Skocz do zawartości

Radioteleskop


ocelotx

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowałem się radioastronomią, ale nie wiem jak zbudować radioteleskop... szukałem już troche i nie za wiele znalazłem :( czy znacie jakieś dobre strony z prosto wyjaśnoną, krok po kroku budową takiej wielgasnej anteny do słuchania gwiazd??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję że znajdziesz bo nie mam żadnego numeru tego czasopisma  :?

 

Archiwalne numery Vademecum można cały czasz zamówić. www.vademecum.astronomia.pl

 

A tak z własnej ciekawości. Czy ciężko jest zbudowac taki radioteleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Archiwalne numery Vademecum można cały czasz zamówić. www.vademecum.astronomia.pl
Tak, tylko, ze akurat tych numerow chyba sie juz nie da tam kupic (kiedys ktos chcial je kupic odemnie, ale nie sprzedalem :)).

 

Mogłeś sprzedać kserokopie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko, ze akurat tych numerow chyba sie juz nie da tam kupic (kiedys ktos chcial je kupic odemnie, ale nie sprzedalem :)).
Mogłeś sprzedać kserokopie 8)
Ale on chcial oryginal :)

 

[ Add: Sro Mar 24, 2004 11:29 ]

Artykuly nt. budowy radioteleskopu byly w VMA 3-4/92, 3/96, 2/01.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mogę odstpić gratis paraboliczny talerz z anteny satelitarnej o średnicy chyba ponad 60 cm tylko po kosztach wysyłki lub jeszcze lepiej z odbiorem osobistym z Krakowa, sorki ze nie w Jarmarku ale to troche na temat i za darmo!!! 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos wie jakie bylyby koszta radioteleskopu wedlug strony Andrzeja Kusa (tej podawanej przez kogos wczesniej) ?? do niego oczywiscie tez napisalem ale tu zawsze szybciej odpowiadaja :)

 

pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Sprawa nie jest aż tak skomplikowana jak się wydaje, najprostszy radioteleskop to odbiornik telewizyjny współpracujący z dobrą anteną telewizyjną i wzmacniaczem antenowym. Trzeba się tylko dobrać do sygnału wizji (np przez złącze EURO) i podłączyć w to miejsce np. miliwoltomierz przez filtr wygładzający szumy. Taka jest idea przedstawiana w Gwiazdy świecą Nocą - swoją drogą szkoda, że program ten umarł.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie jest taka prosta :roll: widziałem kiedyś kilka schematów prostych radioteleskopów i wszystko utknęło na filtrach i cewkach.

 

Taka jest idea przedstawiana w Gwiazdy świecą Nocą - swoją drogą szkoda, że program ten umarł.

Marek

 

Wielu ma odmienne zdanie, pewnie ze względu na braci U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do braci U to nie będę się wypowiadał, choć na tym forum daje się odczuć łagodnie mówiąc niechęć do nich. Osobiście wolę ofertę Janusza Płeszki - parę lat temy miałem przyjemność porozmawiać z nim telefonicznie i odniosłem bardzo pozytywne wrażenie.

 

Co do radioteleskopu.

Cewki i filtry zawiera już sam odbiornik TV. Dlaczego trzeba dobrać się do sygnału wizji?

Bo ta część telewizora odbiera sygnał modulowany amplitudowo a pasmo odbioru wizyjnego ma szerokość ok. 6 MHz, co jest tu dość korzystne, bowiem "siła" sygnału szumowego zależy proporcjonalnie od szerokości odbieranego pasma. Odbiór wielokanałowy czy analizę częstotliwościową amatorzy radioastronomii muszą raczej sobie odpuścić.

 

Kiedyś imałem się troszkę krótkofalarstwa (tego odbiorczego). Znane są tam odbiorniki radiowe homodynowe tzn. z bezpośrednią przemianą częstotliwości. W krótkofalarstwie ich wadą jest odbiór sygnałów lustrzanych - tu mógłby on być zaletą bowiem powoduje dwukrotne zwiększenie pasma odbieranego - filtr dolnoprzepustowy o paśmie np. 5 MHz pozwalałby odbierać pasmo 10 MHz. Nie wiem czy sam się kiedyś nie pokuszę o takie eksperymenty.

 

Ciekaw jestem zdania kolegów o większej praktyce krótkofalarsko - radiowej.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.