Skocz do zawartości

Podmiejskie klimaty


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

W wątku będę chciał umieszczać moje pierwsze astrofotograficzne wypociny po skompletowaniu i uruchomieniu zestawu do guidowania. Majowy weekend był w miarę łaskawy, choć niestety Księżyc walił po oczach tak, że nie potrzeba było latarki do rozstawiania zestawu :szczerbaty: I każdej nocy była okazja żeby coś ponaświetlać. Jako pierwszy poszedł dość trudny cel - NGC2403 o stosunkowo niskiej jasności powierzchniowej dzięki czemu Messierowi nie udało się go wyłapać :) 16x5min, 20 dark, 5 offset, 0 flat:

ngc2403.jpg

 

Kolejne podejścia to już klasyka - lwia trójka - 10x5min, 20 dark, 5 offset, 0 flat:

leo.jpg

 

i M51 - naświetlana tak samo jak powyżej:

m51.jpg

 

Detektor to Canon 20D. Niestety widać wyraźnie, że szum zżera kadry i trzeba stanowczo więcej materiału. Niebo o zasięgu 4.5 z dodatkowo lśniącym Księżycem nie pomagało. Ale na razie lustrzanka musi starczyć, a najbliższy zakup to korektor komy :flirt:

Na koniec jeszcze pokazana już w innym wątku podmiejska sowa, ale tutaj z mniej agresywną obróbką:

owl2.jpg

 

Wszystko robione newtonem GSO 150/750 plus Canon 20D, guidowane lunetką 70/500 plus QHY5 plus PHD guiding i zestawiane w IRIS. Ponieważ program jest dla mnie nowością, więc nie jestem pewien czy nie da się wyciągnąć z materiału więcej... jeśli któryś z bardziej doświadczonych forumowiczów miałby chęć i czas to zamieszczam link do surowego materiału na M51: M51.zip (230MB) i chętnie się dowiem jakie niedociągnięcia są w mojej obróbce :Salut:

Astrofoto jednak wciąga... :blink:

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyszła pora na zenitalny Wiatraczek M101. Niestety po 30 klatkach przyszły chmurwy, a 3 były do odrzucenia, więc mamy 27x3 min, dark, flat, IRIS, Canon 20D, i chyba już ostatnia fotka bez korektora komy :)

m101.jpg

Edytowane przez jolo
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy ogień z flattenerem GSO poszedł duet M81 + M82. Niestety okazuje się, że dołączona w komplecie do korektora przejściówka jest za krótka i zamówić muszę przedłużkę 10mm żeby uzyskać optymalną odległość 72mm. Dlatego na fotce widać, że gwiazdki mają rozjechane kolorki nieco.

40x3min, Canon 20D, niebo ok. 5 mag.

fin-m82.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to wspomniany problem z odległością czy zła obróbka ale to zdjęcie jest praktycznie monochromatyczne. Gdzieś tam kolor majaczy na galaktykach ale gwiazdy się zupełnie od siebie nie różnią. Liczba klatek i długość ekspozycji są na pewno wystarczające a robiłem z miasta już trochę zdjęć i kolory gwiazd można spokojnie uzyskać.

 

Żeby było śmiesznie akurat przy tych obiektach też mi zjadło kolor gwiazd :D ale to raczej wynikało z aberracji związanej z trochę nietrafioną ostrością a u Ciebie tego problemu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to wspomniany problem z odległością czy zła obróbka ale to zdjęcie jest praktycznie monochromatyczne. Gdzieś tam kolor majaczy na galaktykach ale gwiazdy się zupełnie od siebie nie różnią. Liczba klatek i długość ekspozycji są na pewno wystarczające a robiłem z miasta już trochę zdjęć i kolory gwiazd można spokojnie uzyskać.

 

Żeby było śmiesznie akurat przy tych obiektach też mi zjadło kolor gwiazd :D ale to raczej wynikało z aberracji związanej z trochę nietrafioną ostrością a u Ciebie tego problemu nie ma.

Masz rację - na monitorze na którym to obrabiałem wyglądało to w miarę, ale w pracy teraz patrzę i widzę brak koloru. Trzeba będzie poprawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem z tym materiałem jakiś akrobacji, ale jest on wyjątkowo wyprany z kolorów :| Może to przez aberrację z tym niedokorygowanym flattenerem, nie wiem sam... poczekam na pierścień dystansowy i będę robił finalne podejście do tego kadru o ile jeszcze pogoda i pora roku da radę...

fin-m82.jpg

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.