Skocz do zawartości

Pierwsze zdjęcie - M42 ze statywu


Spiter

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy post, pierwsze zdjęcie i po raz pierwszy witam wszystkich serdecznie :)

 

Szykując się powoli do zakupu docelowego sprzętu bawię się chwytaniem tego co nad nami widać przy pomocy Canona 1100d, statywu i kitowego obiektywu (Tamron LD Di II). Wiele się tym uchwycić niestety nie da, ale pobawić się można, przy okazji ucząc zarówno tej - dość nietypowej i wymagającej jednak - formy 'focenia' jak i późniejszej obróbki zdjęć. I tu miałbym do Was prośbę o uwagi, mniej lub bardziej krytyczne, dotyczące poniższego - co, gdzie i przede wszystkim jak można poprawić, ulepszyć, podrasować, zarówno na etapie samego robienia zdjęć jak i, a może raczej przede wszystkim, późniejszej obróbki (jak chociażby dostosowania kolorów, który to temat mi spokoju nie daje).

 

Na zdjęciu próba uchwycenia M42 wraz z fragmentem Gwiazdozbioru Oriona, Canon 1100d niemodyfikowany, ze statywu czyli wymuszona ekspozycja 2sek, ogniskowa 200mm, ISO 1600, 30 * light plus 30 razy dark.

 

Z góry dzięki za wszystkie uwagi, pozdrawiam

 

post-21148-0-97777500-1328300984_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy post, pierwsze zdjęcie i po raz pierwszy witam wszystkich serdecznie :)

 

Szykując się powoli do zakupu docelowego sprzętu bawię się chwytaniem tego co nad nami widać przy pomocy Canona 1100d, statywu i kitowego obiektywu (Tamron LD Di II). Wiele się tym uchwycić niestety nie da, ale pobawić się można, przy okazji ucząc zarówno tej - dość nietypowej i wymagającej jednak - formy 'focenia' jak i późniejszej obróbki zdjęć. I tu miałbym do Was prośbę o uwagi, mniej lub bardziej krytyczne, dotyczące poniższego - co, gdzie i przede wszystkim jak można poprawić, ulepszyć, podrasować, zarówno na etapie samego robienia zdjęć jak i, a może raczej przede wszystkim, późniejszej obróbki (jak chociażby dostosowania kolorów, który to temat mi spokoju nie daje).

 

Na zdjęciu próba uchwycenia M42 wraz z fragmentem Gwiazdozbioru Oriona, Canon 1100d niemodyfikowany, ze statywu czyli wymuszona ekspozycja 2sek, ogniskowa 200mm, ISO 1600, 30 * light plus 30 razy dark.

 

Z góry dzięki za wszystkie uwagi, pozdrawiam

 

M42small.jpg

 

robiłeś w raw czy jpg.. ? wrzuć stacka.. ;) chętnie się pobawię ;) póki co to tyle zrobiłem:

M42smallddd.jpg

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zmniejszył bym ogniskową, jeśli fotografujesz ze statywu - można by było wydłużyć czas, i efekt byłby lepszy ;)

Co do balansu kolorów, tu jest fajny tutorial:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=309.0

Przejrzyj jeszcze przyklejone wątki w dziale dyskusje o astrofotografii - tu też jest co nieco.

 

Michał

Edytowane przez pyszczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłeś w raw czy jpg.. ? wrzuć stacka.. ;) chętnie się pobawię ;) póki co to tyle zrobiłem:

 

Zdjęcia robiłem w RAW, później - już na zdjęciu zestackowanym - próbowałem pobawić się kolorami by uzyskać jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Niestety Canon pojechał za bardzo w stronę niebieskiego (z tego co słyszałem taki 'urok' niemodyfikowanego sprzętu). Co do stacka - chętnie udostępnię, tyle że TIFF waży ca 70MB, więc nie bardzo mogę tu wrzucić, a skompresowany do jpga sporo traci na jakości...

 

Na Twoim miejscu zmniejszył bym ogniskową, jeśli fotografujesz ze statywu - można by było wydłużyć czas, i efekt byłby lepszy ;)

Co do balansu kolorów, tu jest fajny tutorial:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=309.0

Przejrzyj jeszcze przyklejone wątki w dziale dyskusje o astrofotografii - tu też jest co nieco.

 

Michał

 

Dzięki za radę i linka :) W/w tematy przejrzałem (tak jak i całą masę innych), jednak mam wrażenie że nieco potrwa nim na ich podstawie dojdzie się do wprawy. A w/w wątki - ku pamięci - przewałkuję raz jeszcze (a pewnie nawet nie raz i nie dwa ;) )

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak innym ale ten plik nie jets rozpoznawalny przez IRISA.... wiesz.. jak Ci zrobi stack, to ręcznie zapisz plik po jakaś inna nazwą, bo u mnie zawsze pliki autosave nie działaja, nie wiem jak u innych :)

 

Może rzecz w tym, że stack był robiony w DSS?

Tu jest ten sam plik zapisany ręcznie: File name: Result1.TIF File size: 70.1 MB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne podejście do Oriona, tym razem z szerokiego kąta, w bólach zrodzone poprzez mozolne usuwanie szumów...

 

Ze statywu, aparat j/w, 120 klatek 2sek i 3sek, 60*ISO800, 60*ISO1600, 50mm - może trochę przekombinowane ustawienia, ale czego się nie robi z żądzy uzyskania jakiegoś sensownego efektu (oby, w końcu) :)

 

post-21148-0-65300200-1328565523_thumb.jpg

 

I również j/w - uwagi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.