Skocz do zawartości

Guiding i kalibracja w MaximDL


Rekomendowane odpowiedzi

Łe no to jakaś kicha. Ja kalibruję guide tylko wtedy jak zmieniam kąt ustawienia kamery. Rozjeżdża ci się?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łe no to jakaś kicha. Ja kalibruję guide tylko wtedy jak zmieniam kąt ustawienia kamery. Rozjeżdża ci się?

 

No ja nie znam takiej opcji w Maximie która, by "trzymała" skalibrowana gwiazdkę po zaparkowaniu i odparkowaniu przez kilka dni? Możesz powiedzieć jak to się odbywa ? Bo też bym tak chciał :)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ma gwiazdkę trzymać? W czasie kalibracji Maxim odczytuje tylko 2 parametry:

1. kąt kamery

2. prędkości guide rate

 

Jeżeli nic nie zmieniasz w setupie, to żadna z tych wartości przecież nie zmienia się w trakcie kolejnych sesji.

 

Generalnie zasada jest prosta. Kalibracje najlepiej (najdokładniej) przeprowadzić na południu - deklinacja ZERO, czyli przecięcie południka. Możesz sobie nawet zapisać na kartce te parametry, po pierwszej kalibracji (są w zakładce Guide/Settings). X Speed, Y Speed, Angle. To wszystko.

 

Istotne jest też to, żeby Maxim był spięty z montażem. Wtedy będzie w stanie sczytywać wartość deklinacji fotografowanego obiektu, co pozwoli dostosować prędkości guidowania (jak wiadomo, są one różne zależnie od deklinacji obiektu).

 

Jeszcze jedna rada. Sprawdź, czy teleskop przesyła prawidłowe informacje o FLIPie, czyli pozycję teleskopu/przeciwwagi (east, west). W okienku "Observatory", zakładka "Telescope" i tam informacja o flipie (Pier flip, albo nic). Istotne jest to, żeby Maxim był prawidłowo informowany o stronie piera, po której jest teleskop. Inaczej guide pójdzie "odwrotnie". Sprawdź to przed kalibracją.

 

Jeżeli teleskop patrzy na wschodnią stronę to jest "normalnie - przed flipem". Jeżeli patrzy na zachodnią półkulę, to jest "pier flip". Kalibrację przeprowadź lepiej przed flipem, czyli po wchodniej stronie piera.

 

Potem pozaznaczaj sobie AutoPierFlip.

 

Jeżeli z jakiegoś powodu informacja o stronie piera nie jest prawidłowo określana, to możesz ją ustawić w Observatory/Setup/Telescope Option > Side of pier.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Równie dobrze można instalować Windows przy każdej sesji ;)

Nie wiedziałem, że tak można, ale spróbuje. Mam nadzieję, że z pełnym sukcesem. Mam tylko nadzieję, ze zapamiętam, którą gwiazdkę guidowałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko nadzieję, ze zapamiętam, którą gwiazdkę guidowałem

A po co masz ją zapamiętywać? Co ma gwiazdka do parametrów guidowania, czyli tego, co robi "kalibracja"?

 

To musi działać, a jeżeli u Ciebie nie działa, to musisz mieć jakiś wyjątkowy "mess" w ustawieniach. To najprostsza rzecz, jaka jest w astrofotografii. Musi działać.

 

Powiem więcej, jak za każdym razem kalibrujesz, to zwiększasz sobie ryzyko, że coś pójdzie "nie tak". Parametry po kalibracji trzeba weryfikować, bo czasami potrafii się to skopać (np złą gwiazdkę weźmie do kalibracji). Najlepiej jest obliczyć sobie to raz i wpisać ręcznie. Jak? Pisałem na tym forum z 10 razy, co więcej, do Ciebie :)

 

Ja dla swojego setupu przeliczałem to kilka lat temu. Kamerę zawsze wkładam pod tym samym kątem. Wystarczy, że trafisz +/-10 stopni (z obrotem kamery) i gwarantuje, że będzie działać jak należy. Tu nie jest wymagana jakaś niezwykła precyzja.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem kucharzenie i miałem zamiar odpowiedzieć ale widzę że Adam wszystko wyłożył :). Ja mówiąc szczerze robię kalibrację guide ( jeśli już muszę ) raczej bez jazdy do południka ale to głownie z lenistwa :). Też działa. Właściwie jedyna opcja z której nie korzystam to zapamiętanie synchronizacji bazy danych Sky z teleskopem, no ale ja nie mam obserwatorium i za każdym razem wynoszę telepka na taras :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej bez jazdy do południka ale to głownie z lenistwa . Też działa.

Bo tak jest w istocie. Jednak jeżeli ktoś ma problem i zaczyna od zera rozumienie guidingu, to wolę sugerować robienie wszystkiego "książkowo". Potem, jak już wszystko jest ok, to faktycznie można kalibrować w innych miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że ruch pozorny gwiazdy jest najmniejszy przy polarnej, i najdłuższy w deklinacji zerowej. Po prostu tam odczyt będzie najbardziej precyzyjny.

 

Im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza tolerancja na błędy ustawienia prędkości guidowania (inaczej - długości korekt guidera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co masz ją zapamiętywać? Co ma gwiazdka do parametrów guidowania, czyli tego, co robi "kalibracja"?

Przyznam się szczerze, że nie rozumiem. Uczono mnie, że jak zmieniam gwiazdkę to muszę wykonać kalibrację do póki nie będę miał informacji "Camera Idle " , być może nie miałem. Używam do wskazywania pluginu manualnego wskazywania. Czyli wykonuje po kolei czynności Expose, Calibrate i Track

selfguide06.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zupelnie bez sensu.

Kalibrację wykonujesz raz dla danego kąta ustawienia kamery względem osi optycznej teleskopu. Jeśli jest prawidłowo zrobiona czyli: wykonujesz expose, zaznaczasz gwiazdkę potem calibration ( powinien rysowac literę L na czerwono). Możesz to zrobić gdziekolwiek, niekoniecznie na pozycji do aktualnego fotografowania.

Potem szukasz obiektu, kadrujesz, centrujesz... potem znów expose guide, zaznaczasz gwiazdkę i track. I jedziemy.

 

Przy następnej sesji już tylko expose, zaznaczasz gwiazdkę i track.

Ja mam wyższa wersję Maxima, możesz pokazać co tam masz w options?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz starego Maxima. W nowym jest to trochę inaczej porozkładane, co oczywiście nie zmienia pryncypiów. Jeżeli masz podpięty montaż, to "declination" powinno być odczytane z niego (tam gdzie teraz patrzy teleskop).

 

Zrób normalną kalibrację na deklinacji zero (południe, teleskop po wschodniej stronie piera, przeciwwaga na zachód, odznaczone "Pier flip").

 

I tyle. Potem jak guidujesz na półkuli wschodniej (przed flipem) to zostawiasz PIER FLIP odhaczony. Jak guidujesz po flipie (czyli na zachodniej) to wtedy zaznacz ten "pier flip". Stary Maxim nie potrafił odczytać pozycji teleskopu w stosunku do strony piera. Dlatego będziesz musiał Flipa klikać mu ręcznie. Obiawem złej strony nieba przy guidowaniu będzie tracking w przeciwną stronę (w RA). Jak Ci w tej osi gwiazda ucieka w przeciwną stronę, to wiesz, że trzeba klinąć "pier flip" i odpalić jeszcze raz guiding.

 

Resztę parametrów masz pewnie w "opcjach". Sugeruję jednak upgrade Maxima do v5. Sporo tam doszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tam gdzie guidujesz. Chodzi o to, żeby Maxim mógł prawidłowo przeliczyć długości korekt, a one zmieniają się wraz z deklinacją obiektu. Wartość najprościej odczytać z montażu, kiedy już go ustawisz na obiekt.

 

Ale sprawdź, bo może on to jednak robi automatycznie? Jeżeli nie, to jest to kolejny powód, żeby zupgradeować Maxima do 5-tki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach, kiedy miałem EM200, nie korzystałem z takich "bajerów". Na pewno wtedy EM200 nie dawał takiej możliwości, ale trudno mi powiedzieć, czy przy dzisiejszych sterownikach jest to wykonalne. Przede wszystkim EM200 nie posiadał możliwości wyłączenia trackingu, co z zasady wyklucza możliwość "parkowania". Pytanie, czy to się zmieniło wraz z nowym softem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.