Skocz do zawartości

Filtry pseudo ALP


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

do docelowego IDAS'a 2" jeszcze sporo drogi mam, ale w międzyczasie myślałem, żeby znaleźć jakiś zamiennik żeby móc jednak coś robić z zaświetlonej warszawy.

 

Myślałem o:

- Baader UHC-S - ale jak robiłem testy pożyczonym to faktycznie wycinał nieźle tło, ale ciężko było z wyciągnięciem szczegółu galaktyki (toż to filtr mgławicowy)

- Baader Neodymium Moon&Skyglow - tego nie testował zupełnie.

 

Jaki z tej dwójki byście polecili by coś tam złapać z balkonu?

 

Niestety mam trochę okrojony budżet (w związku z zakupem QHY8L i EQ6) i raczej budżet ma dla mnie spore znaczenie :-)

 

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki na CN piszą ze filtr IDAS to prawie to samo co filtr Orion Skyglow - jak dobrze rozumiem

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/5191049/page/1/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1

O ile sie orientuje to ten skyglow jest chyba dużo tańszy jest od tego IDASA :)

 

Mam nadzieje że pomogłem podjąć decyzję ;)

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego patrzę to Moon/Skyglow wycina dosyć mocno żółty kolor...

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-baader-neodynium-moonskyglow-2,d420.html

 

Ale jak to wygląda w praktyce... u mnie na osiedlu jest od groma żółtego światła i to ono psuje mi widok niestety....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego patrzę to Moon/Skyglow wycina dosyć mocno żółty kolor...

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-baader-neodynium-moonskyglow-2,d420.html

 

Ale jak to wygląda w praktyce... u mnie na osiedlu jest od groma żółtego światła i to ono psuje mi widok niestety....

 

Cykając fotki Canonem używałem zarówno Moon/Skyglow i Baadera UHC-S jako antidotum na zaświetlenie a i tak w końcu kupiłem IDAS'a. Natomiast jeżeli chodzi o efekty osiągane to lepiej sprawdzał się filtr UHC-S (chociaż rewelacji nie było). Po zmianie kamerki na Atika 383L i przeprowadzeniu kilku testów dałem sobie spokuj i teraz po prostu robie fotki przez Ha, albo przy LRGB skróciłem czas naświetlania na tyle, żeby LP dawało się jak najmniej we znaki.

 

Pozdrawiam

Marek

Edytowane przez MareQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha w Canonie niemodyfikowany to strata czasu a i kamerka będzie kolorowa więc chyba pozostaje mi albo skracanie czasów (do na prawdę minimum) albo inwestycja w filtr, który mi pomoże wydłużyć trochę czas...

 

lub...

 

nie robienie fotek z balkonu :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zastanawiam się nad filtrem ALP. Czy faktycznie IDAS jest taki dobry i warty inwestowania oraz ściągania go z poza granic kraju? Pav1007, jeśli zdecydujesz się na jakiś tańszy zamiennik, to z niecierpliwością będę czekał na krótki opis.

 

Mam kamerkę Oriona z matrycą identyczną jak w QHY8L. Poprzedni właściciel mojego Oriona używał IDAS LPS i był zadowolony. Niestety nie planuje sprzedaży tego filtra :(. Może ktoś ma niepotrzebny ALP :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, jak coś zanabędę drogą kupna to na pewno się podzielę :-)

 

Właśnie myślę nad tym cholernym filtrm i czy to jest inwestycja warta świeczki. Czy wydać te 800pln na IDASa i sprowadzić go np z niemiec czy wydać 200-300 na UHC-S i mieć "zamiennik".

Nie zawsze jak jest dobra pogoda jest opcja by gdzieś wyjechać i najłatwiej by było rozstawić sprzęcicho na balkonie i coś tam zebrać ale w moim przypadku tylko filtr wchodzi w grę bo developer mojego osiedla postawił sobie za punkt honoru upodobnienie go do żółtka (lampy żółte, fasady budynków żółtawe...) - masakra.

 

Tak jak wspomniałem - testowałem tego UHC-S i przy 300sek klatkach nie miałem prześwietlonych (a bez filtra na ISO200 przy 30sek była biała klatka), ale bardzo mądrze wybrałem za obiekt testów galaktyki i filterek dosyć poważnie przyciął ich sygnał i nic się nie udało wyciągnąć. Z chęcią przetestowałbym ten Neodymium Moon&SkyGlow i IDASa i wybrał najlepszy.. ale niestety to by było za piękne by mogło być prawdziwe.

 

Pozostaje czytanie i przy okazji wypicia kilka piwek (jakoś się portfel rozwiązuje) - zamówienia IDAS'a :-D kupiec sądzę zawsze się znajdzie :-D

 

Na razie w moje łapki wpadł TS Photoline 80/560 APO z 3" flattenerem z astromarketu i czekam na pogodę by zrobić trochę testów :-))

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś o filtrze UHC-S wycina on za dużo pasma i nie jest uniwersalny. Mi zależy na filtrze, który zamocuje sobie raz i będę fotografował wszystkie obiekty. Mam filtr Moon&SkyGlow, ale w wersji 1.25, więc nie sprawdzę go jak działa z moją kamerą. Wykorzystuje go do obserwacji księżyca i faktycznie daje lepsze efekty wizualne, ale czy będzie dobry do CCD, to już nie jestem w stanie stwierdzić.

Obecnie pracuje nad wybudowaniem obserwatorium i umieszczeniu sprzętu w jednym miejscu. Za mało czasu mam na wyjazdy pod ciemne niebo, więc kupno filtra ALP jest na mojej liście niezbędnych klamotów do fotografowania nieba :) Zależy mi również, aby kupić coś dobrego w rozsądnej cenie, jeśli się da. Już kilka razy zrobiłem zakup w ciemno, czytając opisy w sklepach internetowych a teraz mam tylko większą graciarnie w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.