Skocz do zawartości

Veloce RH200 first light


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

No więc wreszcie mogłem zrobić porządny test przy w miarę czystym warszawskim niebie.

Aktualny setup wygląda następująco: astrograf Officina Stellare RH-200 ( apertura 200 mm, f/3), montaż Takahashi EM-200 USD III ( planuję pełna Temmę 2), statyw Berlebach Uni 8, kamera STL 11000 z Remote Guide Head, optyka guidera Orion Mini Guidescope.

 

Ha 3x1200 sekund. Obiekt znany NGC 2237 Rosette.

 

Hafin.jpg

 

A tak wygląda setup

 

DSC_0300.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc wreszcie mogłem zrobić porządny test przy w miarę czystym warszawskim niebie.

Aktualny setup wygląda następująco: astrograf Officina Stellare RH-200 ( apertura 200 mm, f/3), montaż Takahashi EM-200 USD III ( planuję pełna Temmę 2), statyw Berlebach Uni 8, kamera STL 11000 z Remote Guide Head, optyka guidera Orion Mini Guidescope.

 

Ha 3x1200 sekund. Obiekt znany NGC 2237 Rosette.

 

Hafin.jpg

 

A tak wygląda setup

 

DSC_0300.JPG

 

Czemu nie OAG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak malej odległości backfocus po zainstalowaniu STLa pozostało 32 mm na OAGa i rotator. Wolałem rotator. Mocowanie Guide Scope Oriona jest tak sztywne jak mocowanie głownej rurki , bez najmniejszych ugięć wzajemnych czy drgań.

Pozdr.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie tą kamerą:g:

 

Gratulacje raz jeszcze - wygląda imponująco!

Chcesz się założyć? Kamera ma niskie QE, ale za to stosunkowo spory piksel, więc efektywnie i tak jest sprawniejsza od np. 8300 (do 1 piksela wpadnie ~4x więcej fotonów). Do tego dodaj bardzo szybki telekop (f3), więc naprawdę - spróbujcie używać mniejszych czasów, żeby w tym samym interwale zrobić więcej klatek (uśrednienie szumu).

 

Jestem w stanie się założyć, że na surowych klatkach 1200 z Veloce RH200 podniosło się już tło powyżej offsetu (i to pewnie znacznie). A jeżeli w kaltce zaświetla Ci się już tło nieba, to znaczy, że kolejne zwiększanie czasu ekspozycji nie wnosi nic nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

 

gratuluję sprzętu i fotki

 

ale co się dzieje z polem w prawym górnym rogu?

 

masz raport z CCD Inspectora?

To jest f3, więc jeszcze trochę pewnie Wessel będzie musiał powalczyć (kolimacja, złączki, etc.). W tak jasnych sprzętach znaczenie ma nawet jakość "wklejenia" matrycy (a to nie jest takie proste i nie każda firma gwarantuje do X ułamka).

 

Przy okazji pochwałe się, że ja teraz będę "bawił" się astrografami z f2,8 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz się założyć? Kamera ma niskie QE, ale za to stosunkowo spory piksel, więc efektywnie i tak jest sprawniejsza od np. 8300 (do 1 piksela wpadnie ~4x więcej fotonów). Do tego dodaj bardzo szybki telekop (f3), więc naprawdę - spróbujcie używać mniejszych czasów, żeby w tym samym interwale zrobić więcej klatek (uśrednienie szumu).

 

Jestem w stanie się założyć, że na surowych klatkach 1200 z Veloce RH200 podniosło się już tło powyżej offsetu (i to pewnie znacznie). A jeżeli w kaltce zaświetla Ci się już tło nieba, to znaczy, że kolejne zwiększanie czasu ekspozycji nie wnosi nic nowego.

 

 

Przecież sam kiedyś pisałeś, jaka to ślepa w Ha jest 11k... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, bo zależy z czym porównać. Poza tym, dlatego trzeba nią zrobić 20-30 subsekpozycji, zamiast 10 (szum).

To że nie kupiłbym STL'a nie znaczy, że nie da się nią robić zdjęć. Tym bardziej, że tą kamerą powstały jedne z najfajniejszych zdjęć astro.

 

Jak wiesz, prywatnie jestem fanem innej marki, i trochę większych matryc :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w stanie się założyć, że na surowych klatkach 1200 z Veloce RH200 podniosło się już tło powyżej offsetu (i to pewnie znacznie). A jeżeli w kaltce zaświetla Ci się już tło nieba, to znaczy, że kolejne zwiększanie czasu ekspozycji nie wnosi nic nowego.

 

Przez offset masz tu na myśli poziom biasu dla tej matrycy ( i jej temp ) ? Nie kumam.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeżeli do matrycy nie dociera sygnał, to piksele nasycają się jedynie szumem. Tak jest w przypadku szczególnie Halpha, gdzie filtr praktycznie całkowicie odcina tło. Przy długich ekspozycjach tło zaczyna się przebijać i jeżeli wyraźnie się "podnosi", to wydłużanie ekspozycji nic nie wniesie. Zdecydowanie lepsze wyniki osiągniesz zwiększając w tym samym czasie ilość ekspozycji.

 

Z tego powodu właśnie do LRGB fotografii kamera może być "gorszej jakości", bo sygnał jest tak wysoko, że i tak szum odczytu praktycznie się nie przebije (nawet hot piksele będą mniej widoczne, albo nawet wcale w L). Do fotografii Halpha ważny jest BARDZO szum odczytu, bo może być dominujący w klatce.

 

Ostatnio oglądałem czyjeś 30 minutówki. Sygnał tła był na... uwaga, 20 000 jednostek. Totalna strata możliwości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

 

gratuluję sprzętu i fotki

 

ale co się dzieje z polem w prawym górnym rogu?

 

masz raport z CCD Inspectora?

To są niedokładności kolimacji. Adam ma rację, przy takiej jasności trzeba miec sporo doświadczenia....FSQ pod TYM względem nie za wiele mnie nauczyło:) Ale powalczę z tym jeszcze.

Na razie zauważyłem że ten RH daje ładne gwiazdki- uwierzysz że to Ha jest prawie bez obróbki? Kalibracja , histogram....zero kombinacji z gwiazdkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.