Skocz do zawartości

Philips SPC 900 NC


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako totalny astronoob i noob z zakresu przeróbek kamer webowych na długie czasy mam problem.

Kupiłem kamerkę SPC 900 NC przerobioną na długie czasy - czyli ze złączem LPT i switchem na kamerce.

 

Oczywiście ciekawość wzięła górę i musiałem sprawdzić co w takiem kamerze siedzi i podczas rozbierania urządzenia uszkodziłem okablowanie.

Kamera działa ale daje sporo "śniegu" czego wcześniej nie było. Przeglądałem różne schematy na forach ale płytka jest zalana siliconem i nie bardzo się mogę rozeznać co do czego podłączyć.

 

Na poniższych zdjęciach przedstawiam dokładny opis co zostało urwane.

 

kamera1.jpgkamera2.jpg

 

Tak jak na zdjęciu zaznaczyłem - z kablem brązowym sobie poradzę bo wiem skąd został wyrwany.

Natomiast nie wiem gdzie wlutować biały kabel który biegnie od przełącznika na obudowie kamery i drugi czerwony (chyba z kondesatorkiem).

 

Dodam że próbowałem "na żywca" - czyli z podłączoną kamerą do PC testować biały kabel. Dotykałem na płytce w miejscu połaczenia drugiego białego kabla który jest zlutowany z pinem na podłużnym złączu (2u szeregowym z 10ma pinami w rzędzie). Jakaś reakcja była - jakby kamerka dostawała "lekkiego kopa" przy generowaniu obrazu. Podobnie zachowywała się zaraz po zakupie przy testach przełącznika.

 

Za wszelkie porady będę mocno zobowiązany.

Roman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta kamerka została przerobiona zgodnie z tym schematem

oderwany kabelek służył do odłączania migawki czyli do miejsca oznaczonego "pin 10"

rezystor jest odpowiedzialny za ustalenie wysokiego stanu na wejściu migawki. Jeśli obwód jest przerwany, a rezystor odłączony migawka nie ma zdefiniowanego stanu i stąd dziwne zachowanie kamerki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawiło się pytanie - jak stwierdzić że wszystko dobrze zlutowałem i że faktycznie to działa? jest jakiś tester ? bo jak testuję i podglądam klatki to nie widzę większej różnicy ... ?

 

chyba coś źle rozumiem - może to mylę z czasem naświetlania jak w aparacie foto? ...

wyprowadźcie mnie z błędu

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli są jakieś wątpliwości możesz zrobić podstawowy test

włącz jakiś program do przechwytywania obrazu i włącz w sterowniku kamerki ręczne sterowanie czasem ekspozycji oraz prędkość 5 klatek na sekundę. Następnie ustaw krótki czas naświetlania i obserwuj obraz z kamerki na monitorze. Przełączanie włącznika długich czasów powinno mieć wpływ na jasność obrazu. Przełączenie kamerki w tryb długich czasów (przy 5 fps) powoduje ustawienie czasu ekspozycji na maksymalny czyli 1/5 sekundy

 

jeśli to działa to pora przełączyć kamerkę na długie czasy i skorzystać z programu sterującego nimi. Wystarczy skierować kamerkę w jakieś ciemne miejsce i ustawić czas naświetlania 5-10 sekund. Różnica jasności między 1/5 sekundy, a 5 sekundami będzie bardzo duża. Jeśli jej nie będzie to znaczy, że układ nie przełącza czasów. Przyczyną może być urwany kabelek między złączem LPT i układem 4066 lub uszkodzenie układu przełączającego. Trzeba wtedy sprawdzić prawidłowość połączeń, a zwłaszcza masy i zasilania układu 4066. Problemy czasem są spowodowane nieprawidłową pracą przejściówki USB/LPT. Nie wszystkie z nich nadają się do sterowania kamerkami ale wtedy objawy są nieco inne

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawiam wyniki testów - jakaś żarówka oddalona o jakieś 1 do 2 km

obieg zwarty - usunąłem przełącznik bo miałem co do niego wątpliwości

czas naświetlania 1s

0001.png

czas naświetlania 10s

0001.png

 

obieg rozwarty

czas 1s

0001.png

czas 10s

0001.png

pozdrawiam

 

PS

czy ustawienie portu LPT w biosie laptopa ma jakieś znaczenie?

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego wychodzi, że przełączanie na długie czasy działa poprawnie czyli prawidłowo podłączyłeś odłączanie migawki

skoro jest obraz to prawidłowo podłączyłeś też obwód sterujący impulsami wybierania

nie ma za to sterowania czasem ekspozycji w trybie długich czasów. Powodem może być:

1. brak zasilania układu 4066

2. brak sterowania z pinu 2 portu LPT

3. brak połączenia masy LPT (pin 21) i kamerki

 

coś musiało się odłączyć (lub zewrzeć). Pominąłem sam program przechwytujący ale on też może szwankować. To akurat łatwo sprawdzić. Wystarczy podłączyć kamerkę tylko przez USB i ręcznie zewrzeć piny 2 i 21 portu LPT. Obraz powinien zniknąć i pojawić się dopiero po rozwarciu tych pinów. Jeśli tak się nie dzieje to przyczyna leży w samej kamerce

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

szlak mnie trafi z tymi przeróbkami

dzisiaj rano pojechałem na giełdę elektroniczną

kupiłem wszytko co trzeba - podwójnie na wszelki wypadek:

2 układy

4+2 rezystory

przełącznik

 

rozebrałem stary układ - polutowałem wszystko do kupy i zawód

działają długie czasy ale na ekranie pasy - jak na rubinie u mojego ojca 25 lat temu

ehh

 

jak się wkurzę to wezmę kredyt i kupię Atica albo coś w ten deseń - tylko co ja z nim będę robił jak mam napęd CG5 :letsdrink:

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozebrałem stary układ - polutowałem wszystko do kupy i zawód

działają długie czasy ale na ekranie pasy - jak na rubinie u mojego ojca 25 lat temu

ehh

 

Jak te pasy wyglądają? Czy może tak samo, jak u mnie (wrzuciłem wszystko w wątku SPC 880NC w Sprzęt astrofotograficzny). Nie jestem pewien, ale możliwe, że przy lutowaniu właśnie coś spaliłem/już było zepsuty z chipem. Z tego powodu w najbliższym czasie wybieram się do sklepu po dwa kolejne, ale tym razem chcę też kupić podstawkę pod ten układ, aby wszystko na niej lutować i tylko na samym końcu włożyć chip na miejsce.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasy wyglądają tak:

12340.jpeg

 

dzieje się tak przy obiegu zwartym

normalnie jest ok ale kolory mam mocno przesycone przy ustawieniach kamery na full auto

 

Z tego powodu w najbliższym czasie wybieram się do sklepu po dwa kolejne, ale tym razem chcę też kupić podstawkę pod ten układ, aby wszystko na niej lutować i tylko na samym końcu włożyć chip na miejsce.

 

to chyba najlepsze rozwiązanie bo przecież z tymi kablami i lutami to więcej zabawy niż samego focenia

 

PS

Iluvatar

jakbyś robił to chętnie się podłączę pod projekt z płytką :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wartości elementów nie są krytyczne. Można zastosować nieco inne

ta podlinkowana przeróbka jest na układzie 7400. To cztery bramki NAND w technologii TTL

Ty masz kamerkę przerobioną za pomocą układu 4066. To cztery kluczowane przełączniki w technologii CMOS

dlatego schemat i wartości elementów są inne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku myślałem nad płytką, ale jest to nieopłacalne. Raczej miałem na myśli podstawkę pod układ: coś takiego. Co do różnic w schematach, to niestety nie pomogę, bo się na tym nie znam i nie wiem, czy są duże różnice między układami 4066, a 74hc00.

 

Zdravim

 

EDIT:

Widzę, że osoba kompetentna już wytłumaczyła różnice B)

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ta kamerka dała mi nieżle w kość ale zwalczyłem problem

lutowałem ją od podstaw 3 razy - czyli 3 nocki :)

w końcu poszedłem po olej do głowy i sprawdziłem ją na innym kompie - i co ? wszystko działa a na lapku z LPT nie

porównałem ustawienia z PC a laptopem - wszystko identycznie

problem leżał w ustawieniu przerwań

podaję jak to u mnie wygląda:

PC - irq7

laptop - IBM T42: irq 5

na takich ustawieniach kamera działa

 

w związku z powyższym chciałem serdecznie podziękować wszystkim za porady a zwłaszcza Panu ZbyT`owi - za cierpliwość w odpowiadaniu na wszystkie pytania

 

temat można zamknąć

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.