Skocz do zawartości

Trzęsienie ziemi w okolicach Jarocina


BartekP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj około godziny 16:30 w okolicach Jarocina było odczuwalne trzęsienie ziemi. Ja akurat nic nie odczułem, ale moja rodzina i sąsiad mówili że tak było odczuwalne że niedługo by sie wywrócili. Moja matka mówiła że czuła jak drzwi się trzęsły. Na niektórych stronach pisze że może to być związane z pobliskim wydobyciem gazu w Chrzanie, a gdzieniegdzie że z wybuchem wulkanu Etna. Więcej: tu i tu

 

Jak myślicie co to mogło być?? Czy ktoś na forum też to odczuł??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą słuchałem rozmowy jakiegoś sejsmologa z Warszawy. Kiedy pani redaktorka się zapytała czy to mógł być wybuch tego gazu, on odpowiedział że to niemożliwe. Powiedział również że szczegółowe informacje odnośnie tego trzęsienia mają być w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niektórych stronach pisze że może to być związane z pobliskim wydobyciem gazu w Chrzanie, a gdzieniegdzie że z wybuchem wulkanu Etna.

 

A dlaczego wybuch Etny był odczuwalny jedynie w okolicach Jarocina?

 

Nie wiem, czy dzisiaj była erupcja Etny, ale nawet gdyby, to wstrząsy byłyby odczuwane we Włoszech a nie pod Jarocinem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie emsc-esem jest informacja że dzisiaj dokładnie o 07:52:31 zatrzęsło w okolicach Polkowic. Trzęsienie wtórne??

 

Polkowice to region górniczy związany z wydobyciem rud miedzi. Tam stosunkowo często notowane są słabe trzęsienia ziemi i nie są niczym wyjątkowym. Zresztą obecnie w Polsce trzęsienia zapadliskowe związane z pracami górniczymi są chyba najczęstsze.

 

Trzęsienia tektoniczne występują w naszym kraju przede wszystkim w Karpatach, głównie w rejonie Pienin i Podhala. Bo Karpaty ciągle rosną :)

 

Jeszcze inne trzęsienia występują na północy kraju, gdzie przyczyną jest podnoszenie się Płw. Skandynawskiego po ostatnim zlodowaceniu. Wcześniej półwysep został "wgnieciony" przez lądolód, a kiedy ten stopniał zaczął się podnosić i proces ten trwa do obecnych czasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

a propos odległości.

 

Fale sejsmiczne poruszają we wnętrzu Ziemi z dużą prędkością kilka km/sek) i mogą przebyć duże odległości.

Kiedy w 1986 roku, w ramach konferencji SOPiZ byliśmy w Łodzi, w jednym z pałaców zaczęły brzęczeć wiszące duże szklane żyrandole. Kiedy zapytałem się przewodnika, czy to mogą powodować przejeżdżające tramwaje odparł, że nic nie zauważył (nie usłyszał). Kiedy ponad godzinę później wracaliśmy do Warszawy, Polskie Radio podało po raz pierwszy informację o wielkim trzęsieniu Ziemi w którejś z republik ZSRR.

W Polsce odczuto także trzęsienie ziemi w Skopje (Jugosławia) w 1963 roku - w Warszawie, w niektórych wieżowcach przewracały się niektóre wyższe przedmioty. Odczuto to także podczas koncertu (chyba w Filharmonii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.