Skocz do zawartości

Teleskop Sky-Watcher (Synta)


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości firmy Delta Optical miałem możliwość przetestowania Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" GoTo.

 

20110510_084115_330771.jpg

 

 

Dane teleskopu :

układ optyczny: Newton / Reflektor paraboliczny

apertura: 305 mm

ogniskowa; światłosiła: 1500 mm; f/4.9

maksymane użyteczne powiększenie: 610x

zasięg magnitudo: 14.5

rozdzielczość: 0.39 arc sec

wyciąg okularowy: 2" z adapterem 1.25"

wymiary tuby: 450 mm x (920 mm - 1400 mm)

waga tuby: 21 kg

okulary: SP 10, SP 25

szukacz: 8x50

montaż: składany Dobson

pilot: AZ SynScan

 

Specyfikacja systemu Go-To:

 

zasilanie – 10 do 15V, 1A, wtyk 2.1mm

napęd – serwomotory prądu stałego

rozdzielczość enkodera silnika: 1620000 zliczeń na obrót

rozdzielczość enkodera osi: 11748 zliczeń na obrót

prędkości obrotu: 1x, 2x, 8x, 16x, 32x, 200x, 400x, 600x, 800x, 1000x

tryby śledzenia: gwiazdowy, księżycowy, słoneczny

sposób śledzenia: azymutalny, w dwóch osiach

tryby nastawiania: na najjaśniejszą gwiazdę, na 2 gwiazdy

baza obiektów: 25 zdefiniowanych przez użytkownika, katalogi Messiera, NGC, IC, część katalogu SAO, łącznie 42900 obiektów

dokładność nastawiania: do 5 minut kątowych

 

 

Nie miałem zbyt dużo czasu na testy , warunki w jakich je przeprowadzałem nie były łatwe : duże zamglenie , niska temperatura – 12* i słaby seeing , przy okazji porównywałem jego możliwości z moim SCT8” i po testach stwierdziłem że pomiędzy 8” a 12” to przepaść .

Większe lustro i rozdzielczość daje dużo jaśniejsze obrazy i ilość detalu w obserwacjach planet i DS.

Teleskop testowałem wizualnie i za pomocą kamery Lumenera b/w , oraz filtrów RGB , barlowów:

TeleVue 2x i 3x oraz w projekcji okularowej przez Orto 12mm i w ognisku głównym teleskopu.

Na początku omówię prowadzenie teleskopu bo bez niego nie mógł bym używać dużych powiększeń.

System GT wyszukiwał obiekty z niedużym błędem a prowadzenie teleskopu działało raz lepiej raz gorzej , nie wiem czy było coś za mocno skręcone czy to wpływ niskiej temperatury ale czasami szarpał ,a czasami prowadził bardzo ładnie tym niemniej udało się przeprowadzić testy nawet z dużymi powiększeniami .

 

Barlow 5x TeleVue Power Mate http://www.youtube.c...h?v=H7dcx7Mcju8

 

RGB http://www.youtube.c...eature=youtu.be

 

Do obróbki używałem programów Castrator , AutoStakkert , Registax 5 , Astra Image , PhotoFiltre.

 

 

Tubę teleskopu można obniżyć do minimum i przewozić w samochodzie bez konieczności rozkładania ale do przenoszenia potrzebne są 2 osoby bo ma już swoją wagę .

Nie obeszło się bez korzystania z suszarki , ponieważ LW często i szybko było zaszronione – przydał by się worek , natomiast LG było czyste non stop będąc głębiej w rurze spełniającej rolę odrośnika .

 

Obiekty DS

 

Obiekty DS w tym teleskopie prezentują się bardzo dobrze i mają zauważalnie większą jasność od SCT8”. Przy M42 trzeba schodzić do minimum z czasami kamery bo już się przepala .

 

M42

 

f6154e4e15b0a6eb.jpg

 

 

Planety - Jowisz

 

W ognisku gł. Teleskopu prowadzenie było dokładne planeta nie uciekała z kadru 640x480 , ładnie widoczne detale na planecie , punktowe księżyce i gwiazdki w tle .

 

9901fd18dc353dae.jpg

 

Z barlowem Vixen 2x

 

b663d0cca38750bf.jpg

 

Przejście księżyca Io przez Wielką Czerwoną Plamę .

 

f940ce83572d3439.jpg

 

W tych trudnych warunkach i dużych powiększeniach SW 12” pokazał przewagę nad ósemką SCT

 

7045bfe7c22f8b4d.jpg

 

Gdy seeing nieco się poprawiał wzrastała też ilość szczegółów na Jowiszu , pojawiał się też detal na Ganimedesie( strzałka pokazuje symulację CalSky)

 

8714b8d17a9deb80.jpg

 

Moje koło filtrowe nie było kompatybilne z wyciągiem SW 12” i trudno mi było wykonać RGB- brak możliwości ustawienia ostrości.

 

87f201fdcdaa5556.jpg

 

Wizualne obserwacje , a szczególnie widok Jowisza na monitorze wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie , świetny detal po mimo słabych warunków , co zatem można zarejestrować w dobrych ::)

 

Księżyc

 

Księżyc , to już była poezja , przy obserwacjach wizualnych nawet duże powiększenie nie pogarszało obrazów tak jak by seeing nie miał tu znaczenia na kamerze widok był również imponujący z małym powiększeniem , ale przede wszystkim z dużym , te góry i kratery-niezapomniany widok .

 

Księżyc w ognisku głównym SW 12”.

 

28c695c19375102d.jpg

 

Księżyc w projekcji okularowej przez Orto 12mm.

 

cd355cc817aacf0d.jpg

 

2ff292419a5054b2.jpg

 

Mozaika Księżyca .

 

04cc3ee7875d1444.jpg

 

5cfbe2df6b67e233.jpg

 

Podsumowując , dobry teleskop do obserwacji wizualnych i astro foto planet , w bardzo trudnych warunkach wykazał dobrą optykę , żałuję że nie trafiłem na dobry seeing .

 

Janusz CosmoSky ;)

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bObserwacje prowadziłem w listopadzie ubiegłego roku , między innymi 04 11 2012 , warunki były naprawdę fatalne bo zanim zabrałem się za 12" patrzylem przez mój i była straszna kicha .

Zamglenie, mróz i kiepski seeing , trochę mnie to zmartwiło bo teleskop czekal na klienta i musialem wykorzystać warunki jakie miałem .

Mimo to lekko sie zszokowałem obrazami , no a jak mędę miał możliwośc potestować 16" przyłoże się bardziej i mam nadzieję że trafie na lepszy seeing :)

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.