Skocz do zawartości

Atik 314E mono


Rekomendowane odpowiedzi

a tak a propos jest jakiś sposób przykręcenia filtra 1.25'' bez posiadania koła, przed flattener (chodzi mi o UV/IR cut)?

Można by też w ogóle pominąć flattener bo chyba przy tym rozmiarze chipa będzie wystarczająco płasko..?

Wtedy domyślam się, że po prostu wkręcam filtr w nosepiece i muszę mieć wystarczająco długie przedłużki żeby złapać ostrość.

 

 

Ja mam takie coś:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p556_Baader-continuous-male-T2-thread-with-1-25--Filterthread.html

 

Jak nie wymieniasz filtrów w trakcie sesji, to się sprawdza idealnie. Filtr znajduje się bardzo blisko matrycy, więc nie ma szans na winietowanie.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że to dobra kamera, a nie przykład marketingowego efektu "super-lornetki" (w sensie, że nie możliwa jest dobra lornetka za 100$ gdy jeden przyzwoity okular kosztuje 150$).

 

Trzeba jeszcze pamiętać, że czasami sprzedawcy traktują miłośników astro jak audiofilii i np. za kabelek do zasilacza wart 20 gr. każą płacić 500pln (bo lepiej szumy tłumi i filtruje przydźwięk i inne tego typu bajki).

 

Wracając do kamer to moim zdaniem ważne jest jaką ma matryce (model, bo nie ma tego dużo na rynku) i jaki chip tym steruje (też jeden scalak). Dalej ewentualnie wykonanie,waga i dodatki.

No i na koniec warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy poprawiając jakiś mierzalny parametr (sprawność QE, rozdzielczość, pobór mocy) o parę procent warto przepłacać. (czasem pewnie tak w F1 np., ale jeśli ma to być zdjęcie, którym chcemy się pochwalić u cioci na imieninach to raczej nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek L. : wymyśliłeś sobie złączkę a kto ją wykonał?

 

milosz: pewnie się to sprawdza tylko kurcze płacić 30 euro za tulejkę, potem kolejne 20 euro za następną żeby znowu mieć gwint żeński.. to już lepiej od razu kupić ręczne koło filtrowe :/

 

Na początek spróbował bym pewnie użyć noska 1.25'' z filtrem, który potem można przełożyć do koła + adaptera 1.25''/2'' + przedłużki 2'' bo mam te elementy. Osiowość tego wszystkiego byłaby raczej wątpliwa ale bardziej mnie ciekawi jak by wyglądała krzywizna....

 

Mam też flattener z gwintem 2'' ale nie chcę kupować filtra 2'' jak pewnie i tak skończy się kiedyś na kole z filtrami 1.25''.

 

Wpadł mi do głowy też bardziej szalony pomysł - użycie kątówki. Czy obraz bardzo sie pogorszy jakbym jej użył do "skrócenia" toru?

 

 

Z tego co widzę narazie to chyba pozostanę przy Atiku 314E.

Wygląda na to, że nie ma nic lepszego a jak sobie poprawiłem dane 320E w Stellarium wpisując rozmiar matrycy równy liczba pikseli x rozmiar piksela to okazało się, że fov jest tylko nieznacznie większy, więc płaci się 800zł generalnie za trochę dodatkowych pikseli o gorszej sprawności. Lepiej za to kupić koło filtrowe i filtry albo używanego netbooka i jeszcze zostanie...

 

Trzeba będzie teraz zbierać kasę ;)

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek L. : wymyśliłeś sobie złączkę a kto ją wykonał?

 

Wykonaie w AK :)

Tylko jedna uwaga, w AK robiłem ten pierścień, a samo gniazdo kupiłem w AK i nie było tanie, ale po wpięciu obietywu nie mam przynajmniej jakiś dziwnych luzów.

Próbowałem taki pierścień kupić sam, ale jak poprosiłem w jednym sklepie, żeby mi przed odbiorem sprawdzili, czy obiektywy EOS-a dobrze sie wpinają, to nagle cała partia złączek została wycofana ze sprzedaży... :(

Niestety podobno te tanie tak mają, że można źle trafić i mieć kiwający się obiektyw, więc radze kupować tam gdzie można najpierw pomacać i sprawdzić.

 

Całość np z obiektywem EF-S 10-22 wygląda tak:

 

IMG_0633.JPG

 

A sama kamerka z przejściówką ale bez złączki statywowej tak:

 

IMG_0635.JPG

 

I jeszcze widok od przodu z wkręconym filtrem luminacji:

 

IMG_0641.JPG

 

Co do złączki statywowej, to ja przez przypadek kupiłem sobie taką z tworzywa sztucznego, ale radze kupować tylko z aluminium. Niby wszystko jest ok, sztywność jest zachowana, ale troszke się boje, że mi na mrozie strzeli i będe miał po kamerce i obiektywie.

Na pewno w tym układzie, nie będe używał obiektywów dłuższych niż 135mm. Jeśli się zdecyduje na 200mm, to raczej już od Canona, a tam jest już możliwość podpięcia łącznika bezpośrednio do obiektywu.

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

milosz: pewnie się to sprawdza tylko kurcze płacić 30 euro za tulejkę, potem kolejne 20 euro za następną żeby znowu mieć gwint żeński.. to już lepiej od razu kupić ręczne koło filtrowe :/

 

Jeżeli tak, to chyba lepiej szufladę. Też kosztuje koło 100 euro a jest cieńsza i lżejsza niż koło filtrowe. Ja i tak musiałem kupić garść różnych przedłużek, żeby ustawić odpowiednią odległość od flattnera, więc jedna więcej praktycznie nie sprawiła różnicy. Ale masz rację, lepiej w tym wypadku kupować sprzęt 'docelowy'. Jeżeli nie będziesz fotografował zdalnie, to pewnie manualne koło albo szuflada wystarczą w zupełności.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniając się ku rozwiązaniom bazującym na szufladach, gorąco zalecam "przeliczenie" grubości filtra który planujemy tam wsadzić -

 

http://astropolis.pl/topic/36706-szuflada-filtrowa/

 

Wszystko da się oczywiście dopracować, jak ożyje domena astroamator, podepnę opis jak się do tego zabrac w praktyce.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta szuflada to trochę drogo wychodzi...

Takie koło http://astromarket.pl/astrofotografia-1/kola-filtrowe/manualne-kolo-filtrowe-brightstar-064.html kosztuje praktycznie tyle samo.

 

Jest różnica w masie ale kamera jest lekka więc wychodzi podobnie do lustrzanki. Szczególnie, że najlepiej byłoby pominąć flattener i w ten sposób wyeliminować też problemy z odległościami...

 

Tak btw zauważyłem, że oprócz flattenerów są też reduktory ogniskowej różnych producentów i z różnymi mnożnikami.

Jak/czy to działa z małymi refraktorami?

 

Zupełnie z innej beczki - filtra Star Analyser nie da się używać chyba z monochromatyczną kamerą no nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milosz: myślę, że to trochę potrwa bo aż tak mi się z tą kamerą nie spieszy. Poza tym ja bym na poczatku robIł fotki B/W bo mi się takie w sumie podobają...szczególnie galaktyki.

Inna sprawa, że w ogóle muszę sprawdzić jak mój AT na głowicach foto prowadzi po kolimacji lunetki po przed coś kiepsko było a kamera tylko sprawę utrudni.

 

Hans: domyślam się, że linie można rozpoznać po ich wzajemnych odległościach, ale przesunięcia całego widma chyba nie da rady zmierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie. Musisz mieć tylko punkt odniesienia. Mamy go w postaci linii absorbcyjnych pochodzących od naszej atmosfery. TE linie nie zmienią pozycji.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Jest też droga przez lampę kalibracyjną. Znacznie dokładniejsza ale i troche bardziej skomplikowana i kosztowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milosz: myślę, że to trochę potrwa bo aż tak mi się z tą kamerą nie spieszy. Poza tym ja bym na poczatku robIł fotki B/W bo mi się takie w sumie podobają...szczególnie galaktyki.

Inna sprawa, że w ogóle muszę sprawdzić jak mój AT na głowicach foto prowadzi po kolimacji lunetki po przed coś kiepsko było a kamera tylko sprawę utrudni.

 

 

W takim razie może się okazać, że ja wcześniej pojawię sie w Krakowie i będziemy mogli porównać doświadczenia face-2-face. W przyszłym miesiącu planuję wizytę tylko na 3 dni, ale jesienią może przyjade na dłużej i z zabawkami :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.