Skocz do zawartości

Witam Jestem amatorem ale sfotografowalem cos takiego


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi sie sfotografowac cos w stylu wybuchu super nowej lub galaktyki ale moge się bardzo mylic. Proszę o waszą fachową pomoc aby określic co sfotografowałem. Uprzedzam ze jestem początkującym amatorem.

 

Do fotografi użyłem teleskopu Newton 150/1420 mm oraz aparatu cyfrowego Pentax OPTIO rs430 4 Mpixel.

 

Zdjęcie zostalo zrobione dzisiaj tj. 19 kwietnia 2004 roku godz: 22:39

 

Dziekuje i pozdrawiam

4.jpg

 

3.jpg

 

2.jpg

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeti Ozyrysie, mam nadzieję, że zdążyłeś się zorientować, że "dałes ciała". Masz całkiem spory teleskop i do tego w miarę dobry aparat. Jak to sie stało, że zrobiłes taka fotke i wyskoczyłeś z jakąś SUPER NOWĄ ? Ja nie mam pojecia co tam sfociłeś ale na coś realnego mi to nie wygląda. Odpowiadam na twojego maila mówiąc to co myślę. Powinieneś wiedzieć najlepiej co tam widziałeś w okularze i czy napewno dobrze ustawiłeś ostrość. Nie ma co sie obrażać bo to Ci nic nie da a na braniu udziału w dyskusjach na tym czy też innym forum możesz tylko zyskać (doświadczenia) ucząc się na cudzych błędach (a nie na własnych) a z czasem bedziesz się uczył na własnych i cudzych osiągnięciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest w pełni prawdziwe a ostrośc naprawde była ustawiona dobrze. Niewiem co to jest dlatego zwracam sie do was bo sam nie mam o tym zielonego pojęcia. nie obrażam sie tylko wukuża mnie jak ktoś z góry mnie olewa mysląc ze ściemniam a ja tylko szukam fachowej pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie sądzę aby ostrość do fotek z aparatem była ustawiona dobrze. Ustawiasz najpierw patrząc przez okular a następnie jak próbujesz robic fotkę przystawiając aparat do okularu musisz ponownie wyregulować ostrość (nigdy tak fotek nie robiłem wiec tak mi sie wydaje). Skieruj teleskop na jakąś gwiazdkę i wyreguluj ostroś wizualnie a ptem postaraj sie złapać podobny obraz z aparatem. Jestem z Warszawy wiec w razie czego oferuję oczywiście pomoc na miejscu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to klasyka gatunku  :D  rozogniskowana gwiazda (kółeczka z kropką w środku) z niewychłodzonego telepa (mocno postrzępione brzegi).  :)  

 

Chyba takze trzeba by ten teleskop skolimować. W Warszawie jest duze grono miłosników astronomii i silna grupa astrozdjęciarzy napewno ktoś Cię wprowadzi w tematykę.

 

Tak dla ciekawości Supernowa wygląda tak

 

SN2004BD12042004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście dla nas supernowa jaką pokazał Mirek jest dość daleko. Gdyby miała rozmiary jak na Twoim zdjęciu Yetiozyrysie to należałoby się chyba zacząć żegnać z tym światem ;-).

Jeśli chodzi o 'nowe' galaktyki, to nie miej złudzeń, że gdzieś istnieje jakaś jeszcze nie odkryta. Większość takich 'rozmazów' skatalogował Messier a dziś, gdy niejeden amator ma sprzęt lepszy od tego jakim dysponował Messier możemy cieszyć oko rzeczywistymi kształtami tych obiektów.

W sprawie oceny co sfotografowałeś zaufaj zdaniu fachowców. Przyczyną jest prawdopodobnie rozogniskowanie obrazu, problem ze schłodzeniem aparatury, strumień ciepłego powietrza z okna podczas obserwacji lub wszystkie te przyczyny jednocześnie a może jeszcze inne.

A ty Domek powinieneś więcej myśleć o tym co mówisz a mniej mówić - wyjdzie Ci to tylko na zdrowie a może i przyjaciół przysporzy.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji ja także chętnie spotkałbym się z kimś z Warszawy na jakiś wspólny wypad obserwacyjny m.in. celem pobrania nauk astrofoto od zera. Bardzo mnie to inetersuje ale nie wiem jak się do tego zabrać a chyba nakupowanie czasem niepotrzebnego sprzętu może być bez sensu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze podstawowym błedem było robienie zdjęcia przez okular no niestety inaczej nie potrafiłem.

 

Pozdrawiam

 

Robienie zdjęcia przez okular nie było błędem, błędnie ustawiłeś ostrość.

Poza tym wydaje mi się też ze robiłeś z ręki bo krążek dyfrakcyjny jest poruszony, znajdź sposób na przymocowanie aparatu do teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przepraszam ze przerywam tą bużliwą dyskuje ale mam jeszcze jedno pytanie do tematu który zaczołem.

 

 

Pomimo ze moje zdjęcia sa do dupy nie chce sie poddawac i kontynuowac dalej. Ostatnio robiłem zdjęcia aparatem brata 4MPixel ale niestety nie mam do niego dostepu na codzien czy jest sens robic zdjęcia aparatem który ma 2,1 mpixela rozdzielczość powyżej 2000 pix(bo jestem posiadaczem czegos takiego) . Czy odpuścic sobie i poczekac az brat znowu pożyczy mi aparat.

 

PS.

 

Jeżeli chodzi o mocowanie aparatu do teleskopu to ten problem mam już orzwiązany,:)

Dlatego tez pytam sie czy jest sens bo musiał bym przerabiac trzymanie aparatu.

 

Dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie 2M aparat wystarczy w zupelnosci, najwazniejsza jest jakosc matrycy i to musisz juz sam sprawdzic, proponuje abys zaczal od planet, to wdzieczne obiekty do astrofoto i nie wymagaja superprofesjonalnego sprzetu... przynajmniej na poczatek. :D

 

Przestudiuj watek Alkora dotyczacy obrobki, to Ci bardzo pomoze...

 

http://www.jesion.sm.pl/Forum/viewtopic.ph...775bf1373076775

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yetiozyrysie, to jak już powiedziano rozogniskowana gwiazda. Gdy ustawiasz ostrość do obserwacji wizualnych to już na bank nie będzie ona "pasować" do robienia zdjęć z aparatem i trzeba ją ustawiać osobno.

 

U mnie wychodzą takie "supernowe":

 

image005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo jestem w mieście tak wiec pozostaje mi Jowisz albo Saturn bo to widze najlepiej pozatym przeważnie mam bardzo słąbą widocznośc. Mam w planie podłączcy kamere do teleskopu i do komputera i ostrośc ustawiać w locie patrząc na ekran komputera może tak wyjdzie mi cos lepszego. Ale chwilowo moja wlasna kamerka nie ma jakis rewelacyjnych parametrów a aparat Pentaxa Optio moge pożyczac od brata tylko czasami :(.

 

Pozatym powienienm jeszcze sie wziąc za wyczyszczenie teleskopu ale jakoś sie nie kwapie specjalnie do tego bo nie zabardzo wiem jak potem ustawić zwierciadło itp.

 

p.s.

 

A co jeszcze mogłbym sofić bo nie mam specjalnej koncepcji.

 

YetiOzyrys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem to bardzo dobry pomysł ale przedtem trzeba go jeszcze widziec a mieszkam w kamienic i jakoś nie moge go dostrzec ostatnio widziałem go jakies 2 tygodnie temu i czekam az znowu sie pojawi :)

 

[ Add: Wto 20 Kwi, 2004 ]

Zastosowałem wasze rady :) ale chyba wygląda na to ze jestem wyjątkowym beztalenciem.

 

Przesyłam to co udało mi sie dzis zrobic i juz sam niewiem gdzie robie błedy bo przez teleskop widze naprawde ładnie i ostro a po zrobieniu zdjęcia - udało mi sie zrobic aparetem 4 mpixele jest do dupy delikatnie mówiac.

1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję żebyś "przestawił" się na focenie (a w zasadzie na nagrywanie filmikow w formacie avi+obróbkę) zdjęć Kisężyca a potem planet zwykłą webkamerką. Nagrywanie bardzo prosta sprawa, gorzej jest z obróbką, Są modele webcamów pracujące na oprogramowaniu "firmowym" lub będącym częścią świetnego astro-softu "k3ccd"-można ściągnąć z www. Takie webkamerki do planet i Księżyca można stosować bez przeróbek poza zamianą firmowego obiektywu na złączkę 1,25" (jedną stronę złączki wkręca się w miejsce obiektywu webcama a drugą mocuje w standartowym wyciągu telpa-tak jak okular).

Ja osobiście próbowałem w zeszłym roku gdy zaczynałem zabawę w focenie planet od cyfrówki sony (miał 5mpx). Jednak matryca wielopixelowa nie pomagają specjalnie. Webcam w stosunku do aparatu ma przy zdjęciach planet o niebo szersze możliwości. Także warto się "przebranżowić". Co do tego jakie kamerki się nadają-możesz łatwo znaleźć opisy w wyszukiwarce.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.