Skocz do zawartości

GSO ; DOBSON 8" 203/1200


Nina0217

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek do oglądania mgławic i galaktyk nie potrzeba niczego więcej niż to, co jest w zestawie – czyli okulary 10 i 25mm. Jak już obejrzycie kilka gromad, mgławic i galaktyk, to wtedy będzie można myśleć o dokupieniu jakiegoś 13mm okularu do DS i jakiegoś 6-7mm do Księżyca i planet.

 

 

 

Większy problem natomiast będzie jak kupisz okular za 5-8 stówek, a babcia dalej nie będzie widziała tego co na kolorowych zdjęciach, których się naoglądała w atlasach i w tv. Pokaż babci szkice astronomiczne, których mnóstwo znajdziesz tu na forum – one najwierniej oddają to co widać w teleskopie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak to forum zyje!!! :) jej i to tyle odpowiedzi - cenne wskazowki! dziekuje wam bardzo. jesli chodzi o okulary jakie babcia posiada to 1 - kelner a 2 to plossl ale ktory ile ma mm to na teraz nie jestem w stanie udzielic odp bo nie mieszkam z babcia.

powiem wam szczerze ze zakup to i tak bedzie jakis dokonany bo wiecie - ida swieta :)

a czy ktos z was mial do czynienia z okularami ktore polecil "JAZZ"???

musze poswiecic 1 caly dzien na przestudiowanie atlasu z nia i moze cos upatrzymy - ale powiem wam szczerze ze juz nie raz konczylo sie to na ogladniu ksiezyca ... u nas to jest tak ze sa sami amatorzy i kazdy probuje cos tu pokrecic, tu przestawic... a jej ksiezyc sie znudzil... ot caly magiel :)

ale jest jeden PLUS - otoz, jak sie okazalo, mozna liczyc na cenne rady osob z tego forum :)

 

 

ps powiem wam jeszcze tylko 1 rzecz ze spelnianie marzen jest cudowne :) tylko ze to jest tak ze czlowiek jak zobaczy cos (czyli np ksiezyc) to chce ogladac wszytkoooooo :) jeszcze jedno - jak ja powiem babci ze te "emki" zobaczy czarno biale to sie troszke hhmmmm zdziwi, nie da sie ogladac ich kolorowych?????

 

kolejne pytanko ot nasunelo mi sie podcza sogladania pogody - czy posiadany tepeslop moze stac na zewnatrz 24 h??? w koncu moze przyjsc ta zima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Forum żyje i ma się dobrze. Jeśli chodzi o oglądanie kolorowych obiektów to nie ma na to szans przy tym teleskopie, może coś około 16" pokazało by jakiś ulotny kolor. Jedyne kolorki to gwiazdy np. nadolbrzymy w kolorze pomarańczu.

Co się tyczy dodatkowych zakupu okularów to jeszcze nie czas. To tak jakby do ładnej sukienki w której się wcale nie chodzi dokupić piękny szal. Po co? Naprawdę bardzo dużo obiektów w tym mgławicowe można obserwować w okularach dodanych do teleskopu, oczywiście głownie w tym 25 mm. Ogromne ułatwienie wg mnie to zielony laser do wskazywania gdzie "patrzy" teleskop. Wystarczy na razie zwykły taki za 25-35 zł z Allegro. Przykłada się go do szukacza i puszcza promień przez niego na niebo. Wiązkę widać bardzo dobrze. Wtedy widać gdzie jesteśmy skierowani na niebo. Tylko baaardzo uważać na oczy i NIKOMU i NICZEMU w nie tym zielonym laserem nie świecić.

 

Co prawda nie mam doświadczenia w trzymaniu teleskopu na zewnątrz ale uważam, że to bardzo zły pomysł. Po pół roku w naszych warunkach to będzie nie teleskop tylko zardzewiała rura.

Edytowane przez MarcinekNu2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak, z tego co pamietam to babcia probowala korzystac z ksiazki ale po zainstalowaniu (teraz) programu stellarium oczy zrobily mi sie dwa razy wieksze :D musze jej go pokazac, jej reakcja powinna byc taka sama. cd okularow - moze faktycznie macie racje i narazie damy sobie spokoj,,,sama nie wiem,,,nad laserem porozgladam sie pewnie "na czasie" na allgero (ho ho)

cd eksploatacji teleskopu - jesli stoi on na zewnatrz ale pod zadaszeniem i pod grubym kocem to bedzie mu cos??? on ma jeszcze taka nakladke na tube i ona tez jest zalozona. . a moze go wyniesc do pokoju i postawic pod oknem? i stamtad ogladac - robicie tak?on troche ciezkawy jest zeby go za kazdym razem wynosic na taras

a jesli chodzi o te (nie)szczesne mglawice LUDU jak je zlokalizowac, nawet przy pomocy tego programu...?

moj kolor wlosow mnie zdradza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieraj zawsze sprzet do domu bo za niedługo nie będzie miał żadnej wartości - ulegnie dużej degradacji i będzie może nawet do wyrzucenia. Już kiedyś na którymś forum pewien kolega nas zaszokował stanem swojego teleskopu stojącego w wilgoci w którym dobson nadawał się tylko do palenia w piecu (plyty wiórowe popuchły tragicznie).

 

Obiekty lokalizujesz wyobraźnią. Patrzysz w programie na wyswietlane gwiazdozbiory, a potem w wyobraźni łączysz liniami najjaśniejsze gwiazdy na niebie. Po pewnym czasie załapiesz jak należy odszukiwać gwiazdozbiory. A jak juz wiesz gdzie na niebie jaki gwiazdozbiór, to według programu nacelowujesz telepa mniej więcej na ten obszar nieba i szukasz w tej małej lunetce oznak wystąpienia jakiegoś nietypowego obiektu nieprzypominającego gwiazdy.

Edytowane przez Lacky_Luck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zobaczyć kolorowe mgławice na żywo, a nie na długo naświetlanej fotografii trzeba by teoretycznie mieć jakieś 8-metrowe lustro. Teoretycznie - bo w praktyce nie ma tak dużych teleskopów do obserwacji wizualnych. Mgławice to najtrudniejsze i bardzo ulotne obiekty. Proponuję zacząć od galaktyki Andromedy (M31) i Wielkiej mgławicy w Orionie (M42). To najjaśniejsze obiekty głębokiego nieba na naszym niebie. Obserwujcie przez okular o najdłuższej ogniskowej - tu nie potrzeba dużych powiększeń. Jak pooglądacie to będziecie miec pojęcie jakich widoków można się spodziewać a jakie można uzyskać jedynie za pomocą teleskopu Hubbla. :szczerbaty:

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj tam oj tam - zawsze mozna pobudzic wyobraznie ;)

POWIEM wam ze zainspirowal mnie program stellarium. co pare godzin wlaczam go i patrze co sie dzieje. zaczyna mi sie to podobac :D i teraz pytanie do osob, ktore juz uzytkowlay ten oto podany przeze mnie prog. - otoz istnieje mozliwosc obserwacji wybranego obiketu przy pomocy "wlaczenia" opcji "widok w okularze" - oto pytanie: 1. jak sprawdzic jaki to okular? (choc domyslam sie ze idealne odzwierciedlenie faktu jest trudne - choc moge sie mylic) 2. czy mozna w tym prog zmienic okular np w ustawieniach na jakis inny?? np na taki jaki ma babcia.

pytam bo dzis do niej sie wybieram i chcialabym jej tak chociaz mniej wiecej pokazac czego moze sie spodziewac (bo informacja na brak kolorow byla nastepstwem pytan "ale dlaczego" .... )

moze kiedys tez sobie kupie teleskop. fajne zajecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.