Skocz do zawartości

Test kamerki IDS Imaging UI-1245LE-M-GL na planetach, Księżycu i Słońcu


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu otrzymałem do testów kamerę UI-1245LE-M-GL firmy IDS Imaging. W Polsce przedstawicielem jest optosoft.pl. Testowana kamera przeznaczona jest do wszechstronnej fotografii planet, Księżyca, czy Słońca.

 

moon1.jpg

 

Wyświetl pełny artykuł

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rik jak ty robisz takie ładne fotki? Na pewno dobry sprzęt to nie wszystko ;)

 

Odpowiedni sprzęt, dobry seeing, trochę obróbki. Nie jest to aż takie trudne, czy aż takie drogie jakby mogło się wydawać. Mam artykuły na stronie, jak i będzie książka - w tej, czy innej formie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
A są lepsze kamery do Planet? Myśle tu o szybkości klatek oraz możliwie najlepszej matrycy. Dziekuję za fachową odpowiedź

 

Efektywnie i tak rzadko kiedy będziesz w stanie użyć więcej niż 60-50 FPS. Prędkość nie jest aż tak kluczowa. Jeżeli obiekt jest jasny (Wenus, Mars) to opłaca się zbić gain przy i tak krótkiej ekspozycji, a przy wszystkich pozostałych planetach nie będą one wystarczająco jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektywnie i tak rzadko kiedy będziesz w stanie użyć więcej niż 60-50 FPS. Prędkość nie jest aż tak kluczowa. Jeżeli obiekt jest jasny (Wenus, Mars) to opłaca się zbić gain przy i tak krótkiej ekspozycji, a przy wszystkich pozostałych planetach nie będą one wystarczająco jasne.

W moim odczuciu przydałaby się taka kamerka typu chameleon, ale z 60fps (lub więcej) na pełnej klatce. Na Słońcu już odczuwam za małą prędkość, jak focę dużą ogniskową. Do planet masz rację - 60fps w większości wystarcza.

 

Maksymalnie przy pełnej klatce kamera może nagrywać z prędkością 25 klatek na sekundę. Można jednak dowolnie zmniejszać obraz, np do 400x400 co zwiększa maksymalną szybkość (jeżeli czas ekspozycji nie jest za długi) - tak więc można nagrywać klipy planetarne z większymi szybkościami. Konkurencyjne kamerki TIS DMK31/41/51, czy nawet PGR Chameleon tego nie potrafią.

Cytat z artykułu. Oj nie zgodzę się :) Chameleon w ROI np. 640x480 zwiększa prędkość z 18 fps na 24 fps. Może to nie tak dużo, ile by mogło być, ale zawsze coś. Możesz powiedzieć mniej więcej, ile fps ma IDS w ROI?

 

Swoją drogą zastanawiam się, czemu nie robią kamer na USB2.0, które używają pełnego transferu. Taki chameleon ma 178 Mbit, a Twój IDS 262 Mbit (USB2.0 oferuje 480 Mbit). W takim razie skoro jak piszesz robią IDS z szybszym złączem, to czemu na tym wolniejszym nie oferują maksymalnej możliwej prędkości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu przydałaby się taka kamerka typu chameleon, ale z 60fps (lub więcej) na pełnej klatce. Na Słońcu już odczuwam za małą prędkość, jak focę dużą ogniskową. Do planet masz rację - 60fps w większości wystarcza.

Na USB2 wiele się nie da. Ja mam 25 FPS w UI-1240ML na USB2. Na GigE matryca wyciąga już 60 FPS.

 

 

Cytat z artykułu. Oj nie zgodzę się :) Chameleon w ROI np. 640x480 zwiększa prędkość z 18 fps na 24 fps. Może to nie tak dużo, ile by mogło być, ale zawsze coś. Możesz powiedzieć mniej więcej, ile fps ma IDS w ROI?

Kamerki IDSa, Ximea, czy Flea3/Blackfly PGRa z tymi matrycami w ROI mają prędkość proporcjonalną do rozmiaru klatki (zazwyczaj zależną od ilości poziomych bądź pionowych linii). Do planet zazwyczaj daję kwadrat np. 400x400 lub 500x500 i to spokojnie daje jakieś ~60 FPS max. lub więcej.

 

 

Swoją drogą zastanawiam się, czemu nie robią kamer na USB2.0, które używają pełnego transferu. Taki chameleon ma 178 Mbit, a Twój IDS 262 Mbit (USB2.0 oferuje 480 Mbit). W takim razie skoro jak piszesz robią IDS z szybszym złączem, to czemu na tym wolniejszym nie oferują maksymalnej możliwej prędkości?

Bo matryce CCD Sony nie są zbyt szybkie i/lub część pasma może iść na jakąś komunikację z kamerą. Najnowsze CMOSy zawsze będą szybsze (CMOSIS, e2v i inni). Z drugiej strony CCD Sony mają mniejsze szumy w kamerach na wysokim gainie z dłuższą ekspozycją (fotografia w paśmie metanu, UV i temu podobne przypadki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze z innej beczki czy są kamerki z pixelem około 3,75 (taki jak w chameleonie), rozdzielczością minimum 1200px na dłuższym boku i prędkością 30-40ms? Strasznie przydałoby się coś co szybciej kręci. Robiłem ostatnio panoramę Księżyca z około 2300mm chameleonem i szybsze zbieranie klatek przyspieszyło by proces zdecydowanie. A tak Księżyc zaszedł mi za dom i całości niestety nie mam :(.

Bardzo podoba mi się asi 120 ale podobno nie nadaje się do Słońca w H-Alpha. Nie wiem też jak z czułością i szumami w stosunku do chameleona?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest CMOSIS 2048x2048 przy 90 FPS :D

 

Mały piksel nie jest zazwyczaj dobry. W Chameleonie to jeszcze nie jest za małe. Jeżeli chcesz coś wyraźnie szybszego przy duże liczbie pikseli to już nie USB2 ale USB3 lub GigE, czy ew. Firewire 800. Z najtańszych USB3 jest ximea, a z GigE - PGR Blackfly - obie z EV76C560 (czyli tą starszą matrycą e2v) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EV76C560 jakoś mnie nie przekonuje ;p. Świetnie wygląda Grasshopper3 z matrycą Sony ICX687 ale cena niestety zabójcza ;p. A jak wygląda ASI 120?

 

EV76C560 jest gdzieś lekko poniżej, EV76C661 lekko powyżej, a na EV76C660 czekamy - jeżeli uda się zbić szum aktywnym chłodzeniem to na rynku coś się pojawi (bo ta matryca ma ekstremalnie wysoką czułość). Do Księżyca/Słońca te matryce e2v dość dobrze się nadają. W odróżnieniu od matryc Sony są znacznie tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.