwestia tak wspanialego widoku polega na kumulacji fotonow na matrycy CCD, stad dlugo okresowe naswietlanie i pytania w watku co do sprzetu ktorym prowadzono optyke... Bo to jedna z wazniejszych spraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak :rr:

Czyli jaka jest różnica między patrzeniem w niebo lornetą 25x100 a Celestronem 100/500, tym samym powiększeniem? Nie wliczając tego, że telepie mogę stosować filtry i okulary, to żadna :?

 

[ Add: Wto Mar 23, 2004 18:11 ]

No może trochę przesadziłem :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest nie między refraktorem a lornetką, ale między okiem a kamerką.

 

Ty przykładasz oko i widzisz albo nie. Kamerka zbiera całe światło, które wpada do refraktora przez powiedzmy minute. Gdyby patrzyła przez 1 sek też by nic nie widziała :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Jak będzie jakiś zlot w czerwcu w drugiej połowie czerwca, to się wybiorę. Tam zobaczę wszystko na żywo i będzie wypas :wink:  

Czy lornetą o identycznej aperturze, też zobaczę taki sam obraz?

 

Zlot w drugiej połowie czerwca :shock: białe noce chcesz oglądąć czy kie licho ???

Rasowy astronom wtedy hibernuje i wypoczywa na naszychych szerokośaciach geograficznych 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o różnice pomiędzy lornetą 25x100 a refraktorem 100/500 jest trochę chybione . To tak jakby pytać o różnice pomiędzy pralką a żelazkiem . Jeżeli będziemy chcieli zobaczyć rozległą galaktykę np:M-31 sięgniemy po lornetę . Na planety i gwiazdy podwójne skierujemy refraktor . Najlepiej mieć i jeden i drugi instrument . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o różnice pomiędzy lornetą 25x100 a refraktorem 100/500 jest trochę chybione . To tak jakby pytać o różnice pomiędzy pralką a żelazkiem . Jeżeli będziemy chcieli zobaczyć rozległą galaktykę np:M-31 sięgniemy po lornetę . Na planety i gwiazdy podwójne skierujemy refraktor . Najlepiej mieć i jeden i drugi instrument .  :D

 

He he he, na planetki i do rozdzielania podwójnych nie ma jak refraktorek z binoviewerem (nasadka dwuoczna). Lornetka i refraktorek w jednym. :lol::Beer: :rr: :Ass: Ale zgadzam się lornetka jest bardzo potrzebna chociaż jestem stanowczo przeciwny takiej 25x100 bo jest średnio użyteczna no chyba, że ma w miejscach okularów nasadki kątowe :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek - uważasz, że lorneta 25x100 jest średnio użyteczna, bo daje za małe powiększenie? Myślę, że do DS, taki power przy 100mm obiektywach jest akurat :roll:

 

Za małe powiększenie ??? No własnie nie !!! Powiększenie w takiej lornetce (popularnej) jest nawet za duże bo kąt się robi już niewielki. Przy większym powiększeniu aberacja chramatyczna zabiłaby obrazy do końca. Ale ja tutaj mówiłem o wygodzie obserwacji. Powiedzmy, że obiekt jest na dobrej wysokości 70-80 st i co ? Kark odpada ? Dla mnie lornetka to służy raczej do obserwacji z reki a nie do gimnastyki a la akrobatycznej pod statywem. No możesz kupić lornetkę bez aberacji chromatycznej (Takahashi 22x60 (fluoryt) na przykład) ale kosztuje ona tyle co podobnej klasy APO a komfort obserwacji nie wzrasta. Po to wymyslili diagonale aby oszczedzać nasz kręgosłup.

 

A co do DS, to jaki kąt daje ci lornetka 25x100 ? 3 st ? Mniej ? No to policz sobie jakie da refraktorek 100mm/500mm z 35-40mm okularkiem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pozostaje statyw Poruczki :roll:

Poza tym również dokonałeś porównania pralki z żelazkiem, bo lorneta a teleskop to dwie różne rzeczy. Ale w sumie masz raję, nieopłaca się kupować takiego giganta, za tą cenę dostanę refraktorek 100/500 o którym tak marzę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdrożało mu sie ostatnio...  :roll:

Delta Optical ostrzegała o tym ostatnio. Na pocieszenie, po przystąpieniu do UE ceny mają nieznacznie spaść.

Ostatnia, dosyć przykra sprawa: dostaliśmy niepokojące sygnały, iż ceny na produkty firmy Celestron mogą ulec NIEZNACZNEJ podwyżce – niestety, nie jest to zależne od nas. Popyt na Celestrona na całym świecie stale się zwiększa. Decyzja o podwyżce została podjęta przez centralę w Stanach. Pocieszeniem może być informacja, że od maja zostanie zniesione cło a tym samym ceny ulegną obniżeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.