Skocz do zawartości

Orion na szeroko


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Po krótkiej walce z M45 i Kalifornią ( http://astropolis.pl...fornia-plejady/ ) przyszedł czas na kolejnego klasyka czyli gwiazdozbiór Oriona.

Tym razem postanowiłem zobaczyć jak zachowa się Canon 350D unmod ustawiony na ISO1600 pod moim "prawie wiejskim niebem".

 

Parametry zdjęcia:

Obiektyw: Pentacon 50mm 1.8 @f5,6

Detektor: Canon 350D (niemodyfikowany)

Montaż: Meade LXD55

Guide: Guidemaster + Philips Vesta SC1.5+ Jupiter 135/3.5

Ekspozycja: 135 min (30x240s + 30x30s) ISO1600 + odjęte darki (50szt) i flaty (60szt)

Data: 25.11.2011

 

orion 2a crop af.jpg

 

Niestety przy tak dużym ISO pod moim niebem zdjęcia bardzo tracą na dynamice :( myślę, że na przyszłość ISO800 to max (a może nawet trzeba będzie używać ISO400). A poza tym szum zabija i trzeba się bardzo nagimnastykować żeby wyciągnąć coś sensownego z materiału.

 

BTW. Gdzieś słyszałem teorię, że przy czasach naświetlania powyżej 3-4 minut jedno zdjęcie, powiedzmy 5 minutowe przy ISO1600 będzie miało gorszy detal niż stack dwóch zdjęć 5 minutowych przy ISO400, a przy tym oczywiście szum będzie wielokrotnie mniejszy... Muszę to sprawdzić w praktyce :)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz wierzę, że z tego materiału da się więcej wyciągnąć - musi się dać. Toż to 135min materiału i dodatkowo darki i flaty. Powalcz jeszcze z materiałem. Masz przepalone obiekty, szczególnie widać to po M42 no i powalcz z gradientem.

 

Mnie przed rokiem tak wyszło http://astropolis.pl/topic/34910-syn-posejdona/

A to tylko gołe klatki ligth po 2 min czyli w sumie 60 minut. Także było to z Canona niemodyfikowanego jak u Ciebie. Siłą rzeczy u Ciebie więc powinno być chyba dużo lepiej.

 

 

Jeśli pogoda i czas dopisze to bardzo chciałbym strzelić w tym sezonie jeszcze raz taki kadr jak Twój z tym, że już Canonem modyfikowanym i lepszym obiektywem (50mm f/1.8) i porównać jaka przewagę daje Canon modyfikowany.

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przekonałeś mnie :) Powalczę jeszcze trochę z tym materiałem.

Generalnie jestem cienki z obróbki i może dlatego nie za bardzo mogę sobie poradzić :(

 

Jeśli chodzi o przepalony środek to na surowym stacku wszystko jest ok. Dopiero po wyciągnięciu krzywymi i levelsami M42 robi się przepalona.

Obrabiam w PS ale nie za bardzo wiem jak sobie z tym poradzić, tzn jak zrobić żeby wyciągnąć te wszystkie paprochy z tła i jednocześnie nie przepalić M42...

 

Dodatkowo na stacku pojawia się gradient kolorów (tzn. na górze zdjęcia jest ciemno a im niżej tym bardziej brązowo) i nie wynika on z winietowania (ponieważ odjąłem masterflata) a raczej z faktu iż Orion jest relatywnie nisko nad horyzontem i na zdjęciu łapie się po prostu łuna LP od dalszych miejscowości.

I z tym gradientem też nie mogę sobie do końca poradzić (próbowałem go desaturować i przyciemnić za pomocą opcji "Replace Color" ale efekt jest średni).

 

Wieczorem postaram się wrzucić surowego stacka , być może ktoś inny będzie w stanie w pełni wykorzystać potencjał tego materiału i pokazać poziom do którego muszę dążyć w obróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi o przepalony środek to na surowym stacku wszystko jest ok. Dopiero po wyciągnięciu krzywymi i levelsami M42 robi się przepalona.

Obrabiam w PS ale nie za bardzo wiem jak sobie z tym poradzić, tzn jak zrobić żeby wyciągnąć te wszystkie paprochy z tła i jednocześnie nie przepalić M42...

 

 

Spróbuj na osobnych warstwach podziałać krzywymi dla całości i dla M42. Póżniej zamaskuj warstę z M42 i będziesz miał pseudo-HDR :)

 

Od jakiegos czasu zbieram się, żeby napisac tutorial, jak podobna operację zrobic w PixInsight LE. IMO jest nieco łatwiej, ale to tylko moje odczucie :) Wrzuć stacka, to spróbuje powalczyć.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie za bardzo wiem jak działać na maskach, tworzyć je i efektywnie używać... muszę jeszcze się sporo nauczyć i poczytać na ten temat :read:

czas chyba posiedzieć trochę z "wujkiem goglem" i poszukać jakiś dobrych i treściwych tutoriali

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, świetna obróbka :)

A mógłbyś w wolnej chwili napisać co zrobiłeś "krok po kroku" w PSie?

Zwłaszcza interesuje mnie usunięcie tego paskudnego gradientu oraz wyciągnięcie z tła Pętli Barnarda.

 

Nie jestem w stanie odtworzyć dokładnie krok po kroku tego co zrobiłem, ale postaram się opisać sama idee.

 

 

 

Wszystkie szczegóły właściwie same wychodzą stosując następujące kroki:

1. pracuje zawsze na kopi zdjęcia - bo będzie mógł wycofać operacje i (co stosuje zawsze) zmniejszyć jej intensywność

2. posługuj się gradien exterminatorem (jako najprostszą < ale nie jedyna i nie najdoskonalszą forma usuwania gradientu)

3. miejsca z gradientem po raz pierwszy otaczamy lassem (pamiętaj by później zmniejszyć intensywność przenikania)

4. przy kolejnym podejściu używaj różdżki (dodając obszary stosuj przycisk shift) tutaj tez ustalamy wielkość przenikania - różdżke możemy stosować kilkakrotnie

5. próbuj, próbuj , probuj :D

 

 

ps. obróbka Twojego zdjęcia trwała jakieś 7 minut, dla przykładu mojego ostatniego NGC 2403 jakieś 20 godzin ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki.

Ja niestety nie mam tego pluginu :(

Muszę radzić sobie inaczej.

 

Bez pluginu tez możesz to zrobić. Spróbuj zrobić to tak:

1. kopia

2. gradien > radial gradient ( lub w kolejnym etapie linear gradient)

3. zaznaczasz wielkość gadientu

4. inverse

5. ustawiasz przenikanie

6. łączysz warstwy

7. wracasz do punktu (1)

 

próby > próby > próby ;)

 

Powiedziałbym, że sposób dokładniejsze, ale dłuzszy i wymaga ćwiczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się surowym stackiem, który udostępnił Łukasz i po zabawie Pixie wyszło mi coś takiego:

 

orion_2 - 01_pi_00.jpg

 

Gradient usunąłem wg tego tutorialu -> LINK

Do tego musiałem odjąć jeszcze troszke koloru czerwonego (funkcja SCNR) i lekkie muśnięcie krzywymi :)

Generalnie radze nie wycinac tak tła.

Sam materiał jest niezły, widać M42, 43, 78, Płomień, Koński Łeb i jeszcze wyłazi Wiedźma i majaczy Pętla :) Niezły zestaw, jak na takie warunki :)

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio powalczyłem jeszcze trochę z moim materiałem :)

Wydaje mi się, że już jest lepiej ale ciągle jest pole do poprawy. Nie kontrastowałem za mocno i nie przyciemniałem tła żeby nie zabić detalu. Dlatego też ciągle widać małe nierówności tła (gradient usuwałem w IRISIe, ponieważ wydaje mi się, że dał najlepsze rezultaty).

 

Wersja duża:

 

Orion final ver.jpg

 

Wersja mała:

 

Orion final ver1.jpg

 

Dziękuję wszystkim którzy cierpliwie tłumaczyli mi temat obróbki (JaLe, Piotrek, Simarik). Naprawdę bardzo mi pomogliście.

Teraz nie pozostaje nic innego jak znów zbierać materiał i obrabiać, obrabiać, obrabiać :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.