Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop < 2000zł


Neratin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam astro zakreconych :)

 

Na imie mam Marcin, mam 27 lat i mieszkam w wielkopolsce, dokladniej w Kaliszu. Kosmos fascynuje mnie praktycznie odkad pamietam, ale dopiero niedawno postanowilem zrobic z tego swoje hobby.

Chcialbym jak najszybciej zaczac skladac swoj sprzet. Krok po kroku. Sprzet ma mi sluzyc do obserwacji zarowno planet jak i galaktyk, dobrze by bylo gdybym mogl dostrzec rowniez mglawice . Mozliwie w jak najlepszej jakosci w cenie max do 2000zl. Posiadam wlasne auto i jestem w stanie przeniesc ciezki sprzet. Zrobilem male rozpoznanie i wybralem kilka opcji.

 

http://sklep.teleskopy.net/sky-watcher-bk15012peq3-2-1501200-reflektor-p-2842.html

http://sklep.teleskopy.net/nexstar-127-slt-mak-1271500-celestron-p-3369.html?cPath=21_52_54

http://sklep.teleskopy.net/messier-n-130-eq-3-reflektor-1301000-bresser-p-562.html?cPath=21_56_59

http://sklep.teleskopy.net/omni-150-xlt-reflektor-newtona-150750-celestron-p-2718.html?cPath=21_56_59

 

Najbardziej sklaniam sie ku pierwszemu - sky watcherowi. Ktory według Was powinienem wybrac? Czy moze ktos podsunie mi lepsza opcje?

 

Jestem amatorem ale sprzet jaki kupuje musi byc dobrej jakosci. Nie chcialbym zeby zaszla sytuacja w ktorej musialbym zbyt szybko go wymienic.

Po pewnym czasie napewno chcialbym rowniez utrwalac na zdjeciach to co obserwuje, takze prosilbym o wskazowki na ten temat.

Poki co dopiero raczkuje w temacie wiec bede bardzo wdzieczny za pomoc.

 

Z gory dziekuje

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz to: http://astropolis.pl/gielda/item/870-synta-sky-watcher-dob-12/

Moim zdaniem to niezła okazja. Będziesz mógł oglądać DSy z wielkim komfortem.

Ja w swojej Syncie 10" dostaję naprawdę piękne obrazy, a co dopiero w 12"?

Edytowane przez U44
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego wszystkie te teleskopy są na montażu paralaktycznym?,jeśli interesują Cię obserwacje,to chyba jakieś nieporozumienie.Za dwa klocki można mieć coś takiego.

 

http://astromarket.p...250-deluxe.html

 

Ten teleskop może pokazać znacznie więcej,niż te maleństwa które podlinkowałeś.;)

 

Edyta-No ale trochę się spóźniłem,U44 miał lepszą ofertę.Im większe lustro,tym więcej zobaczysz.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to nie należy się spieszyć z wyborem i zakupem,

po drugie - co też wielokrotnie na tym forum podkreślano - warto rozważyć czego bardziej się chce, bo za te pieniądze nie ma nic uniwersalnego (za dwa razy większe zresztą też), zwłaszcza jesli myslisz o fotografowaniu, na poziomie wyższym niż fotka księzyca z lustrzanki dopiętej do teleskopu.

po trzecie - ludzie naprawdę doświadczeni (ja do nich nie należę, ale chcę sie podzielić tym z czym zetknąłem sie przyt wyborze pierwszego sptzętu) mają często trochę inną pespektywę, wiedzą co to syndrom Hubbla, dobrze wiedzą co znaczy 25kg teleskop, ile się go ustawia, chłodzi, co to znaczy 2-3 godz jak jest zimno, a startujący nawet jak o tym czytają, to często nie widzą/nie słyszą, nie dociera to do nich. Młodemu czlowiekowi wydaje się, że przecież 30 kg łatwo udźwignie i to prawda, ale jeszzce nie wie czy będzie mu się chciało to robić w każdą pogodną noc, dwa razy w miesiącu, raz na kwartał?

Stąd podstawowa zasada - dobry teleskop to ten, którego się używa.

Po trzecie - warto zaczynać od lornetki, nieco lepszej niż byle jaka. Dużo w niej widać, np. M31 niemal tak samo jak w malych teleskopach, a niektóre obiekty np. Plejady to często i lepiej bo parą oczu.

 

Na poziomie 2 tys można mieć spore lustro, np. wspomnianą 12, które pokazuje juz b. duzo, ale to nie jest łatwy do transportu sprzęt i nie do foto.

Można mieć cos z Goto, jak w linku, wygodne, ale trzeba mieć świadomość, że ma to b. okreslone ograniczenia (warto obejrzeć szkice i zdjęcia, pokazujące co naprawdę w tym widać - na forach są do znalezienia i to niewielki wysiłek przed wydaniem 2 tys.);

I ostatnia uwaga - da się uzasadnić niemal każdy w miarę racjonalny wybór i każdy można zakwestionować; nikt tu nie da wyczerpującej recepty i jednoznacznej podpowiedzi typu: to jest najlepsze; wybór zalezy od warunków, potrzeb i wielu indywidualnych czynników. Postudiowanie wątków na forum wymaga czasu, ale jest b. pożyteczne.

 

Sam pilnie czytałem różne opinie i rady przez co najmniej 2 miesiące na tym forum i na paru innych, zanim coś wybrałem;

w tym czasie patrzyłem na niebo przez lortnetkę i nadal to często robię - nie ma bowiem bardziej mobilnego sprzętu.

 

Wybrałem na początek mały teleskop z uwagi na koniecznośc udawania się "do nieba" i wożenia sprzętu. Kiedyś pewnie kupię tez coś większego bo chęc zobaczenia wiekszej ilosci szczegółów jest ogromna, ale to wówczas, jak już będę pewny, że chce mi się to dźwigać co jakiś czas, chłodzić, ustawiać, etc. lub znajdę miejsce stacjonarne dla takiego sprzętu. Z malym, poręcznym sprzętem to duzo łatwiejsze na początku. I każdy obiekt znaleziony na niebie sprawia satysfakcję. Na szczególy przyjdzie czas. A sprzętu docelowego/satysfakcjonującego (foto?) na tym poziomie cenowym nie ma. To co jest jednak tez sporo potrafi, ale nie wszystko na raz, chociaż tak by się chciało.

 

Na forum znajdziesz porady i bogate informacje, ale potem i tak sam będziesz musiał zdecydować czego naprawdę chcesz. Wybór pierwszego sprzętu nie jest rzeczą prostą i warto mu poświecić rochę czasu, aby nie spalić zainteresowania - fantastycznego bez wątpienia - na samym początku. Do obserwacji potrzebny jest spokój i cierpliwośc, przy wyborze sprzętu też b. się przydaje.

powodzenia,

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszystkie porady. Przypuscmy ze zdecydowalbym sie na synte 10" na dobsonie. Czytalem, ze sprzet ten wymaga przerobek aby mozna bylo uzywac go do astro foto. Co to za przerobki i z jakimi kosztami sie one wiaza? Czy nie wystarczy złączka http://www.astrokrak.pl/125-zczka-125q-m42x1-z-gwintem-filtrowym-.html + redukcja odpowiednia do posiadanego aparatu?

Dodam, ze na ta chwile jestem kompletnym laikiem i moja wiedza na ten temat jest bardzo znikoma.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem, ze sprzet ten wymaga przerobek aby mozna bylo uzywac go do astro foto. Co to za przerobki i z jakimi kosztami sie one wiaza?

nigdy nie maiłem Synty ale może się okazać, że ognisko wypada za blisko i może się nie udać uzyskać ostrości na nieskończoność. W takim przypadku można wymienić wyciąg na niskoprofilowy lub podnieść lustro główne. Pierwsza przeróbka jest dość kosztowna, a druga wiąże się ze zmianami geometrii optyki (winietowanie i zwiększony offset)

 

problem jest jeszcze w prowadzeniu teleskopu za obiektem. Do fotografii przydałby się montaż paralaktyczny np. platforma paralaktyczna. Poza samym prowadzeniem montaż azymutalny wprowadzi też rotację pola

z samego Dobsona można robić fotki Księżyca lustrzanką. Trochę wprawy i powinno się udać. Planety będzie bardzo ciężko, a efekty raczej słabe. Obiekty DS z taką ogniskową wymagają precyzyjnego prowadzenia zgodnego z obrotem Ziemi

 

teleskopy na Dobsonie są przeznaczone do wizuala. Do fotografii DSO potrzebny jest zupełnie inny sprzęt. Sensowne pogodzenie fotografii i wizuala w jednym teleskopie jest praktycznie niemożliwe

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, wersja 10" GSO wymaga podniesienia lustra głównego żeby obraz się mógł wyostrzyć w lustrzance, niestety wiąże się z tym lekka zmiana właściwości optycznych w wizualu. Moim zdaniem kolego powinieneś zapomnieć całkiem o astrofoto gdybyś wybrał tego 10". To jest naprawdę tak rozbudowana i przede wszystkim droga dziedzina, że wymaga pełnego zaangażowania. To zupełnie nie to samo co zwykłe foto w dzień.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszystkie porady. Przypuscmy ze zdecydowalbym sie na synte 10" na dobsonie. Czytalem, ze sprzet ten wymaga przerobek aby mozna bylo uzywac go do astro foto. Co to za przerobki i z jakimi kosztami sie one wiaza? Czy nie wystarczy złączka ...+ redukcja odpowiednia do posiadanego aparatu?

Dodam, ze na ta chwile jestem kompletnym laikiem i moja wiedza na ten temat jest bardzo znikoma.

..

Jeśli chcesz wiedzieć, jak to wszystko naprawdę wygląda, powinieneś zobaczyć na żywo. Umów się z obserwatorami i astrofotografikami, wyjedźcie razem pod ciemne niebo czy też odwiedź ich w obserwatoriach. Zapisz się na jakiś zlot, gdzie zobaczysz i usłyszysz najwięcej. Z dyskusji na forum tyle nie wyniesiesz. Posłuchaj rad kol. bjs. Bezpiecznie to możesz kupić na razie uniwersalną lornetkę i atlas nieba (patrz wątki lornetkowe i "atlasowe"). Kto wie, czy tego najbardziej nie potrzebujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

newton 200/1200 dobson raczej GSO ze względu na najlepszy wyciąg i za drugi tysiąc dwa średniej klasy okulary (np 15mm szeroki kąt i 6mm) lub jeden bardzo dobry barlow i okular.

 

komentarz do tego co podałeś

newton 150/1200 na EQ3-2 kolos na glinianych nogach, galareta odpada

mak127 za mały

130/1000 popierdółka

150/750 za jasny nie dokupisz satysfakcjonującej jakości okularów za reszte.

 

200/1200 najszerszy, dobre światło dla niedrogich okularów. szybki w rozstawianiu. jak masz samochód to kupujesz najszerszy jaki cie stac i jaki zapakujesz.

 

ps. astrofoto to inny sprzęt za inne pieniądze z wizualem mozna to łaczyć tylko w przypadku mega budżetu

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.