Skocz do zawartości

Unikalne amatorskie obserwatorium astronomiczne


Rekomendowane odpowiedzi

Ma Pan może kontakt z profesorem Fangorem na tyle mocny by pokusić się o technikalia konstrukcyjne i mechaniczne obserwatorium? Jest szansa by umieścić kilka zdań o problemach i rozwiązaniach zastosowanych w trakcie budowy? Jaką funkcje pełnią widoczne na ścianach "okna-szyby"? Łupek to część fundamentu czy tylko element dekoracyjny? Patrząc na kopułę zbudowano ją z około 20 profili. Co stało za decyzją właśnie takiej konstrukcji? Obserwatorium jest zasilane z sieci, z generatorów czy obchodzi się bez prądu? Jeśli z generatorów to z jakich rozwiązań skorzystano?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego po prostu nie umieścisz tego filmu na YouTube, czy Vimeo? Trochę nie rozumiem, po co transkodować film do słabej jakości strumienia live, jaki używa Janusz Wiland w czasie swoich transmisji.

 

Przede wszystkim ilość osób, jaka by go obejrzała byłaby nieporównywalna z tą, która śledzi programy "na żywo" w PTMA. Do tego, miałoby to wartość archiwalną - mogłoby tam "pracować" latami.

 

Jeżeli nie chcesz z jakiś powodów umieszczać tego na YT, to ja mogę zaoferować Wam swoje serwery (nieodpłatnie - dla jasności) wraz z playerem na WWW (podobny sposób do oglądania filmów na YT).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem kolejno:

 

Hmmmm, a zbieżność nazwisk to przypadek czy jakieś koligacje rodzinne? :g:

tak, to ktoś z rodziny.

 

 

Ma Pan może kontakt z profesorem Fangorem na tyle mocny by pokusić się o technikalia konstrukcyjne i mechaniczne obserwatorium? Jest szansa by umieścić kilka zdań o problemach i rozwiązaniach zastosowanych w trakcie budowy? Jaką funkcje pełnią widoczne na ścianach "okna-szyby"? Łupek to część fundamentu czy tylko element dekoracyjny? Patrząc na kopułę zbudowano ją z około 20 profili. Co stało za decyzją właśnie takiej konstrukcji? Obserwatorium jest zasilane z sieci, z generatorów czy obchodzi się bez prądu? Jeśli z generatorów to z jakich rozwiązań skorzystano?

Pozdrawiam.

Na te wszystkie pytania nie będę mógł teraz odpowiedzieć, gdyż wielu tych szczegółów nie znam, a uzyskanie ich od Wojciecha Fangora trochę by potrwało..

Poza tym - film został nagrany właśnie po to, aby prof. Fangor po raz pierwszy publicznie tyle opowiedział o swoich „związkach” z astronomią od blisko 75 lat.. Nie mogę więc wszystkiego powiedzieć przed pokazaniem tego filmu...

 

Wiem, że obserwatorium stoi na betonowej podstawie, wylanej specjalnie w tym celu; z kolei całość znajduje się na szczycie niewielkiego kamiennego wzgórza. Czy te łupki są naturalne, czy zostały kiedyś tu przywiezione – nie wiem. To odległe czasy... Należy jednak pamiętać, że obserwatorium powstało 27 lat temu, a w Summit, odległym od większych miast, mogło w ogóle nie być dostępnych niektórych najnowszych materiałów budowlanych, a przecież prace były wykonywane ręcznie (nie liczę oczywiście takich drobnych narzędzi, jak wiertarki i piły).

 

 

A dlaczego po prostu nie umieścisz tego filmu na YouTube, czy Vimeo? Trochę nie rozumiem, po co transkodować film do słabej jakości strumienia live, jaki używa Janusz Wiland w czasie swoich transmisji.

Przede wszystkim ilość osób, jaka by go obejrzała byłaby nieporównywalna z tą, która śledzi programy "na żywo" w PTMA. Do tego, miałoby to wartość archiwalną - mogłoby tam "pracować" latami.

Jeżeli nie chcesz z jakiś powodów umieszczać tego na YT, to ja mogę zaoferować Wam swoje serwery (nieodpłatnie - dla jasności) wraz z playerem na WWW (podobny sposób do oglądania filmów na YT).

Jak wspomniałem na początku, celem tego wywiadu miało być również pokazanie kilkuletniej współpracy prof. Fangora z PTMA, udziału w reaktywacji Oddziału w Warszawie po II Wojnie Światowej, a także o tym, jak pomagał astronomom z Obserwatorium UW w Warszawie w usuwaniu zniszczeń po wojnie i budowaniu lunet (trzy z nich ofiarował O.A. UW, podobnie jak unikalne książki astronomiczne – np. takie, jak „De Revolutionibus” Kopernika). O tym jest "mowa" na filmie.

 

Ponieważ tego spotkania (z prof. Fangorem) nie można było zrobić w PTMA „na żywo” (tak jak inne spotkania), dlatego zdecydowaliśmy się, że wywiad najpierw zostanie nagrany, a dopiero potem puszczony na stronie Oddziału PTMA w Warszawie. I dlatego ten wywiad miał być puszczony – jeden raz ! – a nie umieszczony na „YouTube”. Miała to być dodatkowa atrakcja w dotychczasowej krótkiej historii naszej „PTMA TV-live” i przypomnieniu, że PTMA w Warszawie działa i "ma się dobrze"....

Aby zmieścić wszystko, planowałem nagranie długości 20-25 minut. Nie przewidziałem, ze cały wywiad zajmie nam ponad 75 minut, a więc nie było już mowy o puszczeniu tak długiego wywiadu „na raz”. W dodatku, po wstępnym obejrzeniu materiału nagrywanego kamerą HD i dwoma mikrofonami, jakość okazała się na tyle dobra, że zacząłem rozważać możliwość publicznego puszczenia całego filmu w innych okolicznościach (np. podczas pewnego wydarzenia kulturalnego jesienią tego roku). Wcześniejsze upublicznienie w internecie tego całego filmu przekreśliło by szanse takiego pokazu. W tej sytuacji teraz na stronie PTMA "poszła" by tylko pierwsza, 20-minutowa, część.

 

Ale ja z zainteresowaniem przeczytałem Twoje ostatnie zdanie – może była by możliwość puszczenia tego 20 minutowego odcinka z innego serwera, bez „skaczącego” obrazu i „czkawki” w dźwięku ?

Sądzę, że taka możliwość również zainteresowała by Janusza Wilanda. Na razie nie było kolejnych prób technicznych, a dla mnie czas ma duże znaczenie – może się okazać, że wkrótce nie będę mógł wziąć udziału w nadawaniu filmu, wprowadzeniu do projekcji i odpowiadaniu na pytania, które dotychczas towarzyszyły naszym spotkaniom z cyklu „Szanujmy wspomnienia”.

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...), świetna, przemyślana konstrukcja,

bardzo jestem ciekaw jak obserwatorium zniosło upływ czasu, w ciągu tych ponad trzech dekad

 

Dołączam jeszcze takie dwa zdjęcia - otrzymane od W. Fangora - już skończonego obserwatorium:

 

post-14903-0-32399900-1341730395_thumb.jpg

 

Z lewej wnętrze kopuły z tym prawie 18" Dobsonem. Widać użebrowanie kopuły - wycinane ze sklejki i sklejane po dwa, dla zwiększenia grubości.

Z prawej - widok od strony lasu; w głębi widać duży budynek mieszkalny (odl. ok. 150 m)

 

Kiedy ta farma była sprzedawana, obserwatorium było dużą atrakcją; podobno sporo osób przyjeżdżało tu tylko po to, aby zobaczyć to obserwatorium.

Podczas wywiadu z prof. Fangorem dowiedziałem się, że obserwatorium nadal stoi, ale nie jest już używane. Pewnie obecnym właścicielom astronomia już się znudziła... :terefere:

 

P.S. Zanalzłem w internecie taką stronę, gdzie przeczytałem także o obserwatorium w Summit - są tam wpisy sprzed 2 lat, a nawet z tego roku !:

http://www.margaretsoltan.com/?cat=199

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mogę odpowiedzieć na niektóre z pytań Hansa:

 

1. Ponieważ teleskop był przewidziany tylko do obserwacji wizualnych i nie było żadnych przyrządów elektronicznych, nie było więc tez prądu wewnątrz kopuły (zapewne w nocy korzystano tylko z latarek)

2. Te pochyłe okna w każdej ze ścian zostały tak zaprojektowane, aby w dzień, podczas prac (np.montażowych) i kiedy były upały, bezpośrednie światło słoneczne nie docierało do wnętrza kopuły i nie ogrzewało także teleskopu. Do oświetlenia wnętrza wystarczało światło odbite od terenu.

3. Zanim powstała betonowa podstawa pod obserwatorium, na to wzniesienie przywieziono odpowiednio dużą ilość kamieni i żwiru, które wysypano po to, aby w bezpośrednim sąsiedztwie kopuły nie rosły trawy i i inne chwasty. Zapewne ta duża masa budulca dodatkowo wzmocniło całe obserwatorium przed ewentualnym przesuwaniem się ziemi (np po obfitych deszczach).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W pierwszym poście napisałem, że poinformuję o planowanej emisji I części filmu na stronie PTMA. Od ostatniego posta w tym wątku minęły 3 tygodnie, za kilka dni miną już 3 miesiące od nagrania wywiadu z prof. Wojciechem Fangorem, emisji dotąd nie było i pewnie nie będzie... Przypomnę – że naszym pierwotnym celem było przedstawienie rozmowy z artystą o jego zainteresowaniach astronomią. Miał to być kolejny wywiad dla strony „PTMA TV-live” Oddziału PTMA w Warszawie, z cyklu „Szanujmy wspomnienia” Wcześniej gośćmi PTMA byli znani astronomowie, m. in. dr Henryk Brancewicz, prezes PTMA. Więcej o idei zrealizowania tego filmu napisałem w pierwszym poście – teraz uzupełnienie:

 

Po pewnych kłopotach w końcu udało się nagrać ten wywiad 5 maja 2012 r. Film składa się z czterech podstawowych części (epizodów):

1. Początki zainteresowania się astronomią prof. Fangora (przed rokiem 1939);

2. Pierwsze lata po II Wojnie Światowej - współpraca z PTMA (spotkania ze znanymi astronomami zawodowymi) i budowa swojego pierwszego małego obserwatorium w rodzinnej posiadłości w Klarysewie koło Warszawy;

3. Lata pobytu w USA (1966-1999) - i w tym właśnie okresie - udział w wyprawie do Meksyku na całkowite zaćmienie Słońca w 1991 roku oraz zbudowanie swojego dużego obserwatorium w Summit (które jest tematem tego wątku);

4. Lata ostatnie, po powrocie do Polski – a w tej części m. in. o ponownych (choć dość luźnych) kontaktach z Oddziałem PTMA w Warszawie, o rodzinnej bibliotece astronomicznej (w tym o egzemplarzu „De Revolutionibus...” Kopernika), a także - historia kilku obrazów o tematyce astronomicznej.

Cały film jest dodatkowo ilustrowany zdjęciami (jest ich ponad 60) – niektóre z nich są na filmie pokazane publicznie po raz pierwszy ! Ze względów na długość gotowego filmu (70 minut) początkowo zamierzałem pokazać najpierw pierwszą (trwającą 20 minut) część – tak szybko, jak to było możliwe. Niestety...

Trwające od prawie dwóch miesięcy trudności z emisją tego filmu na stronie PTMA sprawiły, że zrezygnowałem z tego planu i teraz udostępniłem na tym Forum link do krótkiego, trwającego tylko 11.5 minuty fragmentu filmu.

Ta forma pokazania filmu musiała zastąpić nasze spotkania „na żywo” na stronie PTMA i dlatego niestety, nie mogliśmy odpowiadać (tak jak do tej pory) na pytania zadawane podczas emisji audycji. Szczególnie zapraszałem do obejrzenia nagrania naszych stałych uczestników internetowych transmisji Oddziału PTMA – jeszcze kilka tygodni temu pytali się na czacie o termin nadania filmu. Mam nadzieję, że ten tak krótki fragment filmu przybliżył mało znaną ogółowi choć część astronomicznej historii prof. Wojciecha Fangora.

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery tygodnie temu umieściłem na „Astropolis” ten wątek – o obserwatorium astronomicznym prof. Wojciecha Fangora, i o jego wieloletnich zainteresowaniach astronomią, współpracą z PTMA oraz z astronomami zawodowymi. Przejrzało go ponad 1530 osób :helo: (kolejnych 50 na innym forum - „Forum Astronomiczne”).

Prawie 6 dni temu umieściłem link do fragmentu filmu „Od Astronomii do Malarstwa” – łącznie na obu forach obejrzało go 15 osób (1% :o wszystkich „gości” wątku) i kilka kolejnych osób spoza forów astronomicznych. Tak jak pisałem wcześniej, dodatkową atrakcją filmu są dołączone zdjęcia – np. z reprodukcjami obrazów i rysunków z zaćmienia Słońca z 1991 roku (akurat tych zdjęć na pokazanej części filmu nie było).

 

Dziękuję zatem tym 15 internautom z obu forów astronomicznych, którzy obejrzeli udostępniony fragment filmu – filmu, który jak już pisałem, został nakręcony specjalnie dla miłośników astronomii z PTMA (choć do dziś nie został na stronie PTMA pokazany). Mogli się dowiedzieć o czymś, o czym nie ma w internecie, ani w dostępnej (np. w encyklopediach czy katalogach) bibliografii prof. Wojciecha Fangora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<Trwające od prawie dwóch miesięcy trudności z emisją tego filmu na stronie PTMA sprawiły, że zrezygnowałem z tego planu i teraz udostępniłem na tym Forum link do krótkiego, trwającego tylko 11.5 minuty fragmentu filmu.>

 

Czy jest jeszcze możliwość obejrzenia tego filmu?

Nie mogę znaleźc odpowiedniego linku. :mellow:

frugoslaw

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wyjaśniam - tak jak informowałem wcześniej, film miał być dostępny przez kilka dni - był od poniedziałku (30 lipca) do soboty (4 sierpnia). Z tym, że od czwartku wieczorem do soboty nikt już filmu nie obejrzał (pobrał z serwera).

Dodatkową informację dla Frugosława wysłałem na PW.

 

W ciagu ostatnich 60 dni cały film był przeze mnie modernizowany (dodanie nowych zdjęć i zmiana dźwięku). Puszczenie całego filmu na stronie PTMA stało się nierealne (a tworząc film myślałem, że tak się stanie - tak jak wywiad z dr H. Brancewiczem, który w kwietniu br. na stronie "PTMA TV-live" został nadany w dwóch kolejnych audycjach (transmisjach)).

 

W lipcu dostałem (wstępne) dwie propozycje pokazania filmu w całości - jesienią br, podczas pewnych wydarzeń kulturalnych (i to nie tylko w Warszawie !). Pewnie skończy się to tak, jak z napisaniem ksiązki...

Otóż 1.5 roku temu dostałem propozycję napisania książki, w której opisałbym swoich ponad 50 lat zajmowania się astronomią, prowadzenia obserwacji, wspólpracy z doc. Bielickim i członkostwa w PTMA. Kiedy po ponad miesiącu czasochłonnej pracy (kosztem spraw rodzinnych) napisałem kilka rozdziałów i chciałem posłać pierwszy rozdział "na próbę", dostałem odpowiedź, abym się nie spieszył i nic nie wysyłał, bo i tak autor tej propozycji nie ma czasu na czytanie tego, co napiszę. Pisanie przerwałem i teraz ja nie mam czasu na dalsze pisanie tej wspomnieniowej książki... :no: Samo życie (astronomiczne)...

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam,

 

że to co napisałem w innym dziale o obserwacjach zakrycia Saturna przez Księżyc :astronom: - obserwacjach wykonanych w PTMA już w 1973 roku:

 

http://astropolis.pl/topic/35074-zakrycia-saturna-przez-ksiyc-czasy-heweliusza-czasy-wspczesne/

 

to właśnie jeden z rozdziałów tego niedokończonego astronomicznego "pamiętnika".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

miesiąc temu minęła - co prawda nie okrągła, bo 21 - rocznica wyprawy z MOA (z Niepołomic) na całkowite zaćmienie Słońca do La Paz (w Meksyku) - zaćmienie to z 11 lipca 1991 roku było jednym z najdłuższych w XX wieku. Dzięki kierownikowi tej wyprawy. kol. Trębaczowi, dostałem wtedy taśmę wideo z trwającą 1.5 godziny relacją z tej wyprawy (pozdrawiam uczestników wyprawy. luxhello.gif )

 

W trzeciej części filmu "Od Astronomii do Malarstwa" Wojciech Fangor opowiada m. in. o swojej wyprawie na tamto zaćmienie. Dlatego przygotowałem skrót z tej relacji :

(...)

Wyjaśniam - nie jest to cała relacja z wyprawy na zaćmienie, obraz na oryginalnym filmie jest nieco rózniący od tego w tym krótkim "klipie" (reprodukcje obrazu i rysunków trwają tu dłużej) a "czołowka" została zrobiona tylko do tego fragmentu filmu.

Ale jest to ciekawe spojrzenie artysty na wpływ zaćmienia na przyrodę.

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro juz mowa o amatorskich obserwatoriach.

 

http://www.rocketroberts.com/astro/observatory.htm

 

Przez krotki czas utrzymywalem z nim kontakt odnosnie wyboru teleskopu, zaraz po tym jak zadawalem pytania na tym forum. :)

 

ciekawe - tyle, że nie dotyczy głównego tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

http://ge.tt/api/1/f...1/blob?download

Link będzie dostępny kilka dni.

 

Szkoda, ja będę mógł obejrzeć dopiero we wrzesniu..... :no:

Frugoslaw

 

Witam,

 

mam kłopoty w wysłaniu Tobie PW - informacja o błędzie w nazwie. Czy możliwe, ze to jest spowodowane polską literą "ł" w nazwie ? Wyślij mi PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega unikalność tego obserwatorium ? Nie tylko na tym, że całe obserwatorium (i kopuła) zostało zbudowane ręcznie przez jedną osobę, ale i na tym, że jego twórcą jest prof. Wojciech Fangor, znany - także w Polsce - art. malarz, grafik, rzeźbiarz, twórca wielu plakatów filmowych i teatralnych, etc...

 

A teraz coś z zupełnie innej beczki: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,12533195,Policja_odzyskala_obraz_o_wartosci_cwierc_miliona.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na początku października br mam dwie rocznice – 56 rocznicę wstąpienia do PTMA :D oraz... to już 5 miesięcy temu nakręciłem wspomniany wyżej film „Od Astronomii do Malarstwa”, który do tej pory (pewnie pechowo) nie był pokazany na stronie PTMA TV-live.

Jest jednak szansa na pokazanie całego filmu i to jeszcze w październiku. Dokładnie gdzie i kiedy ? – dopóki nie będę miał pewności, że film będzie puszczany (i to prawdopodobnie nie jeden raz), na razie nie chce „zdradzić” szczegółów.

 

Ale w nawiązaniu do treści filmu i kontaktów Wojciecha Fangora z PTMA (i Oddziałem PTMA w Warszawie) pokazuję zdjęcie, które wykonałem ok. 2000 r w rozbudowywanym (wówczas) Obserwatorium PTMA. Było jeszcze przed powrotem do nas (z wypożyczenia do obserwatorium PAX-PTMA) naszego największego teleskopu TN-350:

 

wf-ptma.jpg

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mogę już coś dodać na temat projekcji filmu "Od Astronomii do Malarstwa".

 

W piątek 19 października 2012 roku, w Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wystawę "Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra".

 

Oto zdjęcie głównego budynku Muzeum, które wykonałem dzień przed otwarciem:

post-14903-0-29139700-1350783687_thumb.jpg

 

Na wystawie jest prawie 190 prac Wojciecha Fangora (głównie obrazy - w tym wielkoformatowe). Podczas otwarcia wykonałem "trochę" zdjęć; oto jedno z nich:

post-14903-0-94430200-1350783676_thumb.jpg

 

Wśród towarzyszących wystawie wydarzeń są też projekcje filmowe, także w/w film, który nakręciłem 5 maja 2012r. Niestety, w ostatniej chwili wycofano projekcję tego filmu podczas imprez związanych z otwarciem, jak również ograniczono liczbę projekcji podczas trwania wystawy Wojciecha Fangora. Zamiast jednej dziennie (taka była opcja), będzie tylko jedna tygodniowo, we wtorki (i to nie wszystkie !) o godz. 16:00.

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.