Skocz do zawartości

wybor okularu do synty 8


ninzjah

Rekomendowane odpowiedzi

Mówią, że jeśli są warunki na 200x to są i na 240 :D ale ja nie sprawdzałem. Używam Vixena NLV 6mm. Przy 200x widać naprawdę sporo gdy mamy warunki. Polecam to szkło, przydaje się nie tylko do planet ale też np. do mgławic planetarnych.

Także polecałbym 6mm (częstszy wybór do 8" niż 5mm), dobrze się sprawdza.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cenisz sobie wygodę to ja bym polecił jeszcze coś innego. Hyperion jest czuły na nieosiowe patrzenie, a ortho choć świetny do planet może nie zadowalać krótkim ER (odległością od oka). Poza tym to spora rozbieżność: Hyperion ma szerokie pole, a ortho dość małe. Zakładam, że do planet nie wymagasz jakiegoś bardzo dużego pola... To może rozważ Vixena NLV 5mm lub TMB Planetary, HR Planetary.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy mało wystarczalny? Za małe powiększenie czy niewyraźny obraz? Może to wina seeingu?

Jak mówiłem, jeśli jeszcze zmniejszysz ogniskową, będziesz mógł uzywać okularu jeszcze rzadziej niż 6mm. I nie spodziewaj się znaczącego wzrostu szczegółów itd, tym bardziej że taka ogniskowa jest bardziej podatna na seeing. A jakie 6mm masz teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego Ty oczekujesz? Że zobaczysz nie wiadomo jakie cuda na tarczy? Saturn po prostu jest żółty, czasem widać jakiś pas chmur jak coś się dzieje na planecie..

Na pewno zmiana powiększenia z 200 na 240 razy nie da Ci takiej różnicy w obrazie, żebyś mógł dużo więcej zobaczyć, a jedynie pogorszy obraz ze względu na seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz jestem poczatkujacy i tak na dobra sprawe 1 raz widzialem go na oczy , dlatego sie pytalem o inne okulary a Ty kolego nie unos sie tak , bo ty siedzisz dluzej w tym interesie niz ja i masz wieksze doswiadczenie , a liczylem sie z tym ze nie bedzie "cudow" ale mialem nadzieje ze ciut wiecej i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to wcale się nie unoszę ;) Korzystając z większego doświadczenia staram się odradzić Ci niektorzystny dla Ciebie zakup, to wszystko.

Nie wiedziałem, że jesteś początkujący, jak Cię obraziłem, to wybacz. Mogłeś to zaznaczyć jakoś w pierwszym poście.

Zmyliło mnie to, że przymierzasz się do kupna nowego okularu- zazwyczaj robi się to trochę później, niż po pierwszych obserwacjach.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.