Skocz do zawartości

body 1000D + tuba 150/750 - brak ostrzenia


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem... podłaczyłem canona do tuby 150/750, i nie mogę wyostrzyć znaczy wyostrza sie, ale nie do konca :/, co moze byc przyczyna? nie mam żadnych pierdołków tylko przejscie canon-> M42->gwint do wyciągu, wszystko ładnie sie skręciło. Przechodzi przez punkt ostrości ale nie wyostrza tak bardzo...

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem... podłaczyłem canona do tuby 150/750, i nie mogę wyostrzyć znaczy wyostrza sie, ale nie do konca :/, co moze byc przyczyna? nie mam żadnych pierdołków tylko przejscie canon-> M42->gwint do wyciągu, wszystko ładnie sie skręciło. Przechodzi przez punkt ostrości ale nie wyostrza tak bardzo...

 

Pytanie jaki masz wyciag, czy zwykly zebatkowy czy Crayforda? Jakim sposobem starasz sie wyostrzyc obraz? Stosujesz maske Bahnitova czy jakas inna czy na oko :)

 

Sprawdz jeszcze kolimacje teleskopu, to moze byc problem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam focuser z krokiem 0.03mm i punkt ostrzenia dla canona przypada na 2-3 krokach. Być może w swoim sprzęcie musisz trafić w lukę o szerokości 0.15mm, a to wymaga wprawy i czasem cierpliwości :)

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krece od nieostrego do bardziej ostrego az do rozmycia powtórnego.. i nie moge znalesc ostrosci ;(, wysostrza sie anie nie do konca...

 

boje się o kolimacje właśnie..;(, nie mam jak sprawdzić bo nie mam okularu.. znacie jakis prosty sposób na szybka kolimacje?

 

powiem tak..

 

jak jezdze wyciagiem to przez pewna długosc wyciagu.. jest taka sama ostrosc (taka najlepsza..) a potem sie pogarsza..

a wyciąg mam zwykły.. bo to niebieska 150/750

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krece od nieostrego do bardziej ostrego az do rozmycia powtórnego.. i nie moge znalesc ostrosci ;(, wysostrza sie anie nie do konca...

Jeśli przechodzi przez punkt ostrości to znaczy że ostrzy! byc może seeing i kolimacja zaburzają ostrość, ale wyciąg ostrzy.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się po Twoich postach, że dopiero zaczynasz zabawę w astro foto. Twój teleskop ostrzy na pewno, tylko masz mały problem z punktem ostrości. Kręcisz wyciągiem w górę i w dół po całości, czyli nie ustawisz tak ostrości, ponieważ są to zbyt chaotyczne zmiany w długości wyciągu, a co za tym idzie oddalaniem się od punktu ostrości. Punkt ostrości przy światłosile F/5 to nie więcej jak 1/10mm. Jest na to nawet wzór, ale nie mam go pod ręką. Skoro masz zwykły wyciąg, to sam wiem, że by na nim ustawić z canonem ostrość, trzeba mieć anielską cierpliwość i czasem mi samemu na takim zwykłym wyciągu nie udawało się ustawić ostrości w ciągu 30 min. A więc, by złapać ostrość potrzebny jest wyciąg z przekładnią 1/10. Zwykły wyciąg odpada. Jest to potwornie trudne, a w grę wchodzi także wiele innych spraw. Kolimację na razie zostawmy w spokoju.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat... właśnie, nie powiedziałem Ci wczoraj, ze do Canonów najlepiej jest zacząć od Maski Bahnitov'a

to najtańszy i najprostrzy sposób na tym etapie a efekty są ponoc dobre.

Szukaj na forum info, jest tego trochę.

 

Dopiero jak za pomocą maski ustawisz ostrość to zaczniemy się martwic o kolimacje.

Tu jest mnóstwo kolegów którzy ogarniają ten teleskop w mistrzowskim stopniu wiec dacie razem rade ocenic co poprawić po tym jak pokażesz efekty twoich wysiłków.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.