Skocz do zawartości

Skierować teleskop w dół - mikrokosmos


Rekomendowane odpowiedzi

http://www.widelec.pl/widelec/1,111648,10042363,15_zdjec_jedzenia_w_widowiskowym_powiekszeniu.html?fb_ref=su&fb_source=home_multiline

 

Czy mamy na forum kogoś od kierowania "lunet" w drugą stronę, czyli znającego się na bardziej zaawansowanych mikroskopach? Jaki sprzęt jest potrzebny, żeby "bawić" się w taką fotografię?

 

Z oferty FLI wiem, że np. moja kamera ProLine 16803 też jest używana w takich zastosowaniach. Jakie to są mikroskopy, które mogą pociągnąć taką matrycę i tak ciężką kamerę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia na kilometr pachną mi mikroskopem skaningowym.

Cena takiego mikroskopu jak to w naszej branży kosmiczna :D

Ale jakbym miał wolne 30k PLN to kupiłbym coś takiego.

Gdzieś na necie widziałem, że gość z Hameryki zrobił taki mikroskop sam - ale miał warsztat i niezłe zaplecze techniczne.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca mikroskopów z DO oferował mi kiedyś program do składania fotek z mikroskopu niwelujący małą głębie ostrości. Robi sie serię zdjęć od wierzchu do dna detalu a progam je sklada w ostateczny obraz z głębią ostrości w całym pionie. Takie obrazki sa dużo ciekawsze bo oddają strukturę przestrzenną mikroświata. Wystarczy zwykły mikroskop optyczny, niekoniecznie z dużymi powiększeniami. Ciekwsze wydaja sie obrazki z mikroskopu streoskopowego o dwóch torach optycznych i powiększeniach rzędu 40-80x. Mikro świat nie jest jeszcze abstrakcją jak w przypadku pow. np 500x i większych, ale za to trójwymiarowy. Focić można jednym torem optycznym, drugim zerkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak się składa że własnie wróciłem z kilkugodzinnego posiedzenia przy mikroskopie Nikon eclipse i80.

Jesli chodzi o systemy mikroskopowe to Nikon jest wiodącą na swiecie marką w tym zakresie. W Polsce jego systemy oferuje firma Precoptic z Warszawy.

 

Co do wspomnianych fotek to wg. mnie nie są to skaningi (moze oprocz tego B&W) tylko obrazy z mikroskopu konfokalnego (ten co my mamy kosztował 1,5 mln zł. i chyba taniej nie kupi :-)) lub jakiegoś systemu mieszanego które teraz sa popularne - cos a la SEM ale duzo tanszego SEMy to inny świat chodzą za sumy z dużą iloscią zer, co najamniej 6.

 

Nikon niedawno wypuscił taka puszkę która nie jest aż tak dorga jak elekton, zajmuje duzo mniej mniejsca i pozwala wykonywać foty w powiekszeniach rzędu tysiecy, przy czym z zewnatrz patrząc nie wiele ma to wspólnego z mikroskopem-jakaś taka mieszanka konfokala z nie wiadomo czym :-)

 

Jesli chodzi o kamery to oczywiscie polecam systemy dedykowane do danego typu mikroskopu, przy czym wydaje mi sie że i zwyklą lustrzanke by podlaczył do tradycyjnego optycznego ! trzeba sie tylko troche pomęczyć. Z tego co widzę toTwoja kamera FLI ProLine PL16803 ma mocowanie F-mount wiec chyba akurat do Nikona eclipse by podeszła ale nie na 100% bo z mikroskopami to nie jest juz tak wszystko unormalizowane jak np. z aparatami.

 

Programy do składania ostrosci to super rzecz niestety ceny za nie nie sa juz takie super, ja pracuje na CoolView (i NIS Elements) niestety starszej wersji bez mozliwosci składania ostrosci ale za to z możliwoscią dokonywania pomiarów dzieki dedykowanej kamerze. Zobaczymy co przyniesie najnowszy soft jak Precoptic przyśle nowy sprzęt 17-stego :yahoo:

 

Jesli mowa o konkretnych sumach za taki sprzet to nie znajdziesz tego w necie trzeba pytać bezposrednio u sprzedawcy.

 

Na forum juz jakiś czas temu umiescilem pare fot z tego na czym ja pracuje...http://astropolis.pl/topic/20465-przyroda-w-fotografii/page__st__570

 

Pozdro

Edytowane przez lukaszp
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.