Skocz do zawartości

Najgorsze praktyki i największe wpadki


gregor

Rekomendowane odpowiedzi

Coś wam opowiem.... 8)

 

Jak sie po ciemku (nie) składa statywu....

 

statyw ma przeważnie taki trójkąt składany i trzymający nogi w jednakowej odległości od siebie, a nogi są oczywiście składane.

 

Wiec cóż zrobiłem: zaczołem składać nogi jak jeszcze były wbite w ziemię... no i rozerwałem trójkąt :P

 

morał... zawsze się najpierw wyrywa nogi z ziemi a dopiero później składa :lol:

 

po ciemku robi sie czasem rzeczy, których nigdy by sie nie zrobiło przy świetle 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witajcie!

 

Może mój post powinien badrziej znależć sie na ATMie, ale jezeli o wpadkach mamy pisać, to piszę tutaj.

 

Otóz, jeżeli zbudujemy swoją armatkę (mniejsza o kaliber), wyczernimy, a schnąca farba niestety, śmierdzi, to nie instalujmy lustra od razu. Poczekajmy, niech sie rura porządnie wywietrzy.

 

Ja tego nie zrobiłem, a mam tubus ze sklejki i impregnatu nie żałowałem. No i kilka dni po wyschnięciu farby założyłem moje nowiutkie 25 cm lustro, później po obserwacji obowiązkowo dekiel (zrobiłem go 2 m-ce później) by sie nie kurzyło no i po pól roku niespodzianka: w świetle odbitym patrząc z boku (po poswieceniu w tubus) widoczna zielonkawa i ceglasta opalescencja osadu na lustrze, a wokól Księzyca w pełni - ceglasta poświata! - po prostu opary musiały przereagować z powłoką MgF .

Próbowałem to zmyć roztworem Ludwika (pamiętając o uprzednim porządnym spłukaniu cząstek kurzu itp by nie poryswać lustra). No i to paskudztwo nie zlazło, choć lustra nie porysowałem. No to próba druga (już na swieżo umytym lustrze) - tym razem emulsja rozpuszczalnika nitro i roztworu Ludwika (domyślałem się, że to wina oparów) - no i zlazło, choć niestety na lustrze przybyło dośc dużo drobnych rys - trzeba przyznać bez bicia, że stosowałem nacisk przy zmyciu.

No i totalne załamanie - załatwiłem sobie lustro na cacy :Cry:

Kilka dni później zabrałem ową nieszczęsną armatę na lotnisko, by sprawdzic jak się sprawi przy zakryciach - no i udało sie zarejestrowac zakrycie gwiazdki prawie 10 mag przy Księzycu około +12% gdzieś 10 stopni nad horyzontem, a światło popielate (raczej granatowo popielate z jasno odcinającym sie kraterem Aristarchus) było tak jasne, że ciemny, a w rzeczywistości dość jasny brzeg nawet "przeszkadzał" w rejestracji zjawiska. :)

No to pomyslałem sobie - nie zamordowałem drania - jeszcze długo pożyje! :D

 

Lekcja: Jeżeli tubus śmierdzi farbą - nie instaluj lustra, a gdy już się wywietrzy, to po załozeniu optyki jeszcze dekli nie zakładać - tubus pozostawiać w pozycji poziomej, wtedy resztki oparów będą łatwiej wypływać na zewnątrz, a lustro będąc w pozycji pionowej będzie sie mniej kurzyć.

 

ATMowo pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dodać to można Ketchup do Frytek a mikroruch do wyciągu trzeba najpierw przewidzieć w konstrukcji wyciągu, zaprojektować i wykonać a to już zupełnie inna bajka kolego :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitrek, to zapewne żel suszący z kartonowego opakowania, wytrzep je dokładnie i po problemie, pewnie były między papierem a tubusem bo jak zakładałem ASCT to się też na nie natknąłem przy oprawie lustra :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w wypadku gdy na lustrze znalazłby się np. włos mogę go potraktować sprężonym powietrzem ?? i jeszce jedno, skoro lunetką celowniczą mam "celować" to czy mogą być pomiędzy nią a pierścieniem mocującym luzy, bo choćbym nie wiem jak regulował dokręcenie śrub mocujących to i tak luzy pozostają :?: :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.