Skocz do zawartości

LORNETKI


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

Delta Optical ma zamiar wypuścić swoja serie astronomicznych lornetek o średnicy obiektywów 80 i 100mm.

 

Z wyglądu przypominają trochę lornetki "Oberwerk", jeśli jakość optyczna jest lepsza od Celestrona to w tej cenie moze to być bardzo interesujący sprzęt optyczny zwłaszcza dla poławiaczy komet.

poniżej parametry lornetki jak i link do str:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-opt...

 

Średnica obiektywu: 100 mm

Powiększenie: 25x

Pole widzenia kątowe: 3 stopnie

Pole widzenia liniowe: 52/1000

Źrenica wyjściowa: 4 mm

Odstęp źrenicy: 15.5 mm

Minimalna ostrość: 25 m

Sprawność zmierzchowa: 50

Jasność względna: 16

Pryzmaty: BaK-4/porro

Ogniskowanie: indywidualne

Dodatkowe informacje: w pełni metalowy korpus, powłoki FMC

 

Powłoki FMC?-jeśli to prawda to nie będzie problemów z odblaskami jaśniejszych gwiazd powstawania tzw. "duszków" , które denerwują i to ostro wprawionych poszukiwaczy komet.

Obiektywami są zapewne zwykłymi achromatami ,jeśli korekta jest dostateczna to w tej cenie klasowej będzie to nowy hit D.O.

 

Miale 2x lornetki Celestron 25x100 i obie szybko sprzedałem na korzyść Fujinonow,ale ciągle brakuje mi 100mm łapacza komet :).

Przy odrobinie szczęścia zapewne uda mi się wypożyczyć te lornetki do testów a wiec będę mógł o nich napisać coś więcej.

 

Y

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja będę czekał co napiszesz, bo niewykluczone, że kiedyś jakieś 25x100 nabędę. Delta tutaj np. też podała omyłkowe pole widzenia (za duże), które po zwróceniu uwagi na błąd w komentarzach nadal jest niezmienione :Dhttp://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-delta-optical-gso-dobson-12-f5-m-crf,d2297.html

 

No no ciekawe co to za lorneta i w ogóle czym się różnią te wszystkie 25x100 dostępne w Polsce? SM, TS, jest ich już parę, a coś mi mówi że jest jeden i ten sam chiński wał. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakosci Fuji bym nie oczekiwal.

 

wazne jest by bledy optyczne w obu obiektywach byly na tym samym poziomie,wtedy wprawne oko nie bedzie widzialo drastycznej roznicy a wiec bedzie wszystko ok.

 

Pryzmaty mogly by byc odrobine wieksze ale i tak sa potezniejsze niz w APollo 22x100.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach prezentuje się całkiem całkiem . Troszkę ta waga jakby maława na taką dwururę (słusznie zauważył Yoker z tymi pryzmatami) , ale taka cena + wyposażenie , może przekonać . Szkoda , że producenci zwykle zawyżają parametry , powinno być to zabronione (takie zaokrąglanie na własną korzyść) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka lornety DO wyglądają na brand United Optics z serii B4.

Raczej jest to średnia półka o czym świadczy też cena. Jeżeli rzeczywiście są to FMC w

porządnej obudowie to zderzenie ze Skymasterem może byc bardzo ciekawe.

Co do szkieł chyba to nie jest to samo co w Celestronie, jakiś inny odcień, ciekawe

czy ten zafarb niebieski udało się wytłumić w tych modelach. Bez testów nie ma

co prorokować :)

 

W każdym razie sprzęt na fotkach wygląda apetycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem przez obie w zeszły czwartek na zlocie Optyczne.pl w Sulejowie.

Arek stwierdził, że są to praktycznie stare Celestrony Skymastery w nowym wcieleniu. Nie miałem okazji zrobić bezpośredniego porównania, ale na podstawie krótkich zlotowych obserwacji (naprawdę krótkich) raczej przychylam się do tej opinii.

 

Także prowadzący oficjalną prezentację DO Krzysztof Mularczyk, kiedy doszedł do tych "smoków" (jego słowa), był raczej oszczędny w wypowiadaniu superlatywów (by rzec dyplomatycznie). O ile dobrze pamiętam, stwierdził, że "jakość jest adekwatna do ceny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, no to nieźle, widzę że jeszcze się mentalność w tym kraju nie zmieniła i ludzi ma się często za debili (sorry za mocne słowa) bo skoro to prawda to można w żywe oczy wciskać kit, że 2+2 = 5 a w tym przypadku raczej 3 stopnie pola. O ile rozumiem błędne dane w przypadku Celestrona, takie podał producent takie są w broszurach, producent zagraniczny toteż ma w nosie jakichś tam Polaczków, o tyle na rynku rodzimym można by przynajmniej prawdę pisać. No ale poczekamy do testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak do tej pory nie mam odpowiedzi z D.O odnosnie wypozyczenia lornetek.

 

Podobno jakosc lorentki jest podobna do Celestrona zastanawia mnie tylko to FMC ...?

Mysle,ze na najblizszym astrozlocie organizowana przez D.O w miejscowosci Krzyz? uda mi sie zrobic pare fotek i opisac spostrzezenia.

 

ciemnego nieba

 

Y

 

ps

 

tak jak wspominalem, jakosc Fuji czy tez W.O nie nalezy sie spodziewac,ale jesli to beda dobre achromaty z FMC to cena jest naprawde do przyjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.