Skocz do zawartości

Synta 8 + Explore Scientific


Mati69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam na imię Mateusz i od 8 mc jestem posiadaczem synty 8" w wersji rozsuwanej. W arsenale mam kitowe pluse 10 i 25 mm oraz zestaw również kitowych okularów ze stajni " kelner" pochodzących ze skyluxa. Po ok 10 wypadach za miasto pod ciemne niebo zobaczyłem już co nie co (DS). Planety i księżyc obserwuję również z balkonu. Nadszedł czas na zmianę okularów. A ponieważ astronomia to pasja na całe życie nie chcę inwestować w półśrodki, dlatego celuję w okulary docelowe. Ponadto chcę przeżyć mały szok co do otrzymywanych obrazów (pole widzenia, kontrast, ogólna jakość). Grzebiąc w kilkudziesięciu tematach na temat ES-ów po stronie pl. jak i eng. już jestem prawie zdecydowany na ich zakup (99%). A że kto pyta nie błądzi, to może zdobędę brakujący procent zaufania do zakupu wyżej wymienionych okularów.

W przyszłości przyjdzie też pora na zmianę 8" na 16" więc to też jest jakiś argument co do ES. No właśnie bo w większości tematów ES-y raczej używane są z teleskopami większych gabarytów 12" wzwyż , a mnie interesuje jak będą się sprawowały ze słąwną syntą z lustrem 200 mm. Jestem zainteresowany zakupem( w US oczywiście) okularów serii 82 stopnie i 100 stopnie, a dokładniej . 82 --> 4,7 ; 6,7 ; 30 , 100 --> 9 ; 14. Czy jest to dobry ( kompletny ) zestaw ????

Ale mam parę obaw. Jak wyżej wymienione okulary będą ostrzyły w standardowym wyciągu Synty ( czy nie zabraknie wysuwu tulei ) , co z efektem fasolki i winietowania, co z wagą w przypadku 100 stopni i 30mm 82 stopni. Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma jakieś ES- y wraz z syntą 8'' ? Ogólnie to chciałbym bardziej potwierdzenia od bardziej doświadczonych astro kolegów, że warto inwestować w te okulary.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Co do okularów ES to można znaleźć wiele opinii, zarówno na polskich, jak i zagranicznych forach, przeważają opinie pozytywne, do których ja również się przyłączam :yes: Posiadam 14 mm 82* i okular ten jest przeze mnie najczęściej używany a obrazy, które uzyskuję dzięki niemu mnie w pełni satysfakcjonują (Synta 10 jest"ciut"większa od Twojej 8). Jednym z głównych atutów tych okularów jest stosunek cena/jakość, ponieważ przy w miarę rozsądnej cenie mamy okular z polem widznia słynnych Naglerów ( ES seria 82*), więc przy wyborze okularów docelowych jest się nad czym zastanowić!

Co do Twoich pytań, powiem tak: do Synty 8 seria ES 82* jest wg mnie jak najbardziej wskazana ze względu na WAGĘ. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ posiadam Scoposa 30 w mojej 10 i pod wpływem ciężaru okular ten powoduje lekkie opadanie teleskopu (na montażu Dobsona) i co chwila musiałem to korygować, zamiast skupić się na obserwacjach! Miej to na uwadze, wybierając okular do 8 cali! Oto krótkie porównanie:

Scopos 30, który w 10 calach powoduje lekkie opadanie tuby waży 730 g

ES 14 100* waży 890 g, a ES 9 100* - 870 g! Moim zdaniem są to okulary do teleskopów o większych gabarytach (myślę, że w 16 calach sprawiłyby się nieźle).

ES 30 82* waży 1 kilogram (1000g) :wow: - tyle co Scopos 35 (1084g) - to tak, jakbyś sobie założył litrowy słoik kiszonych ogórków do wyciągu ;)

ES 4.7 82* waży 213g a ES 6.7 82* waży 227g - więc te okularki są jak najbardziej "pasujące wagowo" spośród wymienionych przez Ciebie planowanych okularów ;)

Jeżeli chodzi o dobór ogniskowych, ja bym celował tak:

- na jeden, z pomiędzy 4.7 a 6.7 - ze względu na duży "power" będą rzadko używane (planety, kulki, - gw. podwójne), jeśli wybierzesz 4.7 można ewentualnie na gorszy seeing wziąć ES 8.8 82* ;)

- średnioogniskowy 14-18mm 82*

- do dużych DS-ów 24mm 82*(waży 726g - prawie tyle co Scopos 30!)

U mnie nie ma problemu z ostrzeniem, ale może inni niech się wypowiedzą, którzy korzystają z tych okularków :D Aha! Pamiętaj, że przy zakupie ze Stanów, nie ominie Cię VAT 23% przy tańszych okularach i dodatkowo cło 4.2% przy droższych. Ja ostatnio sprowadziłem sobie ES 4.7 i mi doliczyli :swear:

Pozdrawiam, Piotr

Edytowane przez angelscorpion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też zamawiałem z hand on optics i w Warszawie nie doliczyli cła. warto poprosić sprzedawcę aby zaznaczył przesyłkę jako "gift", przy jednostkowych ilościach raczej da radę"się wymigać"

Edytowane przez tygryso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też zamawiałem z hand on optics i w Warszawie nie doliczyli cła. warto poprosić sprzedawcę aby zaznaczył przesyłkę jako "gift", przy jednostkowych ilościach raczej da radę"się wymigać"

Przy kolejnym zamówieniu zwrócę na to uwagę, dzięki za podpowiedź :D Z tego, co czytałem na sąsiednim forum, to przesyłki do 45 Euro (ok.60 dolców) są zwolnione z VAT i cła, natomiast do 150 Euro (ok. 203 dolary) z cła (VAT się płaci). Ale nawet z Vatem opłaca się kupić w USA :tanczy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile płaciliście za przesyłkę w przypadku okularów ES? Kalkulator na stronie coś im się popsuł chyba...

Trzeba im wysłać maila z zapytaniem. Mi napisali tak:

"Hello, If the eyepiece is less than a pound in weight, the shipping via international first class mail is $15, and the shipping via international priority mail is $39. If it is one of the large, heavy eyepieces like the 30mm Explore, the shipping is $39. Our website doesn't calculate international shipping correctly. The best way to place an order is to go to paypal.com, and send funds to our address of astroguy@handsonoptics.com."

Ja wybrałem opcję za 15$ (ponad 60 zł) i przesyłka była po 2 tygodniach do odebrania na poczcie, po uregulowaniu Vat-u oczywiście. Pozdrawiam, Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już kiedyś wspominałem w poście "zakupy w usa" o przesyłkach najtańszych, ja wybrałem też za bodajże 16 USD i po prostu listonosz zostawił mi przed domem, jak zwykły list. na szczęście nie zginęła.

 

czy znamy przypadki zaginięcia? ja nie ale ktoś musi być pierwszy, da ktokolwiek głowę za uczciwość wszystkich listonoszy???

 

jest jeszcze jedna opcja sprowadzenia, są firmy specjalizujące się w wysyłkach tego typu, ja korzystałem kiedyś z gt4alliance, nie reklamuję ich bo akurat przysłali nie to co chciałem (cb cobra 25 zamiast 29), ogólnie biorą 20% wartości plus przesyłka do nich na terenie USA i oczywiście przesyłka do PL jaką drogą klient chce. ja czekałem 3 tyg w opcji najtańszej. trzeba tylko pilnować żeby nie pomylili się (pewnie dla nich okular 6,7mm 9mm lub 30 to to samo) :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też zamawiałem z hand on optics i w Warszawie nie doliczyli cła. warto poprosić sprzedawcę aby zaznaczył przesyłkę jako "gift", przy jednostkowych ilościach raczej da radę"się wymigać"

 

Obawiam się, że to nie chodzi o sklep w którym dokonaliśmy zakupów, tylko po prostu celnicy wzięli pod lupę towary astronomiczne / optyczne. Agena Astro też podobno była kiedyś nie clona, teraz jest zupełnie inaczej.

 

Co do opcji "gift", to jest to fajna opcja jak okular wyśle nam osoba prywatna. W przypadku paczki nadanej przez sklep, celnicy mogą otworzyć przesyłkę, szukając w środku rachunku. Jeśli go nie znajdą (co jest mocno wątpliwe) poproszą o dostarczenie brakujących dokumentów. Oczywiście próbować zawsze można, zwłaszcza w przypadku małych, lekkich akcesoriów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.