Skocz do zawartości

M16 pomiędzy drzewami


milosz

Rekomendowane odpowiedzi

Miłosz ja Twoja fotkę wrzuciłem sobie najpierw do DSS, tam zrobiłem reset ustawień, a dopiero potem obrobiłem w PS-ie i wyszło mi coś takiego:

 

Zaznaczam, że jedyne co zrobiłem to pobawiłem się troszke krzywymi, ale mgławice obrabiałem bez gwiazd. Gwiazdy w oryginale ;)

Spróbuj nie obrabiać tak intensywnie, powoli kroczek po kroczku i zobaczysz jakie masz świetne zdjęcia :)

Co do wyciągania szczegółów to lepiej nazbierać więcej materiału (o ile sie da).

 

Pozdro

 

Wyszło super! W DSSie zrobiłem tylko stack i zapisałem wynik. Nie ruszałem żadnych ustawień. Chciałbym więcej materiału, ale odkąd zebrałem te 7 klatek przyszły chmury. Na najbliższe dni prognoza też zapowiada deszcz. Więc pozostaje mi tylko czekać :) Zdjęcie i tak jest wykonane w mocno ekstremalnych warunkach, bo w Helsinkach zmierzch astronomiczny przypada na 23 sierpnia.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozbierałem jeszcze kilka klatek. W sumie 98 minut. Na razie poprawy nie widzę, ale to pewnie tylko mój brak umiejętności.

m16_98min.jpg

 

Niestety kadru nie udało mi się ustawić w 100% identycznego, dlatego zdjęcie jest trochę mniejsze.

 

Pozdrawiam,

milosz

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z braku lepszego obiektu do fotografowania, zabawa z M16 trwa nadal. Poniżej około 8h poskładane razem. Zebrało się na to 9 nocy od 26 lipca do 13 sierpnia. Plate solve za pomocą Elbrusa sprawdza się całkiem dobrze, więc jestem w stanie ustawić za każdym razem niemal identyczny kadr. Do tego spróbowałem zrobic 2x drizzle za pomocą DSSa. Stąd zdjęcie wyszło większe niż poprzednio. Obróbka ograniczyła się do stretchu. Nic więcej nawet nie próbowałem :)

 

m16_2drizzle.jpg

 

Nadaje się już do 'dorosłej' galerii?

 

Pozdrawiam,

milosz

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia wersja całkiem ładnie się juz prezentuje.

Z nudów pobawiłem sie twoim stackiem

m16.jpg

 

FinalView.jpg - tu troche bardziej zaznaczone tło, przy okazji wyszło troche szumu.

 

Pozdrawiam Atikowca i życzę dalszych sukcesów

 

PS. Może wrzuć stacka z większej ilości materiału?

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem klatki kalibracyjne. Stack dostępny jest tu:

http://astro.cieplekapcie.pl/uploads/Astrophoto/m16_calibrated_initial_crop.fts (~10M)

Surowy materiał wrzucę na jakiś file share. Będzie tego ponad 200M.

 

Zauważyłem ciekawą rzecz przy robieniu darków do flatów. Przy ekspozycji 2,5 sekundy z zakrytym dekielkiem, na matrycy ATIKa pojawia sie ampglow. Przy czasach krótszych niż 2,4 sek oraz dłuższych niz 2,7 sek ten efekt nie występuje. Spotkał sie ktoś?

 

Zapraszam do pokazywania swoich prób. Ja mam juz wersję, która prawie mi się podoba. Musi trochę poleżeć, żebym spojrzał na nia chłodnym okiem. Jeżeli za 2 dni dalej będzie mi sie podobać, to ja pokażę w 'dorosłej' galerii :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem ciekawą rzecz przy robieniu darków do flatów. Przy ekspozycji 2,5 sekundy z zakrytym dekielkiem, na matrycy ATIKa pojawia sie ampglow. Przy czasach krótszych niż 2,4 sek oraz dłuższych niz 2,7 sek ten efekt nie występuje. Spotkał sie ktoś?

 

Ciekawe zjawisko. Ja nic takiego nie zauważyłem, ale może nie stosowałem nigdy czasu 2,5 sek do darków.

Natomiast amp-glow pojawia sie mi niekiedy podczas włączenia funkcji kadrowania w Nebulosity ( Frame and focus)- wtedy kamera działa w bin 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biasy zrobisz bez problemu - nie potrzeba przecież nieba tylko podobnej temperatury

a flaty - też da radę nawet jak są chmury - biała koszulka na telep i już

 

Już zrobiłem oba. Do flatów mam flatownicę :) Ostatni stack ma wszystkie klatki kalibracyjne w pakiecie.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucam zestaw do samodzielnego składania:

http://dl.dropbox.com/u/38980912/m16_complete_set.zip (260M)

 

W zestawie wszystkie klatki sygnału + wszystkie klatki kalibracyjne. Zapraszam do pokazywania swoich prób z tym materiałem. Bardzo chętnie przekonam się, że przede mną jeszcze długa droga. Moja wersja finalna znajduje się w 'dorosłej' galerii, tu:

http://astropolis.pl/topic/36520-messier-16-z-dalekiej-polnocy/

 

Pozdrawiam,

milosz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pobrałem materiał, wrzuciłem do IRIS+PS

wyszło tak:

 

Fajne :) Chociaż, jakbym sie miał czepiać, to jasne gwiazdy trochę chyba za bardzo rozplackowane. Przynajmniej u mnie tak to wygląda.

 

Próbowałem składać w IRISie, ale nie mogę sobie poradzić z kalibracją. Wychodzi mi jakiś dziwny pattern przy dzieleniu przez flata. I to nie tylko w tym zdjęciu. Dlatego dla uproszczenia przeszedłem na DSSa, gdzie wszystko robi się samo, a efekt moim zdaniem jest zadowalający. Poza tym IRIS nie zawsze radził sobie poprawnie z alignem moich klatek.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.