Skocz do zawartości

Help przy teleskopie


Mistshu

Rekomendowane odpowiedzi

Odrazu powiem, ze astronomia zainteresowalem sie dokladnie 1h 37 min temu, jednak zaintrygowala mnie do tego stopnia, ze zamierzam kupic jakis teleskop. Chcialem sie was zapytac czy Teleskop Newton 270/1500 - Dobson bedzie dla mnie dobry? Jakie macie porady wzgledem uzwania takiego sprzetu ? Co jeszcze powinienem do niego kupici ogolne informacje ktore powinienem wiedziec przy uzywaniu takie cacka:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to trochę krótko się interesujesz... Chcesz od razu wydawać tyle kasy?A nawet nie wiesz czy czasem to Cie nie znudzi. Nie kupuj od razu wielkiego teleskopu.Na początek lepsza lornetka i mapki nieba, żeby zapoznać się z tym co, gdzie, jest :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosc spory ten teleskop jak na początek :)

 

Ja mam 150/1420 i jestem bardzo zadowolony szczególnie, że w koncu przekonałem sie jak wazne jest dobre wychłodzenie telepa.

 

a z takiego sprzetu zobaczysz bardzo dużo powiem tak teleskop przyszłościowy:).

 

Chodz dla amatora zwierciadło 150mm jest i tak już niesamowitym wrażeniem.

 

zwróc sie tylko do profesjonalistów dokłądnie jaki model kupic.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup sobie dobrą lornetke + statyw i naucz się orientacji na niebie,dopiero potem pomyśl o teleskopie,wbrew pozorom przez lornetke można dużo zobaczyć.Jeśli chcesz patrzeć tylko na planety to zamiast lornetki kup refraktor(lunete)lub Newtona o długiej ogniskowej i okulary dające duże powiekszenia, do DS (mgławice,galaktyki itp.) doskonała jest lornetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka to piękna sprawa ale nie do końca.

 

Ale sam wiem po sobie ze początkujący są czesto rozczarowani obserwacjami lornetką i potem rezygnują!

 

Ja uważam ze lornetka na początek dosc rozczarowywuje dlatego polecam cos mocniejszego sam tak zaczynałem i lornetką byłem rozczarowany Newtonem 150mm byłem zachwycowny,

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 5 h przegladania zdjec kosmosu powiem wam ze jestem gotow wydac na to pieniadze, w zyciu nie sadzilem ze takie rzeczy mozna zoabczyc z ziemi wogole :shock: Czy do tego teleskopu potrzebny jest jakis dodatkowy sprzet ? A te zdjecia : http://www.lsstnr.com/main_gallery2.htm ( oczywiscie wiem ze tego nie zoabcze :F ) poprostu mnie powalily :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 5 h przegladania zdjec kosmosu powiem wam ze jestem gotow wydac na to pieniadze, w zyciu nie sadzilem ze takie rzeczy mozna zoabczyc z ziemi wogole  :shock:  Czy do tego teleskopu potrzebny jest jakis dodatkowy sprzet ?  A te zdjecia : http://www.lsstnr.com/main_gallery2.htm  ( oczywiscie wiem ze tego nie zoabcze :F ) poprostu mnie powalily  :mrgreen:

 

Oby Cię nie powaliło i nie zniechęciło to co zobaczysz :roll:

 

Lornetka to piękna sprawa ale nie do końca.

 

Ale sam wiem po sobie ze początkujący są czesto rozczarowani obserwacjami lornetką i potem rezygnują!

 

Ja uważam ze lornetka na początek dosc rozczarowywuje dlatego polecam cos mocniejszego sam tak zaczynałem i lornetką byłem rozczarowany Newtonem 150mm byłem zachwycowny,

 

pozdrawiam

 

Zgadzam się w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takiego telepa jak proponujesz spokojnie zobaczysz

tak jak na tych zdjęciach księzyc jowisz czy saturn

ale pamietaj ze te zdjęcia są raczej po obróbce komputerowej.

 

 

pozdrawiam

 

p.s.

 

A orientacja na niebie jeżeli chodzi o planety nie jest wcale taka trudna !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśleć, że jedni muszą zbierać pieniądze latami na teleskop, a drudzy po 1h zastanowienia już mogą sprawić sobie taką armatę. Komuna musi wrócić, chyba zagłosuję na S.... :wink:

Lornetka mnie nie rozczarowała, więc przeciwnie - kup sobie ją najpierw i zobacz czy naprawdę to jest "to".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal wcale nie, poprostu musze pogadac o tym z jedna osoba, bo takto sie niczego nie dowiem, z Toba tez z checia pogadam, jesli i ty masz ochote. Pozatym nie mialem pojecia ze wszyscy tu tacy pomocni jestescie :P Jak mzoesz to tez daj GG

 

Rzecz w tym że ja bedę budował sobie teleskop o który pytasz, a i doświadczenie pewne posiadam. Ale ufam że jedne konsultacje wystarczą.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę kosmos tak, jak pokazał Hamal w w/w przykładzie.

Ale i tak jest pięknie.

Dla kolegi mogę tylko powiedzieć, aby poczytał trochę forum.

Popatrzeć przez różne okazy optyczne też warto.

Aby nadzbyt lekkomyslnie nie wydac pieniążków.

A foty na załączonym linku rzeczywiście powalają, tylko ze jest to skutek długoczasowego naświetlania naszego nieba. :)

http://www.lsstnr.com/main_gallery2.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.