Skocz do zawartości

Jaka kamerka guiding + długie czasy.


tas

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam, że wchodząc dopiero w astrofotograficzne zagadnienia bardzo ciężko jest mi się odnaleźć. Ogromna ilość niuansów, zagadnień, myków, pojęć, które strasznie utrudniają wystartowanie.

Stąd moje pytanie. Czy istnieje kamerka, która spełnia następujące wymogi:

- predysponowana do guidingu (port ST4?)

- USB (ewentualnie LAN)

- Długie czasy naświetlania (30sek, a może i więcej)

- koszt do 2000zł

 

Noszę się z zakupem kamerki do guidingu, ale o ile to możliwe chciałbym zakupić sprzęt, który w bardzo podstawowym zakresie mógłby także pełnić funkcję foto innych ciemniejszych obiektów.

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może pomyśl o Atiku 16IC albo Starlight Xpress Lodestar Autoguider, choć przy obecnym kursie €, obie odrobinę przekraczają Twój budżet

 

a do guidingu długie czasy naświetlania są niepotrzebne, wystarczą rzędu paru sekund,

zwrot ten utarł się swego czasu, kiedy do guidingu stosowało się webkamerki, których maksymalny czas expozycji wynosił dziesiąte częsci sekundy - i przerabiało się je na "długie czasy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że wchodząc dopiero w astrofotograficzne zagadnienia bardzo ciężko jest mi się odnaleźć. Ogromna ilość niuansów, zagadnień, myków, pojęć, które strasznie utrudniają wystartowanie.

Stąd moje pytanie. Czy istnieje kamerka, która spełnia następujące wymogi:

- predysponowana do guidingu (port ST4?)

- USB (ewentualnie LAN)

- Długie czasy naświetlania (30sek, a może i więcej)

- koszt do 2000zł

 

Noszę się z zakupem kamerki do guidingu, ale o ile to możliwe chciałbym zakupić sprzęt, który w bardzo podstawowym zakresie mógłby także pełnić funkcję foto innych ciemniejszych obiektów.

 

Dlaczego do guidingu kupujecie takie drogie kamery? Przerobiony Webcam za grosze się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używana QHY5 za ~600 PLN sprawdza się bardzo dobrze + guiding poprzez ST4 jest dość prosty i raczej coś się nie wywali (jak sterownik prolifica do adaptera RS232/USB ;)). A jak się ma bardzo dużą ogniskową to o gwiazdy do prowadzanie (OAG) trudniej i wtedy bardziej efektywne mogą być guidery takie jak Titan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używana QHY5 za ~600 PLN sprawdza się bardzo dobrze + guiding poprzez ST4 jest dość prosty i raczej coś się nie wywali (jak sterownik prolifica do adaptera RS232/USB ;)). A jak się ma bardzo dużą ogniskową to o gwiazdy do prowadzanie (OAG) trudniej i wtedy bardziej efektywne mogą być guidery takie jak Titan.

 

 

Moim zdaniem kupowanie kamery za ponad 2 kloce tylko do guidingu nie ma sensu . Zewnętrzny jasny guider "szukaczoguider" jako guider jest naprawdę dobry, taki zestaw jest jasny i nie wymaga super czułej kamery. Rzekomo takie rozwiązanie zakłada pancerne mocowania, to jest MIT.

 

W przypadku focenia długimi ogniskowymi należy dać guider o dłuższej ogniskowej. Ja foczę ogniskową 600mm z zewnętrznym guiderem 200mm i dokłądność guidingu wypada 2,0-2,5" łuku. Naniesione kropki przez GM są raczej w środkowym kółeczku... Ustawiam parametry w GM pod własny setup..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ST4 to najmniej kłopotliwe rozwiązanie. Oczywiście budżet do 2k nie oznacza od razu celowanie w maksymalne kwoty. Możliwości/cena jest tu zdecydowanie ważniejszym porównaniem.

Najgorsze jest to, że prawie wcale nie znam się na takim sprzęcie, a nie chce później żałować zakupu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ST4 to najmniej kłopotliwe rozwiązanie. Oczywiście budżet do 2k nie oznacza od razu celowanie w maksymalne kwoty. Możliwości/cena jest tu zdecydowanie ważniejszym porównaniem.

Najgorsze jest to, że prawie wcale nie znam się na takim sprzęcie, a nie chce później żałować zakupu :)

 

 

Czym chcesz focić? Chodzi o Teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 200/1000. C8N-GT, w poprzednim poście przestawiła mi się '8' :unsure:

 

 

Trudny ten teleskop będzie do okiełznania. Mam w tej sprawie takie zdanie, że naukę astrofoto warto zaczynać od krótkich ogniskowych, zdobywając wiedzę praktyczną.. Duże Newtony "Celestronowskie" nie są dedykowane do Astrofotografii, to sprzęt do wizualnych obserwacjii. Takie było założenie producenta. Śpora apertura, ogniskowa i ciężar powodują, że sprzęt takich gabarytów dedykowany do Astrofoto jest bardzo drogi. Na pewno nie Chińskie felcowane rury. Wiele osób tutaj może udowodnić i pokazać zdjęcia, że się da ale nie tędy droga....

 

Tair 300S albo 80 ED. do nauki+ "szukaczo- guider" +GM +Webcam

 

Jaki masz montaż paralaktyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę z całą odpowiedzialnością potwierdzić

mam c8ngt

napęd ledwie daje radę pociągnąć taki zestaw (waga tuby+aparat+kamera qhy5+obiektyw soligor 400mm na szukaczo-guider

jak ucelujesz takim 8 calowcem w odpowiedni moment - czytaj kąt na niebie - u mnie pomiędzy 30 a 60 stopni to coś ufocisz

dalej zaczyna się męka z wyważaniem tubusa, pojazdami na gwiazdach, ugięciami itd itd

może raz w życiu udało mi się to wszystko tak zestawić że klatki naświetlałem po 10 minut

normalnie - 3-5 minut max

wyciąg - na pewno nie standardowy - myślałem o wymianie na coś dużo lepszego ale kwota 1000 pln mnie trochę odstraszyła + trzeba by zainwestować w korektor komy (kolejne koszta)

 

dałem sobie spokój i przeskoczyłem na AtroTrack + stałoogniskowe obiektywy

mam z tego podwójną frajdę - uprawiam astrofoto i zwykłe foto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz moje pierwsze światło z SW 200/1000 guidowane przez SW 80/400 kamerką SSAG na montażu NEQ6.

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1541.0

 

Z tym montażem co masz może być ciężko ja bym zmienił telep na np. SW 150/750 lżejszy i powinien dać radę. ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne wskazówki. Wygląda na to, że metoda na "to co mam" i robienie z tego fotosprzętu na siłę niebawem zamieni się w drogę w mękach :astronomer2: Zamiast wymieniać poczciwego cg5 gt lepiej wymienić tubę na coś mniejszego, lżejszego i łatwiejszego do obycia. No i dopiero wtedy budować jakiś niedrogi zestaw do nauki. Ostatnie czego bym chciał to zniechęcenie się na problemach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne wskazówki. Wygląda na to, że metoda na "to co mam" i robienie z tego fotosprzętu na siłę niebawem zamieni się w drogę w mękach :astronomer2: Zamiast wymieniać poczciwego cg5 gt lepiej wymienić tubę na coś mniejszego, lżejszego i łatwiejszego do obycia. No i dopiero wtedy budować jakiś niedrogi zestaw do nauki. Ostatnie czego bym chciał to zniechęcenie się na problemach :)

 

Tutaj Twoja postawa mi się podoba. Oszczędziłeś sobie sporo nerw i frustracji. Duży tani Newton z pływającą optyką oraz felcowanym tubusem nie przyczynia się do budowania miłego wyrazu twarzy komuś kto upiera się przy swoim na zasadzie "bo się da", bo inni.... Druga sprawa opiera się na takim twierdzeniu:

 

OAG nie jest lekiem na wąskie gardła setupu. To mit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.