Skocz do zawartości

Przyszłość rosyjskiego programu kosmicznego


Karol Wójcicki

Rekomendowane odpowiedzi

20 listopada w Niebie Kopernika odbędzie się debata na temat przyszłości rosyjskiego programu kosmicznego.

 

Specjalnymi gośćmi spotkania będą kosmonauta Jurij Baturin – uczestnik dwóch lotów kosmicznych oraz Jurij Siłajew – inżynier, uczestnik programu budowy pierwszego sztucznego satelity Ziemi Sputnika 1. W debacie weźmie udział także Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos na pokładzie statku Sojuz 30.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach 5. Festiwalu filmów rosyjskich Sputnik nad Polską. Na stronie Nieba Kopernika (http://niebokopernika.pl/artykul/transmisja-z-debaty) będzie można obejrzeć streaming z debaty. Start transmisji ok. 18:45.

 

Wszystkim bardzo serdecznie polecam!

 

Karol Wójcicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co trzeba zrobic, zeby obejrzec na zywo?

 

 

 

 

20 listopada w Niebie Kopernika odbędzie się debata na temat przyszłości rosyjskiego programu kosmicznego.

 

Specjalnymi gośćmi spotkania będą kosmonauta Jurij Baturin – uczestnik dwóch lotów kosmicznych oraz Jurij Siłajew – inżynier, uczestnik programu budowy pierwszego sztucznego satelity Ziemi Sputnika 1. W debacie weźmie udział także Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos na pokładzie statku Sojuz 30.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach 5. Festiwalu filmów rosyjskich Sputnik nad Polską. Na stronie Nieba Kopernika (http://niebokopernika.pl/artykul/transmisja-z-debaty) będzie można obejrzeć streaming z debaty. Start transmisji ok. 18:45.

 

Wszystkim bardzo serdecznie polecam!

 

Karol Wójcicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

właśnie wróciłem z tego bardzo ciekawego spotkania. Chociaż nie było dwóch wyjątkowych gości - A. Leonowa i naszego kosmonauty, gen. M. Hermaszewskiego, to informacje, jakie przekazali Baturin i Siłajew były niezwykle ciekawe (zwłaszcza dotyczące szczegółów związanych ze startami Sputnika 1 i 2 - pytałem się o to osobiście).

Tak jak Janusz Wiland, zrobiłem trochę zdjęć i nakręciłem część debaty na wideo (może coś wyjdzie...)

 

P.S. dołączam jedno zdjęcie - jeszcze przed właściwym spotkaniem, gdy gości otoczyły media. Nie oddaje ono atmosfery - w rzeczywistości było tak ciemno, że podczas dalszego spotkania nie mogłem robić zdjęć - bez flesza nic nie wyszło, a z fleszem nie można było robić...

 

post-14903-0-40794600-1321823879_thumb.jpg

 

Dołączam jeszcze stop-klatkę z filmu wideo:

 

post-14903-0-67036400-1321840748_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

byłem na dzisiejszym spotkaniu na Politechnice Warszawskiej z J. Baturinem i J. Siłajewem.

Zupełnie inne niż w CNK - bardziej kameralne, za to o wiele więcej informacji o rosyjskich lotach (od Sputnika 1 do Burana i do Fobos-Grunt) i pytania zadawane przez słuchaczy (tego niestety zabrakło w CNK).

W sumie trwało aż 2.5 godziny !! - skończyło się grupowymi zdjęciami po godz. 21:30.

Nakręciłem "trochę" filmu wideo i zdjęć: - tak "na gorąco" załączam trzy z nich:

 

post-14903-0-05387200-1321912672_thumb.jpg

Goście i organizatorzy spotkania;

 

post-14903-0-40297400-1321912680_thumb.jpg

wypełniona słuchaczami sala (kilka osób stało na korytarzu);

 

post-14903-0-96489700-1321912687_thumb.jpg

zdjęcie grupowe studentów z Baturinem i Siłajewem.

 

Ja mam jeszcze jedną pamiątkę z tych spotkań - ale o tym przy okazji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wczoraj (tj. we wtorek) o godz. 18 zaczęło się kolejne spotkanie z tego cyklu, tym razem w EMPIKu (w Warszawie) przy ul. Marszałkowskiej.

Gośćmi byli Jurij Baturin i nasz kosmonauta, gen M. Hermaszewski; spotkanie prowadził Karol Wójcicki z CNK.

Oprócz spraw związanych z rosyjską kosmonautyką, było również o locie Hermaszewskiego (który przypomniał swój lot) i sporo mówiono o rakietach Sojuz, ich konstrukcji i niezawodności. Jak przypomniał Baturin, w sumie było ok. 900 startów tej rakiety (w różnych konfiguracjach) i przy tej ilości ilość niepowodzeń (związanych z rakietą, nie z "ładunkiem") była minimalna.

 

Dołączam trzy stop-klatki z tego spotkania:

 

post-14903-0-12740500-1322016467_thumb.jpg

Widok ogólny

 

post-14903-0-34916600-1322016475_thumb.jpg

Pyta Karol Wójcicki

 

post-14903-0-25747900-1322016482_thumb.jpg

Odpowiada gen. M. Hermaszewski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje podsumowanie tych spotkań:

 

Na trzech spotkaniach, na których byłem, zrobiłem w sumie kilkadziesiąt zdjęć. Z dwóch pierwszych spotkań zdjęcia dostali ode mnie obaj rosyjscy goście; gen. M. Hermaszewski dostał zdjęcia ze spotkania w Empiku podczas Jego kolejnej wizyty w Muzeum Techniki.

 

Głównie nastawiłem się na filmowanie tych spotkań i tak mam:

20.XI - CNK - ok. 85 minut nagrań,

21.XI - Politechnika - ponad 2 godziny,

22.XI - Empik - ok. 45 minut.

Z tego ostatniego spotkania pierwszy egzemplarz filmu otrzymał już Hermaszewski (i być może egzemplarz taki dostanie także Baturin) oraz podpisał moją kopię:

post-14903-0-94859000-1323078316_thumb.jpg

(Teoretycznie te filmy mógł bym pokazać w Oddziale PTMA w Warszawie, ale biorąc pod uwagę ich rozmiar oraz małe zainteresowanie sprawami astronautyki, jest to mało prawdopodobne.)

 

Przy okazji ciekawostka:

 

Prawdopodobnie wywiad z Hermaszewskim, nagrany w Muzeum Techniki przez jedną ze stacji TV, ukaże się na antenie 17 grudnia.

A podczas realizacji tej audycji miała miejsce ciekawa sytuacja:

Właśnie wychodziła z Planetarium grupa uczniów, która miała seans podczas tych nagrań. Hermaszewski siedzi na krześle (między Planetarium, a wyjściem z sali). Mija go jeden z uczniów - Hermaszewski pyta:

- Podobało Ci się ? (chodzi o seans)

- Tak !!

- A wiesz, kim jest ten pan ? (pyta jeden z operatorów z ekipy TV)

- Nie - odpowiada uczeń

- To nasz pierwszy kosmonauta - wyjaśnia operator

- Woooow !! - zaskoczony uczeń powiedział tylko tyle...

 

A niżej wspólne zdjęcie uczniów z kosmonautą (dodam, że w sali było wygaszone prawie całe oświetlenie - świeciły głównie reflektory TV, które dawały duży kontrast obrazu)

post-14903-0-96541700-1323078346_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.