Skocz do zawartości

Ile galaktyk na fotce ? II


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji prośba a zarazem pytanie do przeglądających ten dział Forumowiczów . Czy ktoś zechciałby zaangażować się w redagowanie opisów do obiektów prezentowanych na zagadkach ? Ja niestety nie mam na to czasu bo obróbka jednej fotki składającej się z 18-30 klatek zajmuje mi do czterech godzin . Chodzi mi o to że przesłenie edukacyjne tych zagadek jest niepełne jeżeli po rozwiązaniu nie ma dokładnego opisu obiektów . Gdyby ktoś pomógł to mielibyśmy ciekawą skarbnicę wiedzy o różnych obiektach nieba . Liczę na Was . Ewentualne zgłoszenia oczywiście tutaj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na opublikowanie rozwiązań zagadki . Pierwszy odpowiedział KrzysiekT :

 

Znalazłem łącznie 10 galaktyk. Niektóre były na krańcu zdjęcia.

 

M88

UGC 7675

NGC 4501

 

IC 3478

UGC 7696

 

IC 3476

UGC 7695

 

IC 3442

 

NGC 4516

UGC 7703

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero doczytałem wiadomość że Leon w weekendy ma utrudniony dostęp do sieci więc wyjątkowo kopiuję zredagowaną przez niego informacje o obiektach .

 

 

 

 

Centalnym obiektem na zdjęciu jest

M 88 - Galaktyka spiralna

W katalogu NGC posiada nr 4501 .

Jej jasność wynosi 9, 5 magnitudo ,

Odległość : 60000 lat świtlnych .

Pozycja : 12 : 32.0 (h:m) rektascenzji , +14 : 25 (deg:m) deklinacji .

Rozmiar : 7'x4'

 

M88 jest jedeną z ośmiu galaktyk znaleziony 18 marca 1781 przez Charles Messier w regionie Coma - Virgo .

Leży w gwiazdozbiorze Coma Berenices ( Warkocz Bereniki ) i zalicza się do dużego

grona galaktyk na granicy Warkocza i Panny ( Virgo ) .

 

Dodatkowo na zdjęciu możemy zobaczyć galaktyki :

 

- NGC 4516 , mag : 12,8 ( nie w pełni widoczna ),

- PGC 41608 , mag : 13,19 ,

- PGC 41614 , mag : 14,20 ,

- PGC 41435 , mag : 14,47 ,

- VCC 1400

 

 

Gratuluję Krzysiek i dziękuje Leon .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze odpowiedziałem? :roll:

Moje i Leona odpowiedzi zgadzają się poza VCC1400. W miejscach, w których ja mam IC Leon podał nazwy PGC.

W SN znalazłem dziwny katalog UGC - czy wogóle się z niego korzysta? Galaktyki UGC znajdują się prawie zawsze wewnątrz innych, jaśniejszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak udało mi się dorwać dzisiaj do sieci .

 

Jeśli chodzi o katalogi to podpowiem co znalazłem w sieci :

 

UGC - Uppsala General Catalogue of Galaxies (UGC) Nilson P. (1973)

VCC - The Virgo Cluster Catalog (VCC) (Binggeli+, 1985) - Katalog 2096 galaktyk w grupie na granicy Warkocza B. i Panny .

 

Tyle na razie .. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar !!!!Obrazek

 

Jak zobaczyłem te galaktyki to się załamałem normalnie. Twoje zdjęcia wywołały na mnie duże wrażenie po prostu. Dostrzegłem na Twoich fotkach ogrom wszechświata i aż się przeraziłem. Jako autor powinieneś być zadowolony z takiej ekspresji u adrestów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.