Skocz do zawartości

Okular do synty 8"


mul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jest to mój pierwszy post na tym forum i chcę wszystkich przywitać. Jestem jak na razie zielony i nie miejcie mi za złe jeśli coś będę pisał źle.

 

W zeszłym roku zakupiłem teleskop syntę 8". Mam też 2 kitowe okulary 10 i 25 mm oraz dokupiony 4mm GSO. Podobno są one niezbyt dobrej jakości i nie wiem jak powinien wyglądać obraz w dobrym okularze. Jak na razie miałem do czynienia wcześniej jedynie z "teleskopami" z allegro i kompletnie nie wiem czego po lepszym sprzęcie się spodziewać. Doradzi mi ktoś z forumowiczów jaki okular długoogniskowy warto było by zakupić do obserwacji ? Jest to duża różnica po przesiadce nas lepsze okulary?

 

Dziękuję z góry wszystkim za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem ostatnio okular Scopos 30mm. Szerokie pole, ładnie pokazuje gromadki w otoczeniu innych gwiazd. Nie miałem jeszcze okazji przetestować go pod ciemnym niebem, ale wkrótce to nastąpi. Im dłuższa ogniskowa okularu, tym zasadniczo ciemniejsze niebo powinieneś mieć. Jest jednak spora różnica między nim a kitowym 25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do doboru ogniskowej, mam 30 mm ES i 22 mm Naglera, oba są poza Twoim budżetem, ale nie o to chodzi. Jeżeli nie masz pożądnego nieba, to 30 mm będziesz rzadziej używać, ponieważ daje dość jasne tło, zatem sugerowałbym coś o mniejszej ogniskowej. 25 mm w Syncie początkowo może wystarczy, raczej przyda Ci się coś z mniejszych ogniskowych, np. 12, czy 14 mm. Dla mnie np. 14 mm to najczęściej używany okular. Pojawiają się używki ES tej ogniskowej prawie w Twoim budżecie. Co do innych producentów, to nie miałem okazji patrzeć, dlatego trudno mi coś sugerować. Ten 4 mm dość rzadko będziesz miał okazje wykorzystać.

Edytowane przez Blondas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem częściej będziesz używał okularu średnioogniskowego, celowałbym w coś pomiędzy 12-14 mm, ES 14 jest osiągalny cenowo, więc zdecydowanie polecam (używam go w ok.80% obserwacji). Różnica jest, zwłaszcza po przesiadce z kitowca na okular szerokokątny (82*), najlepiej gdybyś miał okazję poobserwować z kimś kto takowy okular posiada, może w twojej okolicy są jakieś zloty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz Syntę na Dobsonie, to sądzę że możesz być bardzo zadowolony z okularu Vixen LV Zoom 8-24mm. Duża różnica w obrazie (w porównaniu do kitowych), a zmienne powiększenie daje duży komfort obserwacji. (szczególnie na Dobsonie). Mam taki zestaw kilka lat i nie żaluję (choć przyznam, że też marzę o 2" Scoposie 30mm - Plejady, ech......)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy nie słyszałem jak na razie o jakichkolwiek zlotach w pobliżu i nie znam jak na razie nikogo z kim mógłbym się spotkać. Jeśli chodzi o budżet, to mógłbym dołożyć ok 200zł. Co do tego 2" Scoposa to nad nim myślałem ale nie wiem do końca jak wielka będzie różnica między okularami kitowymi (chodzi o jasność) i czy będę go mógł w ogóle używać.Mam w mojej okolicy dość jasno - mam problemy ze znalezieniem słabszych obiektów. Ten ES 14mm pokaże dużo więcej niż kitowce (w sensie ,że lepsza jakość wykonania)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy nie słyszałem jak na razie o jakichkolwiek zlotach w pobliżu i nie znam jak na razie nikogo z kim mógłbym się spotkać. Jeśli chodzi o budżet, to mógłbym dołożyć ok 200zł. Co do tego 2" Scoposa to nad nim myślałem ale nie wiem do końca jak wielka będzie różnica między okularami kitowymi (chodzi o jasność) i czy będę go mógł w ogóle używać.Mam w mojej okolicy dość jasno - mam problemy ze znalezieniem słabszych obiektów. Ten ES 14mm pokaże dużo więcej niż kitowce (w sensie ,że lepsza jakość wykonania)?

Popatrz na to w ten sposób:

- pole widzenia kitowego okularu (Syncianego) to ok. 30 stopni

- pole widzenia ES-a to 82 stopnie

Gdy dodatkowo weźmiesz po uwagę, że w kitowcu wyrażne obrazy są praktycznie wyłącznie w centrum pola widzenia okularu (wczoraj sprawdzałem podczas obserwacji :szczerbaty: ), to nie pozostaje dużego pola manewru na obserwacje. W ES-ie obraz traci swoją ostrość i nabiera lekkich kolorków 5-10% od krawędzi okularu, w dodatku nie tak drastycznie jak w kitowcu, to zauważ, że w tym drugim okularze nacieszysz się dłużej obserwowanym obiektem, szczególnie, iż masz teleskop na montażu Dobsona. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupisz używany sprzęt od kogoś z forum, to najczęściej są to zadbane szkła, bo sami ich używamy jak trzeba. Rys na szkle nie ma prawa być, mogą się zdarzyć ryski na tulejach od śrub mocujących, ci nie wpływa na wartość okularu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali poprzednicy, okulary kitowe wypadają blado na tle nawet średniawych szkiełek z poza zestawu. Wspomniany Scopos 30mm to fajny wybór na pierwsze rozszerzenie zestawu. Wrażenie robi duże pole widzenia, ja osobiście wole jaśniejszy obraz, a taki właśnie daje ten okular. Poza tym dostajesz z nim na prawdę dobry obraz. Jak już było pisane warto też zakupić coś średnioogniskowego - tutaj mogę pochwalić Sky Watcher SWA 13mm. Świetny obraz i duże pole widzenia, wszystko co w nim oglądałem wyglądało świetnie, a jeśli mamy go przyrównać do syncianej 10-tki, to niebo a ziemia. Daje on już spore powiększenie (synta 8"), ale pole wciąż pozostaje szerokie. Tu chociażby Księżyc przy 100x powiększeniu mieszczący się cały w kadrze !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem częściej będziesz używał okularu średnioogniskowego, celowałbym w coś pomiędzy 12-14 mm, ES 14 jest osiągalny cenowo, więc zdecydowanie polecam (używam go w ok.80% obserwacji). Różnica jest, zwłaszcza po przesiadce z kitowca na okular szerokokątny (82*), najlepiej gdybyś miał okazję poobserwować z kimś kto takowy okular posiada, może w twojej okolicy są jakieś zloty?

 

Nie koniecznie,bo wszystko to rzecz gustu.Ja uwielbiam ogromne pole widzenia i w syncie 8" do ytego celu świetnym wyborem jest okular 26mm,może być Erfl Oriona Q70,lepszej korekcji w syncie 8" nie trzeba.

Porównując powiekszenie w ES 14 a Q70,to i tak w tym drugim będzie większe pole widzenia a powiększenie do podziwiania gromad otwartych np. tych bardzo rozległych jak M45 bardziej odpowiednie. Lornetkowy widok.:friends:

 

Ale polecam tylko ten,jeden konkretny okular typu Erfl,wszelkie SWANy WO,Meade czy inne SW odpadają i wysiadają.

 

Wtedy trzeba kupić ESa,raz a porządnie.

 

ps. okular 30mm do synty 8" jest za długi,a scopos do tego jest do niej za ciężki.;)

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale polecam tylko ten,jeden konkretny okular typu Erfl,wszelkie SWANy WO,Meade czy inne SW odpadają i wysiadają.

mam SWAN-a 20 mm i w moim teleskopie spisuje się znakomicie. Gwiazdki stają się przecinkami tuż przy samej diafragmie i aby to zobaczyć trzeba się doszukiwać. To bardzo niedoceniany okular, a jest naprawdę świetny. Podczas ostatnich wypadów obserwacyjnych był najczęściej w wyciągu

 

Q70 32 mm bardziej mi służy jako szukacz i to raczej gdy niebo jest znacznie ciemniejsze niż o tej porze roku

kuleczki i galaktyki to domena Naglera 13 mm, a dzięki uprzejmości kolegów mogłem też sprawdzić Naglera 9 mm i ES 8,8. Okular o tej ogniskowej będzie moim kolejnym zakupem :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli scopos 30mm nie będzie zły? Podobno jest za ciężki do Synty 8", ale w innych wątkach były pozytywne opinie.

Nie będzie zły, za tą cenę będzie wystarczający do przeglądu nieba. Warunkiem jest to, żeby niebo nie było bardzo zaświetlone latarniami, bo im mniejsze powiększenie, tym jaśniejsze tło w okularze. Ale żeby "pooglądać" galaktyki, gromady kuliste, niektóre otwarte oraz mgławice będziesz potrzebował okularu średnioogniskowego (12-14mm), który jest częściej w użyciu, przynajmniej u mnie. :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie moim problemem w obserwacjach jest to ,że nie umiem znaleźć wielu obiektów na niebie. Myślę, że lepiej jednak jak bym kupił coś dłuższego co by mi pozwoliło na znalezienie czegokolwiek, a w przyszłości pomyślę nad czymś krótszym. W tym roku będę miał możliwość wyjazdu pod ciemne niebo i na pewno przyda mi się coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ? :blink:

Powiększenie 40x przy 5mm źrenicy, w teorii wygląda dobrze a w praktyce też potwierdzony :astronom:

 

Za długi bo daje za małe powiększenie,i to moje zdanie bo to już będzie 8" szukacz i jasne tło.Okular 26mm wypadnie tu lepiej,a i tak jest ogromne pole.Po za tym scopos jest moim zdaniem za ciężki do synty 8",tubę trzeba mocno docisnąć a to powoduje przeskoki i utrudnia prowadzenie.Za słabe dociśnięcie tuby powoduje jej opadanie,a to też irytujące.

 

Oczywiście moja rada opiera się na moich gustach,i troszkę na tym o co pytał mul.

 

Jeśli chodzi o krótsze ogniskowe okularów szerokokątnych,to jasne że są one niezbędne.Sam częściej korzystałem z 14mm niż z 30mm,ale ten drugi też nie leżał bezczynnie.Ale do tego dochodzi się z czasem,bo każda nowa osoba która pyta o okular,stawia albo na bardzo małe powiększenia do obiektów DS,albo na ogromne powiększenia rzędu 300x do Planet,a to błąd.

 

Jeśli w twojej okolicy są jacyś obserwatorzy nocnego nieba,to najlepszym wyjściem będzie spotkać się z Nimi na obserwacjach i samemu porównać różne ogniskowe aby mieć rozeznanie co Ci pasuje.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.