Jump to content

Podwójne ramiona pająka


Szymek_O
 Share

Recommended Posts

Zaintrygował mnie wygląd gwiazdek na fotkach zrobionych za pomocą astrografów ASA, w centrum mamy piękną kuleczkę, jak brylant a wokół nieco słabsze spiki, zasługą tego jest pająk mający ramiona w postaci podwójnych blaszek.

 

Myślę o wykonaniu takiego do swojego CT, kwestia najważniejsza jakie zależności określają odległość między płaskownikami tworzącymi ramię pająka jak i ich grubością?

 

Czy ktoś z Was może drążył temat?

 

Takie porównanie poniżej pierwsze fotka z podwójnymi ramionami pająka, druga moja ze standardowymi.

 

ARI_VdB16_1200.jpg

 

full_4688.jpg

Edited by Szymek_O
Link to comment
Share on other sites

Przyjedź do CNK na tranzyt Wenus to sobie sam zobaczysz :P Będziemy mieli tam trochę sprzętu ASA, w tym nowy astrograf z takim właśnie pająkiem.

 

PS. Gdyby dla kogoś ten temat wydawał się banalny, to niech się nie wyrywa z komentarzem :szczerbaty: ASA włożyła sporo pracy w eksperymenty i obliczenia związane z pająkiem (kszałt gwiazdy). To już 3 ewolucja i na pewno daje najładniejsze gwiazdy. Nie mniej, bałbym się chyba modyfikować CT. Zauważ, że on sporo usztywnia konstrukcję. W ASA ma to mniejsze znaczenie, bo sama tuba jest plastrem miodu - nie do ugięcia. Poza tym, sporo zapłaciłeś za tego pająka :P

 

PS2. 70 kg sprzętu ASA leży na przerzutowni DBSchenkera w Poznaniu. Grrr... mam nadzieję, że jutro to przerzucą do wawy.

Link to comment
Share on other sites

a już poważniej, ściągnij ze strony ASA: http://www.astrosysteme.at/images/Collimating_ASA-Astrographen_E.pdf

i tam są obrazki tego podwójnego pająka:

dubblespider.JPG

może uda Ci się oszacować rozstaw

ale nie sądzę, żeby ich rozstaw miał jakieś znaczenie

 

ups, to mi sie już wyrwało :szczerbaty: sorry

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

Wracając jeszcze do tych nieszczęsnych jasnych gwiazd w newtonach, to żeby zbliżyć się do tych z astrografu ASA przede wszystkim musisz zrobić sobie maskę na lustrze głównym. W ten sposób wyrównasz halo, to duże dookoła gwiazdy, które teraz masz "poszarpane" od łapek lustra. Pająk to dopiero kolejny krok.

Link to comment
Share on other sites

... przede wszystkim musisz zrobić sobie maskę na lustrze głównym. W ten sposób wyrównasz halo, to duże dookoła gwiazdy, które teraz masz "poszarpane" od łapek lustra. Pająk to dopiero kolejny krok.

 

to jeśli jeszcze raz mogę sie wyrwać, to właśnie to

 

vanes_1min_field.jpg

 

bardzo obrazowo pokazuje, co się dzieje z gwiazdką, przy tych wszystkich łapkach, śrubkach, kawałkach wyciągu wchodzących w stożek światła

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie. Choć na tych przykładach to i tak jest "bardzo delikatnie". :szczerbaty: W rzeczywistości jest gorzej. Rozmawiając z wieloma osobami odkryłem (chyba) kolejny mit. Ludzie potocznie mylą to z jakością optyki. Patrzą na jasną gwiazdę, jej halo i jeżeli jest taka czasta, jak na pierwszym obrazku Szymka, to znaczy, że optyka jest perfekt. A prawda jest taka, że tu nie o optykę chodzi, ale o wszystko to, co w polu widzenia stożka światła się znajduje. Pająk, krawędź głównego (nie może być widać łapek), wyczernienie (także wtórnego), i jeszcze parę innych kwestii. Samo lustro i jego jakość nie ma na te dyfrakcyjne efekty wpływu.

Link to comment
Share on other sites

Genialny patent i prosty, nie mogłem oczu oderwać :) . Cieniutkie spajki można usyskać tylko na bardzo cienkich idealnie równych ramionach pająka ale standardowa konstrukcja byłaby za słaba na utrzymanie LW. Podwójne ramiona od razu eliminują wszystkie dynamiczne problemy - skręcanie lustra, wyginanie, zmiana nachylenia przy różnych położeniach teleskopu. Naprawdę genialne, że też nikt na to wcześniej nie wpadł. :notworthy:

 

EDIT:

 

Szymek jeśli chciałbyś taki pająk sobie sprawić to bierz jak najcieńsze płaskowniki ( może coś na włóknach węglowych? ) i wystarczy takie coś jak na zdjęciu sumasa, oczywiście kwestia znalezienia środka ciężkości LW i złapania go w tym miejscu

Edited by Tomek_P
Link to comment
Share on other sites

Genialny patent i prosty, nie mogłem oczu oderwać :) . Cieniutkie spajki można uzyskać tylko na bardzo cienkich idealnie równych ramionach pająka ale standardowa konstrukcja byłaby za słaba na utrzymanie LW. Podwójne ramiona od razu eliminują wszystkie dynamiczne problemy - skręcanie lustra, wyginanie, zmiana nachylenia przy różnych położeniach teleskopu. Naprawdę genialne, że też nikt na to wcześniej nie wpadł. :notworthy:

 

EDIT:

 

Szymek jeśli chciałbyś taki pająk sobie sprawić to bierz jak najcieńsze płaskowniki ( może coś na włóknach węglowych? ) i wystarczy takie coś jak na zdjęciu sumasa, oczywiście kwestia znalezienia środka ciężkości LW i złapania go w tym miejscu

 

Wpadł, wpadł - ale stosuje się tylko jedno ramię podwójne z czterech, albo inne rozwiązania jak poniżej.

pajaki.JPG

 

A o ultra-cienkie ramiona nie ma co walczyć - przyjmuje się, że przy grubości ramienia mniejszej niż ~1/100 apertury teleskopu nie ma zauważalnego efektu zmniejszenia spików.

 

ASA musi kombinować z takimi podwójnymi ramionami ponieważ chcą mieć jak najkrótszą tubę i mają ramiona pająka niskie - a "dobroć" ramion pająka zależy najbardziej od ich wysokości, a nie grubości.

 

Jeśli chodzi o halo wokół gwiazdy, to jakość optyki jest sprawą oczywistą i wychodzimy z założenia, że cały układ optyczny jest dyfrakcyjny.

Olbrzymie znaczenie ma rozproszenie światła, czyli oczywiście bafle, maski, wyczernienie ale równie ważna jest chropowatość zwierciadła po polerowaniu. Bo kształt zwierciadła i jego chropowatość to dwie różne rzeczy.

Różne materiały, różnie dają się polerować - dla kwarcu można uzyskać najgładszą powierzchnię, pyrex jest trochę gorszy, a materiały ULE są o wiele trudniejsze do uzyskania gładkiej powierzchni. Swego czasu była afera w USA - wiele osób ściągnęło sobie z Rosji blanki z Astrositallu, szlifierze wykonali z nich lustra sporo dokładniejsze niż limit dyfrakcyjny, które dawały gwiazdy jak kalafiory. Okazało się, że były to odpady, nie spełniające ruskich specyfikacji i nie dało się dla tych blanków uzyskać odpowiednio gładkiej powierzchni.

Edited by bartolini
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jakość optyki ma wpływ na wielkość halo (i profil samej gwiazdy), ale nie ma wpływu na to, o czym tu rozmawiamy (syfy, uszczerbienia, wżery, etc. w halo).

 

ASA zastosowała ten podwójny pająk tylko dlatego, żeby uzyskać okrągłą gwiazdę. Dotychczasowe monolityczne pająki CNC były świetne, ale dawały jeden feler - kwadratową gwiazdę (jasną). To nie podoba się np. Szymkowi i stąd jego dociekania. Najnowszy pająk ASA rozwiązuje ten problem i nie jest kompromisem dla sztywności, choć na pewno poprzedni był "solidniejszy", przynajmniej teoretycznie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.