Skocz do zawartości

CT8-mod


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Ostatnie kilka miesięcy, bardzo mocno rozglądałem się za sensownym newtonem do astrofoto, w pierwszej kolejności myślałem o Orionie VX 200/900 z optyką 1/10pv, lecz po spotkaniu w Stężnicy, gdzie mogłem obmacać wersje CT8, stało się oczywiste czego chcę, poszedłem za ciosem i od razu ustaliłem z Adamem modyfikację polegającą na wymianie pająka na tego z wersji AG, reszta pozostała bez zmian. Na tubę czekałem tylko miesiąc, ale to tylko dzięki Adamowi, ponieważ bezpośrednio w OOUK straszyli mnie 2 miesiącami, jak Adam obiecywał tak tuba dotarła do mnie miesiąc po zamówieniu. Przejdźmy do meritum: tuba oczywiście karbonowa wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie tym bardziej, iż jest usztywniona z jednej strony celą, a z drugiej obręczą pająka (pająk oczywiście z wersji AG) daje wrażenie bardzo stabilnej przy jednocześnie relatywnie małej wadze: z obejmami tuba waży 8kg, gotowa do działania czyli z kamerą QHY8L oraz dovetailem waży w granicach 9,2kg. Wyciąg również wywarł na mnie pozytywne wrażenie, choć miałem pewne obawy, chociaż pewnie te 600 gram mojego setupu kamera + oag i DSI raczej nie wywarło na nim wrażenia :D . Generalnie mechanicznie tuba wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. :yahoo:

Poniżej zamieszczam kilka fotek, wkrótce testy astrofoto, tylko byle pogoda dopisała.

IMG_1279.jpg

IMG_1281.jpg

IMG_1282.jpg

IMG_1283.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nich Ci służy! Jestem przekonany, że jak się z nim oswoisz, ogarniesz kolimację, to będzie Ci jak brat ;)

 

a tubę czekałem tylko miesiąc, ale to tylko dzięki Adamowi, ponieważ bezpośrednio w OOUK straszyli mnie 2 miesiącami, jak Adam obiecywał tak tuba dotarła do mnie miesiąc po zamówieniu.

O miesiąc za długo :szczerbaty: Od sierpnia Astromarket będzie je miał na stocku w Warszawie.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy w klubie zacetowionych.

Teraz w moim setupie CT8 to jest "perła w koronie". W innym wątku okazało się że dzięki jego doskonałości optycznej zasięg magnitudo tuż pod W-wą był podobny jak na wsi (przy lepszym niebie) z gorszym sprzętem. Będziesz miał z nowego teleskopu dużo radosci jak zobaczysz co z niego da się uzyskać na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się strzelić testowo jedną fotkę - M27 1x900s, przy tej jakości optyki każdy błąd już widać dokładnie na tej fotce prawdopodobnie zbyt mocno dociśnięte lustro główne dało duszki oraz wyłączone wentylatory przez co ciepłe powietrze zalegało w tubie która jak by nie było jest bardzo dobrym izolatorem, do poprawy także kolimacja ale tutaj potrzeba już cat's eye, optyka jest tak dobra, że kolimacja musi być perfekt, po za tym jeszcze muszę skrócić dystans utrzymujący prawidłową odległość matrycy od korektora (powinno być 55m ja mam 56.8mm). Bardzo jestem zadowolony z optyki ponieważ w starym newtonie uzyskanie takiego fwhm było w sferze marzeń ściętej głowy, różnica kolosalna.

Poniżej pełna klatka z lekkim uwydatnieniem duszków i m27 w psie.

m27ct8.jpg

Edytowane przez Szymek Ozimek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po testach z poluzowanym lustrem w celi i włączonymi wentylatorami, duszki jak ręką odjął :D Teraz pozostaje dopracowanie ostrości kolimacji i skrócenie dystansu między korektorem a matrycą. W załączniku dzisiejsza fotka z testów 1x900s, btw zna ktoś jakiś środek na pająki? Bo w obserwatorium namnażają mi się krzyżaki :P

m27new.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... zna ktoś jakiś środek na pająki? Bo w obserwatorium namnażają mi się krzyżaki :P

Tak ! Daj im pożywkę CNC i poczekaj jak dorosną do odpowiednich rozmiarów. Nastepnie możesz otworzyć bazarek i sprzedawać pająki "CNC based" pod określony rozmiar newtona B)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.