Skocz do zawartości

Okular średnioogniskowy do lustra 13"


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w mojej walizeczce spoczywają okulary 5mm, 8.8mm, 19mm i 31mm, był też okularek 14mm ale sprzedałem go ze względu na brak muszli ocznej. Planowałem kupić okular Naglera 13mm ale coś nie wyszło, dlatego stoję teraz przed dylematem, co dokupić do mojej walizeczki, chciałbym ją uzupełnić o jakąś sztukę z przedziału 13-16mm z polem widzenia min. 68*, a najlepiej 82*. Okular będzie używany głównie z lustrem 320/1500 ale i z refraktorkami od 72 do 105mm.

 

Na ta chwile do głowy przychodzą mi tylko dwa okulary Nagler 13mm i Pentax XW 14mm, tylko że wyczytałem na innym forum, że ten Pentax nie jest siłą jeśli chodzi o "szybkie" Newtony.

 

Dobrze by było, żeby okular był dobry dla osób noszących okulary, jak również dla tych którzy ich nie noszą w tym i ja. Wiem, że to co do wszystkiego, to jest do niczego :szczerbaty:.

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w mojej walizeczce spoczywają okulary 5mm, 8.8mm, 19mm i 31mm,

 

Łukasz

 

8.8 to pewnie Meade UWA, a ten 19mm?

 

Jakąś opcją jest pozbycie się tej 19tki i zakup któregoś poniżej:

-Nagler T4 17mm - można obserwować w okularach, mam i polecam :)

-Explore 14mm 100stopni - wiadomo pole, ale LER nie okularowy

-Delos 17.3mm - duży LER i okulary TV dobrze radzą sobie z newtonami

 

EDIT:

Jeżeli pasuje Tobie Meade, to zapolowałbym na używanego 14mm UWA 4000, wersję z muszlą gumową - najlepszy okular Meade'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę jeszcze Naglera 12mm T4. Wygodny i niekłamany ER 17mm, szerokie pole, wygodna i regulowana muszla oczna. Jedyne do czego mozna się przyczepić to wrażliwość na osiowe patrzenie ale nie jest źle.

Jaki masz okular 8,8mm?

 

Jeśli chodzi o Naglera 12T4 to jest super do lookania w okularach, ale przy obserwacjach bez okularów wiele osób narzeka na problem z utrzymaniem osiowego patrzenia -> fasolki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz okular 8,8mm?

 

W zasadzie Bartolini odpowiedział juz za mnie :)

 

 

8.8 to pewnie Meade UWA, a ten 19mm?

 

Jakąś opcją jest pozbycie się tej 19tki i zakup któregoś poniżej:

 

Z 19mm nie mogę zrezygnować, bo mam takie dwie do bino i są to Panoptici

-Nagler T4 17mm - można obserwować w okularach, mam i polecam :)

-Explore 14mm 100stopni - wiadomo pole, ale LER nie okularowy

-Delos 17.3mm - duży LER i okulary TV dobrze radzą sobie z newtonami

 

EDIT:

Jeżeli pasuje Tobie Meade, to zapolowałbym na używanego 14mm UWA 4000, wersję z muszlą gumową - najlepszy okular Meade'a

Z tych wszystkich, które napisałeś najlepiej by mi przypasowała 14tka Explore, ale muszę jeszcze poszukać i popatrzyć co o nim piszą, nie wiem dlaczego ale ciągle mi biega po głowie ten Pentax.

Jeżeli chodzi o okular Meade UWA 14mm, to właśnie takiego Meade sprzedałem, ale bez muszli ocznej i nie ukrywam, że był to równie rewelacyjny okular jak ten 8.8mm tylko brak tej muszli okropnie mi przeszkadzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini - Amper miał tego UWA meade 4k, tylko właśnie bez muszli...

Co do obserwacji Naglerem 12mm to dawałem radę i nie było to specjalnie uciążliwe więc polecam.

 

Mam 8.8mm 4000 bez muszli i z jego LERem jest w sam raz - muszla tylko by przeszkadzała.

Naglera 12mm T4 mam, używam w okularach i bardzo lubię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakąś opcją jest pozbycie się tej 19tki i zakup któregoś poniżej:

 

Pozbycie się 19tki odpada, bo nam takie dwie, a są to Panoptici i potrzebuję ich do bina

 

Łukasz, przy najbliższej okazji możemy moją 14stkę wypróbować, będziesz miał jakiś pogląd na tą ogniskową :astronomer2:

 

Piotr tylko kiedy to będzie :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy będziesz w okolicach?

 

Myślę, że pod koniec marca.

Od wczoraj prowadzę rozmowę nt. kupna okularu Meade UWA 14mm seria 4000, oczywiście z muszlą oczną. Jeżeli potwierdzą się słowa kolegi, że okular jest w stanie niemal sklepowym, to temat uważam za zamknięty, przynajmniej jeżeli chodzi o mój przypadek. Okulary z tej serii są naprawdę rewelacyjne i z czystym sumieniem polecam je każdemu. Jedyny minus, to cena za naprawdę dobry egzemplarz.

Edytowane przez Amper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.