Skocz do zawartości

Unikalne amatorskie obserwatorium astronomiczne


Rekomendowane odpowiedzi

Na wystawie jest prawie 190 prac Wojciecha Fangora (głównie obrazy - w tym wielkoformatowe). Podczas otwarcia wykonałem "trochę" zdjęć; oto jedno z nich:

obrazy-1970.jpg

Ooo, krążki dyfrakcyjne, ten nad wejściem, ze sporą aberracją chromatyczną :astronom:

Edytowane przez paether
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wernisażu 19.10.2012 w Krakowie, spotykały się różne, nieraz dobrze znane w Polsce osoby. Mając kamerę i dyktafon udało mi się zarejestrować niektóre z nich.

 

A oto inne zdjęcie wykonane przeze mnie podczas tej uroczystości:

 

post-14903-0-53391500-1350844515_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To prawdopodobnie będzie ostatni mój post w tym wątku.

 

Kilka dni temu dostałem od znajomych dodatek do krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej" z 20 października 2012 r o wystawie Wojciecha Fangora w Muzeum Narodowym w Krakowie (w innych miastach prawdopodobnie o tej wystawie GW nic nie pisała... )

 

Na 4 stronach formatu A3 jest dużo informacji o wystawie, obrazach, jest też wywiad z artystą. Na czwartej stronie są informacje o wydarzeniach (imprezach) towarzszących tej wystawie. Imponująca ilość !! Jest oprowadzenie po wystawie z przewodnikiem; są nawet lekcje (w Muzeum) dla uczniów na temat malarstwa współczesnego.

Jest też krótka wzmianka o moim filmie "Od Astronomii do Malarstwa", który - jak już pisałem - jest wyświetlany tylko raz tygodniowo (i do połowy grudnia br).

 

A w nawiązaniu do PTMA - przypomnę - Wojciech Fangor współpracował z znanymi astronomami zawodowymi; m. in. z dr Janem Gadomskim, ówczesnym prezesem PTMA. Teraz, na otwarciu wystawy 19.10.2012, z W. Fangorem spotkał się obecny prezes PTMA, dr Henryk Brancewicz.

 

Poniżej - jedno ze zdjęć z tego krótkiego spotkania:

post-14903-0-66681600-1351774697_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czuję się „wywołany do tablicy” poprzednim postem Radka, dlatego coś napiszę na ten temat (wystawy zdjęć) tutaj, bo nie chcę zakładać nowego wątku.

 

Od prawie roku było wiadomo, że Wojciech Fangor będzie miał wielką wystawę w Krakowie (otwarcie 19.10.2012), a nieco później ustalono, że jedną z imprez „towarzyszących” będzie (w Warsawie) wystawa zdjęć Fangora, wykonanych przez znanego fotografika Czesława Czaplińskiego. Nie przypadkowo datę wernisażu ustalono na 15 listopada 2012 – dokładnie w 90 rocznicę urodzin artysty. Dodatkową atrakcją miała być premiera filmu zrealizowanego przez Czaplińskiego pt: „Fangor. Pierwsze 90 lat”.

W prasie, a zwłaszcza w internecie ukazało się sporo „zapowiedzi” o tej wystawie – niżej pokazuję fragment jednej z takich informacji:

 

post-14903-0-94630400-1353545735_thumb.png

 

Zwracam uwagę na pewne zdanie – „...Spotkanie z artystą odbędzie się w najbliższy czwartek, 15 listopada 2012r, o godz. 17.00 w Pałacu Myślewickim...”. Wszystkie znalezione przeze mnie źródła – łącznie ze stroną internetową Łazienek Królewskich w Warszawie - informowały o spotkaniu z Wojciechem Fangorem podczas tej uroczystości – otwarcia wystawy i pokazu filmu w dniu urodzin solenizanta.

Dwa dni potem, 17 listopada, podczas spotkania ze znajomymi spytałem się, jak przebiegła impreza – po tym co usłyszałem, zaniemówiłem...

 

Na otwarciu nie było Wojciecha Fangora (o jego rodzinie nie wspominając) – i nie z powodu wydarzenia losowego (np. choroby), ale Wojciech Fangor „po prostu” nie został... zaproszony na tę uroczystość !!! Niesłychane !!! (Oczywiście zaproszeń nie dostał również nikt z rodziny artysty). Dla ścisłości - W. Fangor wiedział o otwarciu wystawy, ale "formalnego" zaproszenia nie otrzymał...

Nie wiem, czy powodem tego zdarzenia było nieporozumienie organizatorów, zaniedbanie (bałagan), czy też (co teoretycznie jest możliwe) - informację o obecności artysty podano dla zwiększenia frekwencji na otwarciu... (Z podobną sytuacją sam się spotkałem 2 lata temu w jednej z mniejszych galerii w Warszawie). Podobno w ostatniej chwili (krótko przed otwarciem) podano gdzieś informację o zmianie planu i nieobecności Fangora na tej uroczystości.

Mogę dodać od siebie, że bez Wojciecha Fangora (jako obiektu zdjęć) nie było by tej wystawy Czaplińskiego, bez niego nie powstał by film o nim i o jego życiu artystycznym. W podanej przeze mnie kopii strony www wymieniono 10 osób, które niczym aktorzy w filmach wypowiadały się o artyście. Teraz nie zdziwię się, jeśli nawet połowa z nich nie otrzymała zaproszenia na to wydarzenia (a może niektóre z osób nawet nie znały terminu i miejsca pokazu filmu). Dodam, że podczas otwarcia wystawy w Krakowie było bardzo dużo osób (ja również dostałem zaproszenie) i były prawie wszystkie z tej wymienionej „10” na filmie. Kraków (tzn. Muzeum Narodowe) zaprosił Fangora (i wiele innych osób z Warszawy) i odległość 300 km nie była wielką przeszkodą w przyjechaniu do Krakowa. Organizatorzy wystawy w Łazienkach w Warszawie – nie wysłali zaproszeń (zapomnieli ?)

 

To wszystko, co dam do postu Radka o wystawie zdjęć Fangora w Łazienkach.

 

P.S. Na marginesie wystawy w MN w Krakowie - sprowadziłem sobie imponujący katalog związany z wystawą i twórczością Wojciecha Fangora. Jest formatu 34x25 cm, liczy ponad 400 stron, zawiera reprodukcje kilkuset obrazów i wiele zdjęć rodzinnych (także jedno zdjęcie Obserwatorium w Summit, a katalog waży "tylko" niecałe... 3 kg (!!)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

tym postem kończę swój udział w tym wątku.

Jak pewnie wszyscy śledzący ten wątek wiedzą, wczoraj – 7 stycznia 2013 r, w Sali Wykładowej CAMK odbyło się spotkanie, na którym poza premierowym puszczeniem filmu „Wojciech Fangor: Od Astronomii do Malarstwa” i zdjęciami uzupełniającymi, odbyła się dyskusja na tematy astronomiczne i malarskie z udziałem prof. Wojciecha Fangora. Dodam że wiele zdjęć umieszczonych w filmie pokazywałem po raz pierwszy publicznie, a wśród zdjęć uzupełniających zdjęcia z czasów „pobytu” PTMA w Al. Ujazdowskich.

Podczas transmisji tego spotkania z prof. Fangorem, zastosowałem trzy mikrofony wyższej klasy, a dźwięk był odpowiednio przeze mnie miksowany. Ten sam dźwięk, który był nagrywany kamerą wideo, był puszczany w „eter” internetowy.
Przypomnę – transmisja całego spotkania, a dodatkowo poprzedzającego go odczytu CAMKu - była w internecie, na stronie Oddziału PTMA w Warszawie.
Według opinii wielu uczestników spotkania (a także z moich rozmów telefonicznych później) – spotkanie było udane, film się podobał, a dyskusja – wartościowa merytorycznie. Dodam, że internauci mogli zadawać pytania, na które Wojciech Fangor także odpowiadał.
Niestety, nie całe spotkanie się nagrało – z nieznanych mi powodów nastapiło nagłe wyłączenie kamery – obraz na poglądzie był, ale się nie zapisywał. Będę „ratował” ten fragment nagrania łącząc nieruchome obrazy z otrzymanym przeze mnie nagraniem fonii przez internet.

A tu panoramiczne zdjęcie sali podczas spotkania. Zdjęcie wykonałem pod koniec spotkania, kiedy było mniej osób na widowni (na początku było ok. 80 osób ).
post-14903-0-43068300-1357675611_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.