Skocz do zawartości

Krakowski Zlot Teleskopów - 15.06.2011 - środa


Rekomendowane odpowiedzi

Zlot odbędzie się w godzinach 19:30-24:00. Wstęp wolny.

 

Okazją do spotkania jest możliwość obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca w tym dniu. Poza tym Warsztaty astronomiczne dla dzieci (19.30-20.30) oraz Plenerowe wykłady popularnonaukowe (21.00-22.30).

 

To jak, Panie i Panowie, wybiera się ktoś? :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tego dnia sfotografować (od siebie) wschód zaćmionego częściowo Księżyca, ale postaram się dotrzeć na zlot - najwyżej z małym spóźnieniem.

 

Podaję jeszcze - na wypadek, jeżeli ktoś nie zna - adres strony z krakowskimi aktualnościami astronomicznymi:

http://www.krakow.astronomia.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę po 21. Prócz obserwacji zaćmienia Księżyca, Saturna, kilku eMek zapowiadaja się 2 przeloty ISS o 21:39:12 (32st. nad horyzontem) i 23:14:40 (4 st. od zenitu :banan: ). Prócz tego będą 3 rozbłyski Irydium o 22:13:06, 22:42:22 i 22:43:51. Byleby pogoda dopisała, bo prognozy nie wyglądają zbyt optymistycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za późno przeczytałem tą informację:

 

Ojoj...pomieszkuje w Krakowie ale nawet nie wiedzialem że jest park Lema...następnym razem się pojawię ;)

Tak jeszcze do Was:

 

Chłopaki ja będę poza Krakowem na północnym jego wzgórzu ze względu że zjawisko będzie bardzo nisko nad horyzontem i obawiam się że z parku Księżyc będzie niewidoczny.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisała. Zaćmienie najciemniejsze, jakie dotąd obserwowałem, a przyczyniły sie do tego: przejście Księżyca bardzo blisko środka cienia Ziemi, nisko nad horyzontem, gdzie smog, ślicznie świecący :Cenzura: na zielono baner ledowy i delikatne zamglenie.

Ludzie także dopisali, kolejki były do wszystkich z kilkunastu teleskopów i lunet :banan:

ludzie1.jpg

ludzie2.jpg

 

Przed 22 widać było niziutko zaćmiony Księżyc, a właściwie tylko pojaśnienie na brzegu (pomiedzy godziną 11, a 5). Maximum zaćmienia (o 22:12) nie było widać, nawet przez refraktor. Wykorzystaliśmy to na pokazy Sarurna z Tytanem i kilka eMek. I powiem szczerze, że usłyszeć zachwyt ludzi, którzy pierwszy raz na żywo widzieli pierścienie Saturna - BEZCENNE :astronom:

O 22:42 i 22:43 w odstępie 1,5 minuty podziwialiśmy rozbłyski 2 satelitów Irydium.

W końcu, Księżyc zaczyna być widoczny (na zdjęciach na tle kominów elektrociepłowni Łęg), hura, znów kolejki do sprzętów.

zac_ks_23_09.jpg - 23:09; f/4,8; 2sek; 34,8mm

zac_ks_23_13.jpg - 23:13; f/4,8; 10sek; 34,8mm

Przelot ISS o 21:39 obserwowali również najmłodsi uczestnicy spotkania w "Ogrodzie Doświadczeń", do 2 przelotu o 23:14 już nie dotrwali z powodu późnej godziny, a dziś musieli wstać do szkół.

iss_23_17.jpg - 23:17; f24,8; 15sek; 5,8mm

I dalej "Księżyc na tapetę":

zac_ks_23_21.jpg - 23:21; f/4,8; 1/4sek; 34,8mm

zac_ks_23_22.jpg - 23:22; f/4,8; 1sek; 34,8mm

No tak, kolejka się tworzy, a Michał z Markiem gadu-gadu :terefere:

ludzie3.jpg

 

Północ minęła, koniec zaćmienia częściowego, pakujemy się i do samochodów.

Ha, ha, chyba dawno się nie widzieliśmy, bo jeszcze na parkingu przy M1 przegadaliśmy do 1:45.

Dziękuję za wspólne spotkanie. Musimy w najbliższym czasie zebrać krakowiaków i wybrać się na Kudłacze, bo mi już się zaczyna tęsknić za :astro:

 

MK

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała fotorelacja z wczorajszej nocy tutaj:

 

Fotorelacja

 

Wieczór bardzo udany, w Ogrodzie Doświadczeń zjawiło sie około 100 osób (może mniej moze wiecej w ciemności ciężko się liczy :) ).

Teleskpy też dopisały, mieliśmy na polu obserwacyjnym około 10-ciu sztuk. Od potężnego Taurusa II T400 po maleńkiego Celestrona (Newton 80mm średnicy). Wszystkie budziły zachwyt wśród publiczności dawanymi przez siebie obrazami. Dla wielu przybyłych była to pierwsza w zyciu okazja do spojrzenia w niebo przez teleskop.

 

Na poczatku Ksieżyc nieco zawiódł nasze oczekiwania - bo w ogóle nie było go widac zza chmur :P

Sytuacje ratował Saturn. Przez pierwsze 2 godziny chyba wszystkie teleskopy skierowane były na "Władcę Pierścieni" i przed każdym stała długa kolejka. Reakcje ludzi widzących pierwszy raz na oczy tą wspaniała planetę były naprawdę bezcenne.

 

Dopiero po 22 kolejka przy naszym Taurusie T400 przerzedziła się na tyle, że udało mi się skierować go na M13 - co spowodowalo ponowne wygenerowanie długiej kolejki.

Pomimo mocnego zaśmiecenia światłem i włączonych lamp ogrodowych, M13 nie zawiodła i pokazała piękny rój gwiazd rozdzielony aż do samego jądra gromady.

 

W tym czasie tuz obok Marek prezentował M57 w mniejszym Taurusie przy użyciu filtra O3. Mimo nienajlepszych warunków (centrum miasta) mgławica była doskonale widoczna z wyraźnym pierścieniem i dziurką w środku.

 

Pół godziny później wreszcie pokazał się Ksiezyc i wszystkie teleskopy skierowały sie na niego. To oczywiscie spowodowało kolejna falę kolejek :)

Z napięciem obserwowaliśmy wyjście Księżyca z cienia Ziemi. Zwłaszcza sam poczatek wyglądał bajecznie gdy pierwsze promienie słońca padły na brzeg tarczy naszego satelity. Oczekiwanie w kolejce umilały ludziom lornetki przechodzące z rąk do rąk.

 

Nigdy chyba nie przeżyłem wieczoru gdy zdołałem wycelować teleskop jedynie w 3 (słownie: trzy) obiekty :).

 

Dziękuje wszystkim przybyłym za wspaniały wieczór i mam nadzieje na kolejne wspólne spotkania.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

www.teleskopytaurus.pl

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dziękuję wszystkim za wspólne obserwacje, a szczególnie nocnym Markom i Maćkom za pasjonującą dyskusję :D

 

Poniżej kilka fotek obiektów - hitów wieczoru, które udało mi się uchwycić na pamiątkę (Canon 350D, Sigma Mirror Telephoto 5.6/400).

 

Księżyc pod koniec zaćmienia całkowitego:

 

Księżyc cał.jpg

 

I po zaćmieniu:

 

Księżyc cz.jpg

 

Piękna para - Saturn i Porrima:

 

Saturn.jpg

 

Ale zdjęcia Maćka z ISS i "kominem" nic nie przebije :Salut:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.