Skocz do zawartości

Synta 8" - pierwsze obserwacje


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Synta 8" została zmontowana i przywieziona na działke. Dzień był bezchmurny, nic nie zapowiadało chmur. Kiedy Słońce zaszło za horyzontem... naszły Cirrusy. Synta chłodziła się na dworze, a ja posiedziałem w domku czytając atlas nieba. W międzyczasie wychodziłem by sprawdzić stopień zachmurzenia.

Przez chmurki obserwowałem Mars w 4mm i 6 mm. Nic nadzwyczajnego. Czerwona kropka. Saturn pokazał 3 księżyce i... pierwszy raz udało mi się zaobserwować pierścienie PRZED planetą. Wyraźnie było je widać, przerwy Cassiniego jednak nijak nie dało się dopatrzeć. A szkoda. W pewnym momencie na niebie coś zaczęło jasno świecić, to było ISS. Szybka wymiana okularów z 6mm na 25mm i już podziwiałem literkę H tracącą z każdą minutą na jasności. (lepiej widać panele)

Kiedy o 1 w nocy w końcu chmury zniknęły, okazało się, że niebo skrywa coś w rodzaju mgły. Synta, trawa i kartki w atlasie były suche, jednak niebo lekko zamglone. Mimo to, przystąpiłem do obserwacji.

M4 - nic nadzwyczajnego, mała gromada kulista, widziałem takie obrazy w mojej starej lunecie

M8 - widać mgiełkę, ale ta znika wraz z nasileniem się mgły

M20 - wyraźnie widać jakieś kształty mgiełki, które natychmiast znikają gdy mgła się nasili, szkoda

M23 - nawet ładnie wygląda w okularze 25mm

M71 - widziałem już takie rzeczy w lunecie, pewnie byłoby lepiej, gdyby nie mgła

M57 - wyraźnie widać kształt obwarzanka, środek znika wraz z nasileniem się mgły

M27 - wyraźnie widać kształt ogryzka, po chwili obiekt znika z wymienianych już powodów

M13 - nie widać "macek" gromady, ale świetnie rozdziela się gwiazdy... do czasu

M51 - udało mi się zaobserwować mgiełkę w kształcie koła z czymś w rodzaju jednego ciemniejszego okręgu w połowie koła. Oczywiście sąsiadka była widoczna, jednak słabo.

 

Podczas obserwacji wiał ciepły wiatr (na prawdę ciepły) i na niebie zalegała lekka mgiełka, mimo to obserwacje uważam za udane, Drogę Mleczną było widać na prawdę słabo.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym jeszcze takie pytanie. Po godzinnych obserwacjach obraz w szukaczu jest rozmazany, niewyraźny i niepomocny w szukaniu.

Myślałem, że jest to wywołane zmęczeniem wywołanym "wpatrywaniem się" w obiekty. Ale niebo nademną i obraz w okularze są wyraźne. Jedynie obraz w szukaczu jest zamazany.

Gwiazdy prezentują się jako kropki itd. Moje jedyne zaburzenie wzroku to brak korwengencji. Jakby co to szukacz nie był ani zaparowany, ani mokry, ani nic. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dementorin jak też tak mam. Myśle że to wina zamykania drugiego oka. Po prostu otwarte oko się męczy bo gdy otwieram oko chwile daje mięśniom odpocząć i znów zamykam patrze przez szukacz i przez 5s jest git a potem znów rozmazane. Rozwiązałem problem opaską na oko, nie stety jeszcze tego nie testowałem ale myśle, ze powino byc dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak to? przecież w Syntach jest takie ustawienie wyciągu że patrzy i celuje się zazwyczaj tym samym okiem, czyli prawym. W starym teleskopie miałem wyciąg z drugiej strony tuby i tam celowało się szukacz lewym okiem, a patrzało w okular w wyciągu prawym. Stało się poprostu po prawej stronie dobsona.

Wydaje Mi się że większość ludzi ma prawe oko przewodzące i nim patrzy w okular. Ja lewe mam kompletnie do niczego, nawet w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwuję obydwoma oczami. Raz jednym patrzę, raz drugim. Jak jedno się zmęczy to drugie pracuje. Szkoda że po godzinie obserwacji szukacz jest nieprzydatny. <_<

A co do filtrów i Marsa. Użyłem niebieskiego i było jeszcze gorzej. Niebieska, jeszcze słabiej świecąca kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Verado nie wypowiadaj się jeśli nie masz doświadczenia. Ja z mojej synty 6 (kolimacja nie dopracowana) przy opozycji w tym roku (ok. 14 sekundu łuku) i kilka dni przed i po widziałem jedną czapę polarną i wiele ciemnych struktór !! Owszem teraz tez nic nie widze bo jest doś mały i nisko nad horyzontem !! Po za tym wymaga dobrego seeingu.

Jęsli dobrze pójdzie dzis przetestuje opaskę na oko.... jestem ciekaw rezultatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Verado nie wypowiadaj się jeśli nie masz doświadczenia. Ja z mojej synty 6 (kolimacja nie dopracowana) przy opozycji w tym roku (ok. 14 sekundu łuku) i kilka dni przed i po widziałem jedną czapę polarną i wiele ciemnych struktór !! Owszem teraz tez nic nie widze bo jest doś mały i nisko nad horyzontem !! Po za tym wymaga dobrego seeingu.

Jęsli dobrze pójdzie dzis przetestuje opaskę na oko.... jestem ciekaw rezultatów.

 

 

Ha, no dobre....

obserwując przez 200/1000 w opozycji widać bardzo jasną tarczę, można się tam czegoś dopatrzeć ale nie obejdzie się bez polaryzacynego, niebieskiego używałem ale też z marnym skutkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, no dobre....

obserwując przez 200/1000 w opozycji widać bardzo jasną tarczę, można się tam czegoś dopatrzeć ale nie obejdzie się bez polaryzacynego, niebieskiego używałem ale też z marnym skutkiem.

 

No widzisz a ja bez żadnych filtrów i widziałem bez problemu wszystko. Jedynie co mogło mieć na to wpływ to wieksze lustro które jest bardziej podadne na seeing ! Ot co ! Ale i tak wątpie by nie było nic widać. Miałes słby seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Do marsa trzeba filtrów, wtedy coś pokaże."

Niekoniecznie,podczas opozycji a także spory czas po niej,przy dobrym seeingu bez problemu widziałem pociemnienia na tarczy oraz jeden z biegunów,używam także synty 6" oraz ortho 6mm,tak więc brak szczegółów spowodowany jest zapewne kiepskim seeingiem,być może Mars był za nisko nad horyzontem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do marsa trzeba filtrów, wtedy coś pokaże.

Nieprawda, nie wiem dlaczego tak mówisz. Obserowowałem Marsa wiele razy i nigdy nie odczuwałem potrzeby posiadania filtrów, po prostu gdy jest odpowiedni seeing szczegóły są świetnie widoczne w 200x i więcej, jak nie ma seeingu to żaden filtr nie pomoże, proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.