Skocz do zawartości

Brak ostrości w SkyWatcher 102/500


Alamak

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.

Mam pytanie związane z refraktorem Sky Watcher 102/500. Teleskop ma w zestawie dwa okulary Super 10mm i Super 25mm dające odpowiednio powiększenia 50x i 20x. Przy tych powiększeniach wszystko wygląda ok: Księżyc wyraźny, gwiazdy punktowe, wieża kościoła też... Niedawno dokupiłam polecony mi w sklepie okular TMB 3,2mm planetary i tu pojawił się problem. Księżyc jeszcze nie najgorzej, widać kratery itp ale już Jowisz i Saturn nie mają w ogóle ostrości. Nie jestem pewna czy to może być problem seeingu (było kiepsko), czy też wina jest gdzieś indziej. Okular nie należy do tanich, więc jestem trochę zdenerwowana-wydałam pieniądze a efekt żaden...Bardzo proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wyciąg nie ostrzy i potrzebna przedłużka, o takie coś http://astromarket.pl/akcesoria/adaptery-i-reduktory/przedluzka-1-25-cala-z-regulowana-dlugoscia-41-56-mm-ts-optics.html

Jeżeli masz możliwość to spróbuj skierować teleskop z tym okularem na jakiś obiekt na ziemi i zobacz czy brak ostrości też występuje.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sama piszesz, że seeing był kiepski to stawiałbym właśnie na niego. Powiększenie ok. 150x jest już dość wymagające. Pamiętaj też aby dobrze wychłodzić teleskop przed obserwacjami. Dodatkowo, to achromat więc dochodzi efekt aberracji chromatycznej która lubi wyłazić przy powiększeniach planetarnych "psując" estetykę obrazu. No i te chińskie klony TMB też nie grzeszą ostrością żyletki.

 

Ja mam lustro 200mm i też w 90% przypadków nie przekraczam 170-180x, choć teoretycznie apertura spokojnie na to pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Niedawno dokupiłam polecony mi w sklepie okular TMB 3,2mm planetary i tu pojawił się problem. Księżyc jeszcze nie najgorzej, widać kratery itp ale już Jowisz i Saturn nie mają w ogóle ostrości. Nie jestem pewna czy to może być problem seeingu (było kiepsko), czy też wina jest gdzieś indziej. Okular nie należy do tanich, więc jestem trochę zdenerwowana-wydałam pieniądze a efekt żaden...

 

Popełniłaś typowy błąd początkującego polegający na pędzie do maksymalnych powiększeń. Z tym okularem TMB 3,2mm żeby mieć ostre planety musisz trafić na idealny seeing a taki nie zdarza się często. Poza tym w tym jasnym refraktorze zalecam oglądanie planet w powiększeniu 100 -120x. Więcej nie ma sensu bo drastycznie spada jakość obrazu z uwagi na aberracje obiektywu i trudno jest idealnie trafić w punkt ostrości. Ja mam taki sam refraktor i nawet z użyciem lepszych okularów nie przekraczam zwykle powiększenia 120x przy obserwacji Jowisza i Saturna. Ten TMB 3,2mm powinien za to dobrze sprawdzić się na księżycu - nawet w jasnym refraktorze obrazy powinny być OK.

Ja na Twoim miejscu wymieniłbym ten TMB 3,2mm na okular TMB 4mm lub 5mm. Takie ogniskowe sprawdzą się znacznie lepiej w tym jasnym achromacie.

Edytowane przez Yank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłaś typowy błąd początkującego polegający na pędzie do maksymalnych powiększeń.

Tak mi doradzono w sklepie. Pytałam czy 3,2 będzie ok, powiedzieli że tak....no nic, Księżyc zawsze będzie wyglądał interesująco a do planet muszę dokupić coś odpowiedniejszego.

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

 

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi doradzono w sklepie. Pytałam czy 3,2 będzie ok, powiedzieli że tak....no nic, Księżyc zawsze będzie wyglądał interesująco a do planet muszę dokupić coś odpowiedniejszego.

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

 

Serdecznie pozdrawiam

Jeśli Ci tak doradzili w sklepie, to leć do nich "z buzią" i niech wymieniają :swear:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi doradzono w sklepie. Pytałam czy 3,2 będzie ok, powiedzieli że tak....no nic, Księżyc zawsze będzie wyglądał interesująco a do planet muszę dokupić coś odpowiedniejszego.

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

 

Serdecznie pozdrawiam

 

Tak doradzili, bo pewnie im nie schodził.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 102/500 i powiększenie rzędu 150x jest jeszcze dla tego refraktora jak najbardziej osiągalne. Saturn powinien wyglądać naprawdę dobrze. Moim zdaniem nie rezygnuj z tego okularka tak szybko. Moim zdaniem leży tu albo seeing albo ustawianie ostrości bo przy takim powiększeniu trzeba nim operować już baaaaaaardzo delikatniutko czego brak mikrofocusera nie ułatwia. Choć jeśli detale na ziemi, księżyc, pokazuje ten refraktor w tym powiększeniu bardzo dobrze to zapewne winowajcą jest seeing. Pozdrawiam

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 102/500 i powiększenie rzędu 150x jest jeszcze dla tego refraktora jak najbardziej osiągalne. Saturn powinien wyglądać naprawdę dobrze. Moim zdaniem nie rezygnuj z tego okularka tak szybko. Moim zdaniem leży tu albo seeing albo ustawianie ostrości bo przy takim powiększeniu trzeba nim operować już baaaaaaardzo delikatniutko czego brak mikrofocusera nie ułatwia. Choć jeśli detale na ziemi, księżyc, pokazuje ten refraktor w tym powiększeniu bardzo dobrze to zapewne winowajcą jest seeing. Pozdrawiam

 

Powiększenie 150x jest dla tego refraktora sensowne praktycznie jedynie w przypadku obserwacji Saturna i księżyca. Nigdy natomiast nie poleciłbym początkującemu który obserwuje kitowym zestawem refraktora 100/500 zakupu tak krótkich okularów jak TMB 3,2mm. Żeby dojść do takich powiększeń i mieć przyzwoitą jakość obrazu należy wymienić kitową kątówkę najlepiej na 2" kątówkę lustrzaną oraz wprowadzić kilka innych modyfikacji - takich jak usunięcie diafragmy z wyciągu i jego skrócenie bo oryginalne przycinają stożek światła z obiektywu. Poza tym wymiana oryginalnych pokręteł ustawiania ostrości na gałki o większej średnicy bardzo pomaga przy ustawianiu ostrości w tym krótkim refraktorze. Bardzo prawdopodobne jest też że początkujący próbując ustawić ostrość korzystając z krótkiego okularu 3,2mm po prostu przeskoczy punkt idealnej ostrości w tym krótkim refraktorze. Wszystko to powoduje że zastosowanie okularów o bardzo krótkiej ogniskowej w tym teleskopie nie jest zalecane. Z własnego doświadczenia na tym refraktorze moge powiedzieć że jest duża różnica w ustawianiu ostrości pomiędzy okularem o ogniskowej 5mm a 3,2mm. W okularze 5mm znacznie łatwiej jest trafić w punkt idealnej ostrości. Natomiast takim o ogniskowej 3,2mm nawet zaawansowani mają z tym trudność - należałoby wymienić wyciąg na taki z mikrofokuserem a to oznacza dodatkowy koszt. Biorąc powyższe pod uwagę zalecam zakup okularu o ogniskowej 5mm z którego początkujący będzie miał na pewno więcej korzyści niż z bardzo krótkiego 3,2mm. Zawsze też można wykorzystać barlowa jeżeli ktoś ma chęć na duże powiększenia - akurat z tym refraktorem dobrze współpracuje soczewka barlowa Vixen T2. Nie zapominajmy poza tym że refraktor ten nie został stworzony do obserwacji planet ale do przeglądu nieba w szerokim polu. Nie oczekujmy więc że da nam on piękne obrazy planet nawet przy użyciu bardzo dobrych okularów. Planety w tym refraktorze będą co najwyżej przyzwoite przy dobrym seeingu i wykorzystaniu dobrych okularów i kątówek. Z własnego doświadczenia na refraktorze 100/500 mogę powiedzieć że przy bardzo dobrym seeingu widziałem w nim kilka pasów na Jowiszu i wielką czerwoną plamę - w powiększeniu 120x i przerwę cassiniego w pierścieniach Saturna przy powiększeniu 130x. Zwiększanie powiekszenia niestety drastycznie ograniczało ilość dostępnych szczegółów na planetach w tym refraktorze. Mając w tym samym czasie do dyspozycji newtona 6" F8 dochodziłem do powiększenia 240x na Jowiszu i Saturnie przy pięknych prawie fotograficznych obrazach planet. Na Jowiszu było widać piękne naturalne kolory i wiry w pasach a księżyce to już tarczki o widocznej średnicy a nie małe punkty światła tak jak w tym refraktorku. Nie zmienia to faktu że często korzystam z tego refraktora ale głównie jako travellerek i teleskop na szybkie obserwacje balkonowe gdy nie ma czasu na chłodzenie większego newtona planetarnego.

Edytowane przez Yank
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie 150x jest dla tego refraktora sensowne praktycznie jedynie w przypadku obserwacji Saturna i księżyca.

 

Każdy swoją miarę sensu ma indywidualną. Ja byłem bardzo zadowolony z obrazów w tym zakresie powiększeń własnie stosując Vixena T2 z okularami typu plossl/ortho. Wielu twierdzi,że niedoskonały Vixen T2 wprowadza ujemną aberrację sferyczną która znosi się z aberracją obiektywu. Nie wiem - moze coś w tym jest a moze nie. Nie modyfikowałem Swojego teleskopu. Mamy na forum Vmisiu,który poweruje również galancie takim teleskopem. Jest recenzja pewnego Niemca http://www4.in.tum.de/~stenzg/skywatcher.html . Każdy jest inny i ma swój indywidualny gust a o tym jak powszechnie wiadomo się nie dyskutuje.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy swoją miarę sensu ma indywidualną. Ja byłem bardzo zadowolony z obrazów w tym zakresie powiększeń własnie stosując Vixena T2 z okularami typu plossl/ortho. Wielu twierdzi,że niedoskonały Vixen T2 wprowadza ujemną aberrację sferyczną która znosi się z aberracją obiektywu. Nie wiem - moze coś w tym jest a moze nie. Nie modyfikowałem Swojego teleskopu. Mamy na forum Vmisiu,który poweruje również galancie takim teleskopem. Jest recenzja pewnego Niemca http://www4.in.tum.d...skywatcher.html . Każdy jest inny i ma swój indywidualny gust a o tym jak powszechnie wiadomo się nie dyskutuje.Pozdrawiam.

 

Krzysztof - to prawda że refraktor 100/500 dobrze współpracuje z barlowem Vixen T2 - sam takiej soczewki używam. Prawda też że każdy z nas ma indywidualny gust ale żeby wiedzieć co komu pasuje trzeba mieć porównanie z kilkoma róznymi sprzętami patrząc przez każdy z nich najlepiej w tych samych warunkach obserwacyjnych. Niestety początkujący którzy nie mają takiego doświadczenia i świadomie nie są w stanie wybrać co jest dla nich lepsze a czytając na forach jakoby refraktor 100/500 był idealnym sprzętem planetarnym są wprowadzani w błąd i wydają swoje ciężko zarobione pieniądze kupując sprzęt z którego nie są potem zadowoleni. Dlatego jeszcze raz podkreślam - te krótkie refraktory nie są teleskopami planetarnymi i nigdy nie dadzą obrazów planet o takiej jakości jak teleskopy przenaczone typowo do ich obserwacji. Korzystając z krótkich, jasnych achromatów trzeba wiele doświadczenia by wykorzystać ich zalety i świadomie zaakceptować pewne ograniczenia które nam narzucają. A początkującym którzy juz zakupili takie refraktory zalecam umiar w powiększeniach i wykorzystywanie tych refraktorków do tego do czego zostały zaprojektowane - przeglądu nieba w szerokim polu przu użyciu małych i średnich powiększeń bo przy tym sprawdzają się najlepiej.

Edytowane przez Yank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yanku... Wybacz,że skończę bo odchodzimy zupełnie od tematu. Każdym teleskopem da się obserwować. Nie będę narzucał komuś co ma być dla kogo i do czego najlepsze. Nie będe pisał który teleskop jest gorszy a który lepszy bo ktoś może miec inne zdanie. Ja mam swoje i swoją opinię autorce wątku już napisałem. A że autorka swój umysł ma to na pewno wybierze właściwie - ale właściwie dla siebie . Czego szczerze życzę :yes: . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam wszystkie odpowiedzi i bardzo dziękuję za Wasze opinie i rady. Niewątpliwie problemem musi być seeing, do tego wniosku doszłam sprawdzając obraz obiektów naziemnych. Obecnie jestem na etapie chorowania po ostatniej nocy spędzonej z moim refraktorkiem na balkonie, ale jak już się wyleczę to zamierzam dokupić okular 5mm. O innych dodatkach pomyślę za jakiś czas, jak budżet pozwoli.

Dziękuję i pozdrawiam

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.