Skocz do zawartości

Okulary do Newtona SW 150/750 EQ 3-2


Piotrekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Stałem się posiadaczem teleskopy SW 150/750. Wiem, że nie jest to duze lustro i nie można się spodziewać rewelacji, ale chcę trochę wydusić z tej tuby.

Do planet chciałem coś koło 4mm co da przy tej ogniskowej powiększenie 187x. Tylko czy np. mars albo saturn bedzie widoczny przy tej średnicy zwierciadła? Zastaanawiałem się nad Vixenem nlv 4mm.

 

I drugie pytanie, o jakiej ogniskowej kupić okular do oglądania galaktyk?

 

PS. Obserwowałem niebo i planety przy uzyciu okularów z zestawu i powiem wprost, no nie jestem z nich zadowolony dlatego proszę o odpowiedź jaki okular kupic (głownie chodzi o ogniskową) abym zobaczył np. przerwe Cassiniego na Saturnie czy pasy na Jowiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem posiadaczem Newtona SW 130/900, czyli o trochę mniejszym lustrze niż Twoje, ale jestem zadowolony. Obserwacje planet i szukanie DS-ów to fajna zabawa. Ja do planet posiadam okular Skywatcher 6mm WA 66st czyli pow. 180x i nim atakuję planety. Wenus, Jowisz i Saturn - rewelka. Mars nieco gorszy bo szczegóły są ciężko uchwytne (nie było też dobrego seeingu). Tak więc z 150-tki możesz na pewno więcej wycisnąć. Myślę, że rozważany przez Ciebie Vixen 4mm da ci niezłe widoczki. Możesz też pomyśleć o dobrej jakości soczewce Barlowa 2x i np 6mm. Da ci to pow.250x co jest takim maxem dla twojego telepa, ale i szansą na więcej szczegółów na planetach, a sama szóstka będzie dobra np do księżyca, czy wpatrywania się w jasne DSy. Do szukania DSów wybierz 15-20mm o dużym polu widzenia (np 60-70st) ale przede wszystkim dobrej optyce. Wtedy masz szansę na prawie wszystkie M-ki. Ja do Dsów używam (na razie) kitowego 25mm i udało mi się ustrzelić kilka galaktyk M65 i M66, M51, M31, M81 i M82. Po wpatrywaniu się przez kilkanaście minut (interwały mniej więcej po ok 1min. i przerwa 15sek.) dały już fajny efekt (choć na szczegóły oczywiście nie ma szans). Jeśli pomogłem to super.

Pozdro

Edytowane przez Frontier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Stałem się posiadaczem teleskopy SW 150/750. Wiem, że nie jest to duze lustro i nie można się spodziewać rewelacji, ale chcę trochę wydusić z tej tuby.

Do planet chciałem coś koło 4mm co da przy tej ogniskowej powiększenie 187x. Tylko czy np. mars albo saturn bedzie widoczny przy tej średnicy zwierciadła? Zastaanawiałem się nad Vixenem nlv 4mm.

 

I drugie pytanie, o jakiej ogniskowej kupić okular do oglądania galaktyk?

 

PS. Obserwowałem niebo i planety przy uzyciu okularów z zestawu i powiem wprost, no nie jestem z nich zadowolony dlatego proszę o odpowiedź jaki okular kupic (głownie chodzi o ogniskową) abym zobaczył np. przerwe Cassiniego na Saturnie czy pasy na Jowiszu.

 

Vixen NLV to chyba dobry wybór do tego teleskopu. Przerwę Cassiniego nie tak łatwo wypatrzeć, no i potrzeba trochę szczęścia aby trafić na dobry seeing. Pasy na Jowiszu dostrzec jest dużo łatwiej, ale na Jowisza już trochę za późno jest bo ten już przenosi się na dzienną stronę nieba. Trzeba poczekać conajmniej do późnej jesieni na kolejne udane obserwacje Jowisza. Co do galaktyk to zdajesz sobie sprawę że z miasta ich raczej nie dostrzeżesz? Na obserwacje galaktyk trzeba się wybrać poza miasto. Zapewne masz w zestawie okulary super 10 i super 25. Powinny się nadać. Na początku spróbuj wyszukać obiekt w okularze 25mm, jak znajdziesz to wtedy spróbuj zmienić na 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc. Kupiłem vixena nlv 4mm. Wczoraj przetestowałem go na Saturnie i........i jestem w szoku :). Pierścienie bardzo dobrze widoczne. Czasami nawet było widać je na tarczy Saturna. To był strzał w dziesiątkę. Powiększenie 187x wydaje się optymalne (na Saturna) do tego teleskopu.

Edytowane przez Piotrekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl jeszcze o jakimś szerokokątnym długoogniskowym np. 20-25 mm. do przeglądu nieba.

Ja mam Hyperiona 21mm z polem ok. 68st. i sobie chwalę, choć ostatnio nie używam, bo skupiam się na fotografii DS.

Za nieduże pieniądze jest to rozsądna alternatywa dla trochę droższych okularów.

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Chcę kupić SW 150/750, ale od razu z okularem, który dałby mi możliwie jak największe powiększenie i jakość obrazu pod kątem planet

Główne miejsce obserwacji to balkon, LP jak mi się wydaje średnie (bez problemu widoczne gwiazdy 4 mag, więc zasięg około 5) ale wyjazd w ciemną miejscówkę możliwy

 

TMB 6mm - (słyszałem, że bardzo przyzwoity okular)

 

czy może lepiej dołożyć do Vixen LVW 5 mm, albo Explore Scientific 4,7 mm ?

Warto wydać więcej tę parę stów ? I czy te ogniskowe nie będą jednak za krótkie do SW 150/750 ?

Kolega wyżej wspomina, że jest zachwycony 4 mm Vixena, przy Saturnie, byłbym jednak wdzięczny gdyby jeszcze ktoś się wypowiedział, albo sam Piotrekk, teraz po latach doświadczeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.