Skocz do zawartości

Szukacz + Kamerka internetowa


tas

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam pytanie odnośnie montażu kamerki internetowej (CMOS?) na klasycznym szukaczu.

Czy obraz nieba widziany przez taki zestaw umożliwi rozróżnienie gwiazd?

Oczywiście chodzi mi o te jaśniejsze, by możliwa była nawigacja i zlokalizowanie fragmentu nieba, na które skierowany jest szukacz.

Niestety, nie posiadam ani kamerki, ani szukacza (celuję laserkiem), a potrzebuję tej wiedzy do pewnego projektu, który właśnie realizuję.

Być może któryś z kolegów ma jakieś doświadczenie w tej kwestii.

Będę wdzięczny za informację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Mam pytanie odnośnie montażu kamerki internetowej (CMOS?) na klasycznym szukaczu.

Czy obraz nieba widziany przez taki zestaw umożliwi rozróżnienie gwiazd?

Oczywiście chodzi mi o te jaśniejsze, by możliwa była nawigacja i zlokalizowanie fragmentu nieba, na które skierowany jest szukacz.

Niestety, nie posiadam ani kamerki, ani szukacza (celuję laserkiem), a potrzebuję tej wiedzy do pewnego projektu, który właśnie realizuję.

Być może któryś z kolegów ma jakieś doświadczenie w tej kwestii.

Będę wdzięczny za informację :)

 

 

Kamera internetowa ma bardzo maleńki przetwornik, obraz będzie miał niewielkie pole widzenia do odszukiwania obiektów taki zestaw odpada, laser zdecydowanie lepszy. Do "celowania" w obiekty celuj w jak najszersze pola, bo przykładowo szukacz o ogniskowej 200mm i okularem 20mm z diafragmą średnicy 20mm z Twoim okiem da pole widzenia 6st. a z kamerką tylko ok. 1st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mierzyłem zasięg kamerki internetowej po zdjęciu IR blockera opisałem to w wątku http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7627.0

 

cytat:

 

"Zasięg tego CMOSa infrared to 6,75 mag dla 3000K i 5,75 dla 9000K z obiektywem 58/2, 8kl/sec, zasięg mierzony na ruchomym obrazie."

 

"Zasięg CCD czarno-białej po zdjęciu obudowy to 6,18 mag dla 3800K, obiektyw 58/2, 50kl/sec, zasięg mierzony na ruchomym obrazie."

 

CMOSy z małych matryc mają duże szumy odczytu do 40 elektronów http://www.starlight-xpress.co.uk/CoStar.htm w odróżnieniu od profesjonalnbych lustrzanek które osiągają 1.5 elektrona http://www.sensorgen.info/

 

Porównywałem kiedyś lustrzankę z kolorową kamerką przemysłową opartą na CCD SuperHAD II i ta kamerka wydaje się mieć równie niskie szumy.

 

Kupując kamerkę internetową z CMOSem nie zobaczysz więcej niż widział byś okiem i czeka cię męczarnia zbyt małej ilości gwiazd w polu widzenia.

 

Obecnie używam kamerki przemysłowej z mnożnikiem x512 Samsung SDC-435 opartej na CCD Super Had II z obiektywem Fujinon H6x12.5R 1:1.2/12.5-75, użyta jako szukacz to po prostu bajka, lornetka 10x50 przyłożona do oczu wydaje się być ślepa na gwiazdy, różnica zasięgu kilka magnitudo. Do tego wygodny zoom, najpierw ustawiamy szeroki kąt, łapiemy cały gwiazdozbiór, potem powoli zwiększamy powiększenie. Kiedyś była grubsza warstwa cirrusów tak że gołym okiem nie widziałem żadnej gwiazdy nawet 0 magnitudo, natomiast kamerka z szerokim obiektywem 12.5mm widziała wszystkie gwiazdy do 5 magnitudo jak by nie było żadnych chmur, można więc powiedzieć że jest 100x czulsza od ludzkiego oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SX Costar czy QHY5 wykorzystują "stare" matryce CMOS, w których fixed pattern noise (FPN) jest ogromny. Najnowsze webcamy, jak MS LifeCam HD/Cinema/Studio i większość innych webcamów "HD" wykorzystuje CMOSy znacznie nowszych generacji - o bardzo wysokim QE i ograniczonym szumie (FPN). Do lustrzanek / kamkoderów itd. wchodzą już matryce Exmor R - CMOS podświetlany od tyłu i z mocno zredukowanymi szumami (przetwornik A/D per kolumna itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.

Mały kąt widzenia to zła informacja.

Może uściślę dlaczego chcę zamontować kamerkę na szukaczu.

Montuje takie eksperymentalne zdalne sterowanie do teleskopu na montażu EQ5 bo to prosta sprawa. Na zimowe obserwacje idealne bo stanowisko obserwacyjne mam 180m od domu. Problem w tym, że kierując teleskopem łatwo się zgubić, i potrzebuję podglądu szerszego pola by nakierować teleskop na odpowiedni obiekt. Najprostszym rozwiązaniem wydawało mi się zamontowanie kamerki na szukaczu i w ten sposób nakierować obserwację.

Tylko niewiadomą dla mnie jest to, czy przez takie połączenie zobaczę na monitorze jakiekolwiek punkty, wedle których mogę nawigować.

Oczywiście obraz może być zaszumiony, złej jakości i czarno biały. To tylko przyrząd namierzający.

Możliwą alternatywą jest montaż kamerki bez szukacza. Tylko zastanawiam się, czy z podstawową optyką da się zarejestrować jakiekolwiek gwiazdy. Wtedy promień lasera, całkiem dobrze widoczny gołym okiem, wskazywałby miejsce obserwacji.

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie zastąpi manualnego początkowego ustawienia montażu przy mobilnym sprzęcie (co innego obserwatorium. raz dobrze ustawione będzie ci dobrze celował obiekty w każdą noc).

 

zwykła kamerka internetowa da ci możliwość złapania gwiazd tylko do około 6-7 mag, i nawet jak z daleka uda ci się trafić w gwiazdę, nigdy nie będziesz mieć pewności, ze to ta w która chcesz trafić (no chyba, że to będą plejady :) )

 

możesz ręcznie wszystko ładnie ustawić (ustawienie na biegun i zalignowanie z GOTO) i potem z domu celować w wybrane obiekty.zakładam,e to wszystko do astrofoto, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał GOTO to by nie było tematu...

Póki co mam zwykłe 2 osie i to powoduje, że trzeba mieć patent na nawigowanie po niebie ;)

 

nie jest to takie proste jak się wydaje, nawet z GOTO. bez dobrego ustawienia początkowego, żadne GOTO nie pomoże.

 

jedynym rozwiązaniem u ciebie byłoby podłączenie dedykowanej kamery do guide (albo web kamerki przerobionej na długie czasy) do krótkiego obiektywu, powiedzmy 18mm lub krótszego, by otrzymać możliwie jak największe pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie wiesz a jakim kierunku ustawiony jest teleskop to potrzebujesz dość szerokiego kąta widzenia kamerki

powinieneś rozważyć krótkoogniskowy obiektyw powiedzmy 8 mm

zwykła kamerka przemysłowa z takim obiektywem widzi więcej gwiazd niż widać gołym okiem, a przy tym względnie łatwo rozpoznać gwiazdozbiory. Jednocześnie możesz nakierować teleskop z dokładnością lepszą niż 1o

wystarczy tania kamerka przemysłowa mono (coraz trudniejsza do zdobycia) i tani obiektyw

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie.

Mała ogniskowa wydaje się niezbędna. Trudno będzie ocenić współrzędne, jeśli będzie widoczny niewielki wycinek nieba. Testowałem przed chwilą kilka kamer do monitoringu (takie tanie chińskie) ale efekt był niezadowalający. Chyba wymagana jest troszkę lepsza optyka niż plastikowe szkiełko fabryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.