Skocz do zawartości

GSO ; DOBSON 8" 203/1200


Nina0217

Rekomendowane odpowiedzi

dzien dobry

razem z rodzenstwem kupilismy ten oto teleskop dziadkom gdyz zawsze marzyli o posiadaniu jakiegos. zakupilismy go gdyz po skorzytsniu z roznych informacji w internecie ten mial byc w sam raz do jakis podstawowych obserwacji. jest to pierwszy teleskop w naszym zyciu. mamy dostep do pola zupelnie ciemnego, z dala od latarnii i innych zrodel swiatla.

wczoraj zrobiliśmy pierwszą probe generalna teleskopu GSO ; DOBSON 8" 203/1200. Mam kilka pytań, które nasunęły mi się trkacie jego składania.

1) Otóż po zamontowaniu okularu, zauważyliśmy tzw złączke i nie wiemy jak ja zamocować????

2) patrząc przez okular (bez złączki) w niebo na "chybił trafił" pokręciliśmy pokrętłami aby ustwić ostrość i nić tylko gwiazdy... torszke wiecej niż tak jakby człowiek patrzył gołym okiem. czym to jest spowodowane???:

a) zle cos zamontowaliśmy

B) nie znamy nieba

c) zły okular

d) nic wiecej mi sie nie nasuwa

3) czy do obserwacji mgławic i innyc obiektów wystarczą okulary 25 i 10 mm?? (nie mowie o jakiejs profesjonalenj obserwcji - chcielibysmy zeby ktos mogl cos zobaczyc wiecej niz gwiazdy, które widac gołym okiem)

montaż odbywał się w nocy

4)moze to jest zwiazane z kolimacja?? czy była ona robiona u państwa w sklepie czy mamy gdzieś z tym iść??

Bardzo proszę o odpowiedz, czekamy z niecierpliwościa. zadalam pytanie tu gdyz nie wiemy do kogo sie zwrocic z tym probelmem ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tresc ponizszego pytania umiescilam juz w innym miejscu na tej stronie ale nie wiedzialam ze jest jeszcze opcja "moj pierwszy teleskop" wiec ponawiam...

dzien dobry

razem z rodzenstwem kupilismy ten oto teleskop dziadkom gdyz zawsze marzyli o posiadaniu jakiegos. zakupilismy go gdyz po skorzytsniu z roznych informacji w internecie ten mial byc w sam raz do jakis podstawowych obserwacji. jest to pierwszy teleskop w naszym zyciu. mamy dostep do pola zupelnie ciemnego, z dala od latarnii i innych zrodel swiatla.

wczoraj zrobiliśmy pierwszą probe generalna teleskopu GSO ; DOBSON 8" 203/1200. Mam kilka pytań, które nasunęły mi się trkacie jego składania.

1) Otóż po zamontowaniu okularu, zauważyliśmy tzw złączke i nie wiemy jak ja zamocować????

2) patrząc przez okular (bez złączki) w niebo na "chybił trafił" pokręciliśmy pokrętłami aby ustwić ostrość i nić tylko gwiazdy... torszke wiecej niż tak jakby człowiek patrzył gołym okiem. czym to jest spowodowane???:

a) zle cos zamontowaliśmy

nie znamy nieba

c) zły okular

d) nic wiecej mi sie nie nasuwa

3) czy do obserwacji mgławic i innyc obiektów wystarczą okulary 25 i 10 mm?? (nie mowie o jakiejs profesjonalenj obserwcji - chcielibysmy zeby ktos mogl cos zobaczyc wiecej niz gwiazdy, które widac gołym okiem)

montaż odbywał się w nocy

4)moze to jest zwiazane z kolimacja??

Bardzo proszę o odpowiedz, czekamy z niecierpliwościa. zadalam pytanie tu gdyz nie wiemy do kogo sie zwrocic z tym probelmem ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Otóż po zamontowaniu okularu, zauważyliśmy tzw złączke i nie wiemy jak ja zamocować????

 

złączki są różne. Może zdjęcie by pomogło nam zidentyfikować, o jaką chodzi...

 

2) patrząc przez okular (bez złączki) w niebo na "chybił trafił" pokręciliśmy pokrętłami aby ustwić ostrość i nić tylko gwiazdy... torszke wiecej niż tak jakby człowiek patrzył gołym okiem. czym to jest spowodowane???:

a) zle cos zamontowaliśmy

B) nie znamy nieba

c) zły okular

d) nic wiecej mi sie nie nasuwa

 

Na chybił trafił nic więcej nie zobaczycie. Jednocześnie- nie oczekuj kolorowych wspaniałych wielkich widoków mgławic. Poszukaj w necie szkiców wykonywanych przez użytkowników 8calowych teleskopów. Na początek spróbuj znaleźć planety. Poczytaj też o tym, jak zjustować szukacz z tubą.

 

3) czy do obserwacji mgławic i innyc obiektów wystarczą okulary 25 i 10 mm?? (nie mowie o jakiejs profesjonalenj obserwcji - chcielibysmy zeby ktos mogl cos zobaczyc wiecej niz gwiazdy, które widac gołym okiem)

 

Na początek wystarczą. Lepsze okulary nie sprawią, że nagle zobaczycie kolory w DSach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o zlaczke to zalaczone zdjecie przedstaiwa ja (po lewo)gso_8_dob_classic_dod_9.jpg

i do czego ona sluzy??? czy ona ma byc zawsze zamontowana?

jesli chodzi o szkice - to nie mam pojecia jak je znalezc....

cd planet - to chyba najrozsadniejszy pomysl.

moze jestescie w stanie udzielic jakis podstaowowych zasad jak sie zachowac po raz pierwszy z teleskopem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nina,

 

Jeżeli obraz gwiazd jest ostry, to wszystko jest w porządku. Z metrową ogniskową na 'chybił trafił' cieżko ustrzelić jakiś obiekt inny niż gwiazdy. Jakbym miał radzić, to należy:

1. zdobyć jakąć mapę nieba (może byc elektroniczna + wydruk): http://www.hnsky.org/software.htm, http://www.stellarium.org, http://www.ap-i.net/skychart/start. Polecam jednak mapę papierową (ja mam: http://astromarket.pl/wydawnictwa/atlasy-nieba/pocket-sky-atlas-roger-w-sinnott.html i jestem z niego zadowolony)

2. w dzień zjustować szukacz używając jakiegoś odległego komina

3. w nocy poslugując się mapą nieba próbować trafiac w obiekty - najpierw szukaczem, później dopiero patrzeć w okular.

4. zacznij od okulara 25mm - będzie dawał większe pole widzenia.

 

Z własnego doświadczenia wiem, że na początku nie jest łatwo. Ja zaczynałem od M57 i M31. Stosunkowo łatwo je namierzyć, bo obok znajdują się jasne gwiazdy. Kolejnym obiektem stosunkowo łatwym do odszukania będzie teraz M27. Generalnie polecam zaczynać od obiektów jasnych. Te ciemniejsze nawet w dobrych warunkach ciężko zobaczyć. Na pewno nie uzyskasz takich obrazów, jakie można zobaczyc w galerii.

 

Powodzenia!

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje Wam wszytkim za porady :)

ale w zw z tym iz jestem "baba" to mam 100 koljenych pytan ;) wiec prosze o wyrozumialosc

wiem ze mamy zaczynac powolutku, ksiezyc juz ogladany byl, kratery widoczne (babcia zachwycona!! :) ), w zw z waszymi radami teraz czas na planety typu jowisz, mars, saturn, wenus... no i te "emki": 57, 31 czy 27

powiedzcie mi moi drodzy czy faktycznie ten zakupiony przez nas teleskop jest ok?? wy oczywiscie sie znacie

odnosnie tulei - po co ona jest??? gdzie sie ja montuje?? bo mi tak jakos ona nigdzie nie pasuje.....

ps dziekuje za polazenie tematow

ps 2 - czy jesli na ogladanym ksiezyciu byly widoczne kratery czy to oznacza ze wszytko w teleskopie jest dobrze poustawiane?? chodzi mi o te wszytkie przyrządy do krecenia??????

nawiazujac do pokręteł - wiem ze 2 najwieksze sluza do ustawiania ostrosci ale o co chodzi z tymi malutkimi trzema????

czy cos jeszcze jestescie w stanie mi zaproponowac???

mam nadzieje ze moje pytania nie sa za bardzo... no wiecie... babskie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi moi drodzy czy faktycznie ten zakupiony przez nas teleskop jest ok?

 

Jest naprawdę świetny - jeśli się wciągniesz, czeka Cię ładnych parę lat przedniej zabawy :)

 

ps 2 - czy jesli na ogladanym ksiezyciu byly widoczne kratery czy to oznacza ze wszytko w teleskopie jest dobrze poustawiane?? chodzi mi o te wszytkie przyrządy do krecenia?

Najwyraźniej tak :)

 

odnosnie tulei - po co ona jest??? gdzie sie ja montuje?? bo mi tak jakos ona nigdzie nie pasuje.....

Jeśli okular nie ostrzy w wyciągu, bo brakuje mu paru milimetrów wysunięcia, to wsadzasz tę tulejkę w wyciąg i dopiero w nią okular.

 

nawiazujac do pokręteł - wiem ze 2 najwieksze sluza do ustawiania ostrosci ale o co chodzi z tymi malutkimi trzema????

O które dokładnie pokrętełka Ci chodzi? Te dwa pod spodem bazy wyciągu (patrz zdjęcie nr 3 ze strony Astromarketu - LINK) służą do regulacji wyciągu okularowego (regulujesz opór, z jakim chodzi tuleja wyciągu) i do blokowania ostrości.

Jeśli masz na myśli pokrętła na tulejach wyciągu i redukcji (patrz zdjęcie nr 4 z Astromarketu), to służą one do mocowania i luzowania okularów, redukcji i przedłużek (czyli tych wszystkich klamotów, które wsadzasz w wyciąg, żeby cokolwiek zobaczyć).

 

 

Co do kolejnych obiektów obserwacji - poszukaj Jowisza na wieczornym niebie (szukaj niezwykle jasnej "gwiazdy" późnym wieczorem we wschodniej części nieba). Jeśli chodzi o obiekty mgławicowe (czyli te wszystkie eMki), to niezbędne będzie zaopatrzenie się w atlas nieba i umiejętność rozpoznawania najjaśniejszych i najbardziej charakterystycznych gwiazdozbiorów. Na początek zerknij na atlas, który mam w swojej stopce. Mam nadzieję, że szybko uznasz go za niewystarczającą pomoc i zaopatrzysz się w coś bardziej zaawansowanego :)

 

czy cos jeszcze jestescie w stanie mi zaproponowac???

Poszukaj astromaniaków ze swojej okolicy i umów się na wspólne obserwacje. To, co podejrzysz na żywo da dużo większego kopa niż dziesiątki postów na forum.

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Nino, zapoznaj się również z tym bardzo dobrym i zwięzłym artykułem. Nie jesteśmy pewni czego właściwie oczekujesz od swojego teleskopu, a tutaj masz wypisane w bardzo dobrej formie jego możliwości. Polecam http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4839/q,Co.mozna.zobaczyc.przez.reflektor.o.srednicy.zwierciadla.203.mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak Kolbuszowa kolo rzeszowa. ale powiem wam cos :) dzis ksiezyc wyglada bosko :) podobno jakas planeta ma byc widoczna (w radiu mowili) wiec cos bedziemy probowac. jak zwykle zadam pytanko:

- jesli chodzi o szukacz - powiedzcie mi, bo

po pierwsze jak go dokladnie ustwic???? (bo ksiezyc tak na chybil trafil ogladamy ;) )

po 2 - jak patrzec przez niego tzn z ktorego miejsca? bo moze i jest dobrze ustawiony a nam sie wydaje ze zle przez niego patrzymy

- czy z konca tupy?

- czy z bliska a obiekt ma byc w srodku?? no nie wiem....

no i sukces wiem jak zalozyc tuleje heheh choc do ksiezyca sie nie przydala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowe pytanie: "tuleja ma wydluzac tor optyczny" co to oznacza dokladnie: czy np jak cos namierze i bedzie nie wyrazne to mamy ja zamontowac????

bardzooo przeppraszam ze teraz zaczelam sie odzywac ale zdrowie mi nie pozowlilo

 

Nie.

Różne okulary różnie ogniskują, to znaczy, że jak włożysz jakiś okular to trzeba ustawić ostrość, kręcąc pokrętłem. Jak włożysz inny to znów trzeba kręcić, aby uzyskać ostry obraz. W niektórych okularach trzeba kręcić niemal do końca. A są także takie, przy których kręcąc ostrością do końca i tak braknie zakresu aby uzyskać ostry obraz. Znany przykład to okulary LVW Vixena, które można dopasować do tulei 1,25" ale także 2". I jak się włoży w 2" to w standardowych wyciągach Synty brakowało zakresu aby wyostrzyć obraz.

Ta tuleja ma za zadanie wydłużyć tor optyczny, gdy zajdzie taki własnie mało spotykany problem. Gdyby się okazało, że problem wystąpi, to możesz wsadzić tą tuleję, a potem w nią okular.

Innym prostym rozwiązaniem może być też lekkie wysunięcie okularu wyciągu okularowego, czyli nie wkładając do końca zacisnąć śrubkami.

Ale tym sobie nie zawracaj na razie głowy.

Obserwuj. Ucz się nieba.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak Kolbuszowa kolo rzeszowa. ale powiem wam cos :) dzis ksiezyc wyglada bosko :) podobno jakas planeta ma byc widoczna (w radiu mowili) wiec cos bedziemy probowac. jak zwykle zadam pytanko:

- jesli chodzi o szukacz - powiedzcie mi, bo

po pierwsze jak go dokladnie ustwic???? (bo ksiezyc tak na chybil trafil ogladamy ;) )

po 2 - jak patrzec przez niego tzn z ktorego miejsca? bo moze i jest dobrze ustawiony a nam sie wydaje ze zle przez niego patrzymy

- czy z konca tupy?

- czy z bliska a obiekt ma byc w srodku?? no nie wiem....

no i sukces wiem jak zalozyc tuleje heheh choc do ksiezyca sie nie przydala

 

Szukacz można ustawić w dzień. Wyceluj w jakiś odległy charakterystyczny obiekt, np. komin, słup, wieżę. Ustaw tak teleskop, aby obiekt był w centrum pola widzenia, na środku. A potem ustaw szukacz za pomocą śrubek tak, aby obiekt też był dokładnie na środku, na przecięciu nitek. Wtedy będzie ok. W szukaczu jak i w teleskopie będzie widać ten sam obszar i nie będziesz mieć problemów z celowaniem.

 

Co do pozostałych pytań, to nie pomogę, gdyż nie rozumiem o co chodzi. :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez szukacz patrzymy przykładając oko do węższego jego końca i jeśli jest dobrze ustawiony to obiekt znajdujący się w krzyżu z nitek powinien być widoczny blisko środka pola widzenia teleskopu. Tak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ze swojej strony chcialbym dodaz ze warto sobie zainstalowac najlepiej na laptopie(jak posiadasz oczywiscie)jakis program typu Stellarium dzieki ktoremu szybko znajdziesz obiekty na niebie.Mnie to bynajmniej bardzo pomoglo .Wystarczy jedynie zaznaczyc jaka planeta(polecam Jowisza ktory niedlugo bedzie w opozycjii)) Cie interesuje a program ,ktory jest symulacja nieba wskaze jej polozenie na niebie.Potem tylko wystarczy "poskakac" od gwiazdki do gwiazdki az do celu :szczerbaty: pod spodem zamieszczam link do darmowego programu ktory mozna pobrac i zainstalowac na komputerze pzd

http://www.dobreprogramy.pl/Stellarium,Program,Windows,12626.html

Edytowane przez EDWIN82
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos z fanow tej oto strony pochodzi z Kolbuszowej??:)

Z Kolbuszowej nad Nilem może nie, ale z dużego miasta koło Kolbuszowej to już ze dwie się znajdą, podobnież z Łańcuta i okolic.

Zapraszamy tutaj:

http://astropolis.pl/topic/9294-rzeszw/page__pid__434240__st__780#entry434240

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

dzien dobry wszytkim po dlugiej przerwie. ciekawe czy w ogole ktos tu jeszcze jest.... hm...w kazdym razie - potrzebuje POMOCY. otoz babcia zazyczyla sobie jakis okular bo ksiazyc i (chyba) jowisz sie jej znudzil. hmmmm poszperalam cos po sklepach internetwoych, ale tyle tego jest ze mozna zglupiec (a Kopernik tyle odkryl na prostych rzeczach ;) ) moze soczewka barlowa.. babcia pewnie chcialaby popatrzec na te mglaiwce (ostatnio na discavery byl program o kosmosie i sie rozmarzyla), planety pewnie tez by chciala pobserwowac. jesli chodzi koszty to moze nie mowie o jakis mega drogich gadzetach ale nie chcielibysmy kupowac czegosc najtanszego - poprostu robimy zrzutke :)

nie wiem czym sie kierowac przy wyborze - wiem, ze obserwacja slonca odpada.

LUDU DORADZCIE COS :) w was nadzieja! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, fajną masz babcie. Wracając do tematu. Musisz uprzedzić babcię, że to co widziała w w programie a to co zobaczy to dwie BARDZO różne rzeczy. W 8" zobaczy czarno-białe mgiełki (mgławice) czasami z jaśniejszym jądrem (galaktyki) i tyle...

 

Jeśli to ją nie zrazi proponuje:

 

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-vixen-lvw-22-mm.html

 

lub wersja droższa

 

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-explore-scientific-24-mm-82.html

 

Do tego może filtr UHC - do droższej wersji okularu http://astromarket.pl/filtr-uhc-s-2-cale-baader-planetarium.html a do tańszej wersji http://astromarket.pl/filtr-uhc-s-1-25-cala-baader-planetarium.html

 

Pozdrowienia dla Ciebie i Babci.

 

Jazz

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że posiadacie zestawowy plossl 25mm. W takim razie dlaczego nie patrzycie na mgławice? Myślę, że dokupienie okularu nawet za 2 tys nie rozwiąże problemu bo po prostu wy nie oglądacie mgławic. Wycelujcie teleskop w którąś z M-ek i do wyciągu 25mm... i tyle. A jeśli chcecie przyjrzeć im się nieco dokładniej to czeka was zakup okularu o ogniskowej w okolicach 10mm -13mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.