Jump to content

Radioteleskop


ocelotx
 Share

Recommended Posts

Zainteresowałem się radioastronomią, ale nie wiem jak zbudować radioteleskop... szukałem już troche i nie za wiele znalazłem :( czy znacie jakieś dobre strony z prosto wyjaśnoną, krok po kroku budową takiej wielgasnej anteny do słuchania gwiazd??

Link to comment
Share on other sites

mam nadzieję że znajdziesz bo nie mam żadnego numeru tego czasopisma  :?

 

Archiwalne numery Vademecum można cały czasz zamówić. www.vademecum.astronomia.pl

 

A tak z własnej ciekawości. Czy ciężko jest zbudowac taki radioteleskop?

Link to comment
Share on other sites

Archiwalne numery Vademecum można cały czasz zamówić. www.vademecum.astronomia.pl
Tak, tylko, ze akurat tych numerow chyba sie juz nie da tam kupic (kiedys ktos chcial je kupic odemnie, ale nie sprzedalem :)).

 

Mogłeś sprzedać kserokopie 8)

Link to comment
Share on other sites

Ziom sklecił antenę z rurek oraz siatki metalowej (no nie takiej co się do płotów daje...), postawił wszystko na wieży przejechanej przez traktor (kupił ją z grosze) i działa. Kiedyś na Discovery była o nim reklama :D

Link to comment
Share on other sites

Tak, tylko, ze akurat tych numerow chyba sie juz nie da tam kupic (kiedys ktos chcial je kupic odemnie, ale nie sprzedalem :)).
Mogłeś sprzedać kserokopie 8)
Ale on chcial oryginal :)

 

[ Add: Sro Mar 24, 2004 11:29 ]

Artykuly nt. budowy radioteleskopu byly w VMA 3-4/92, 3/96, 2/01.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Mogę odstpić gratis paraboliczny talerz z anteny satelitarnej o średnicy chyba ponad 60 cm tylko po kosztach wysyłki lub jeszcze lepiej z odbiorem osobistym z Krakowa, sorki ze nie w Jarmarku ale to troche na temat i za darmo!!! 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Disciple

czy ktos wie jakie bylyby koszta radioteleskopu wedlug strony Andrzeja Kusa (tej podawanej przez kogos wczesniej) ?? do niego oczywiscie tez napisalem ale tu zawsze szybciej odpowiadaja :)

 

pozdrawiam...

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Sprawa nie jest aż tak skomplikowana jak się wydaje, najprostszy radioteleskop to odbiornik telewizyjny współpracujący z dobrą anteną telewizyjną i wzmacniaczem antenowym. Trzeba się tylko dobrać do sygnału wizji (np przez złącze EURO) i podłączyć w to miejsce np. miliwoltomierz przez filtr wygładzający szumy. Taka jest idea przedstawiana w Gwiazdy świecą Nocą - swoją drogą szkoda, że program ten umarł.

 

Pozdrawiam

Marek

Link to comment
Share on other sites

Sprawa nie jest taka prosta :roll: widziałem kiedyś kilka schematów prostych radioteleskopów i wszystko utknęło na filtrach i cewkach.

 

Taka jest idea przedstawiana w Gwiazdy świecą Nocą - swoją drogą szkoda, że program ten umarł.

Marek

 

Wielu ma odmienne zdanie, pewnie ze względu na braci U.

Link to comment
Share on other sites

Co do braci U to nie będę się wypowiadał, choć na tym forum daje się odczuć łagodnie mówiąc niechęć do nich. Osobiście wolę ofertę Janusza Płeszki - parę lat temy miałem przyjemność porozmawiać z nim telefonicznie i odniosłem bardzo pozytywne wrażenie.

 

Co do radioteleskopu.

Cewki i filtry zawiera już sam odbiornik TV. Dlaczego trzeba dobrać się do sygnału wizji?

Bo ta część telewizora odbiera sygnał modulowany amplitudowo a pasmo odbioru wizyjnego ma szerokość ok. 6 MHz, co jest tu dość korzystne, bowiem "siła" sygnału szumowego zależy proporcjonalnie od szerokości odbieranego pasma. Odbiór wielokanałowy czy analizę częstotliwościową amatorzy radioastronomii muszą raczej sobie odpuścić.

 

Kiedyś imałem się troszkę krótkofalarstwa (tego odbiorczego). Znane są tam odbiorniki radiowe homodynowe tzn. z bezpośrednią przemianą częstotliwości. W krótkofalarstwie ich wadą jest odbiór sygnałów lustrzanych - tu mógłby on być zaletą bowiem powoduje dwukrotne zwiększenie pasma odbieranego - filtr dolnoprzepustowy o paśmie np. 5 MHz pozwalałby odbierać pasmo 10 MHz. Nie wiem czy sam się kiedyś nie pokuszę o takie eksperymenty.

 

Ciekaw jestem zdania kolegów o większej praktyce krótkofalarsko - radiowej.

 

Pozdrawiam

Marek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.