Skocz do zawartości

Metoda dryfu CCD-b.dokładnie


Nocny Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Był ten temat, wiem. Jednak wszędzie (jak dla mnie) jest opis niedokładny albo za mało szczegółowy. Na podstawie tych opisów ćwiczyłem ustawianie montażu i nie wychodzi mi. Dlatego proszę o bardzo dokładne opisanie tej metody (ale nie dla okularu z krzyżem) ale dla kamery CCD/DSLR. Proszę krok po kroku napisać co po kolei trzeba robić, co naciskać na pilocie montażu, itd. Jeśli mi się wreszcie uda opanować tą metodę i ustawić tak jak trzeba montaż to będę niezwykle wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Był ten temat, wiem. Jednak wszędzie (jak dla mnie) jest opis niedokładny albo za mało szczegółowy. Na podstawie tych opisów ćwiczyłem ustawianie montażu i nie wychodzi mi. Dlatego proszę o bardzo dokładne opisanie tej metody (ale nie dla okularu z krzyżem) ale dla kamery CCD/DSLR. Proszę krok po kroku napisać co po kolei trzeba robić, co naciskać na pilocie montażu, itd. Jeśli mi się wreszcie uda opanować tą metodę i ustawić tak jak trzeba montaż to będę niezwykle wdzięczny.

 

Tu masz linka do chomika kolegi Alien7101,znajdziesz tam to czago szukasz.

http://chomikuj.pl/Alien7101/PTMA+TV+Warszawa/2012-04-05+Podstawy+astronomii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakladam, ze o ta metode Ci chodzi:

http://www.astrophotoinsight.com/public/ccd-drift-method/

wszystko tu jest w miare dokladnie opisane. ktorego kroku nie rozumiesz?

 

 

Tak, widziałem to. Rozumiem każdy krok i wczoraj zastosowałem to wszystko dokładnie. Co mi wyszło? Mam MT-800 na HEQ5 Pro SynScan i po zastosowaniu metody dryfu (uzyskałem kreseczki) montaż nie mógł mi uprowadzić dwu minutowych ekspozycji. Udawały się minutowe w jakiś 90 procentach. Myślę,że w tego montażu i z tym teleskopem bez guidingu można więcej czasu wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, widziałem to. Rozumiem każdy krok i wczoraj zastosowałem to wszystko dokładnie. Co mi wyszło? Mam MT-800 na HEQ5 Pro SynScan i po zastosowaniu metody dryfu (uzyskałem kreseczki) montaż nie mógł mi uprowadzić dwu minutowych ekspozycji. Udawały się minutowe w jakiś 90 procentach. Myślę,że w tego montażu i z tym teleskopem bez guidingu można więcej czasu wyciągnąć.

 

A dobrze wyważyłeś sprzęt? Ja, przez to, że w zły sposób wyważałem cały setup straciłem chyba z rok, zamiast robić zdjęcia kląłem niemiłosiernie co jest nie tak z moim montażem. Z drugiej strony 800 mm ogniskową to chyba trudno bez guide pociągnąć dłużej niż minutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie natknąłem się na temat prowadzenia podobnego zestawu na astromaniaku. Jestem nieco zaskoczony :(, myślałem, że te 2-3 min to powinno w miarę uprowadzić. Zestaw wyważam zawsze względem przeciwwagi, zapominam jednak czasem wyważyć samą tubę (w drugiej osi). Ma to spore znaczenie? W sensie wyważenie samej tuby, bo względem przeciwwagi to wiem,że to jest podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie natknąłem się na temat prowadzenia podobnego zestawu na astromaniaku. Jestem nieco zaskoczony :(, myślałem, że te 2-3 min to powinno w miarę uprowadzić. Zestaw wyważam zawsze względem przeciwwagi, zapominam jednak czasem wyważyć samą tubę (w drugiej osi). Ma to spore znaczenie? W sensie wyważenie samej tuby, bo względem przeciwwagi to wiem,że to jest podstawa.

 

Oczywiście, ze ma znaczenie, montaż powinien być dobrze wyważony zarówno w osi Ra jak i w Dec. W przypadku gdy oś optyczna tuby jest równoległa do osi Ra to złe wyważenie osi Dec pewnie będzie miało niewielki wpływ na prowadzenie, ale w sytuacji gdy oś Dec obrócimy o np 90 stopni to złe zbalansowanie np. po stronie LG będzie nam ciągnęło oś RA w tą stronę gdzie znajduje się LG teleskopu. Mam nadzieję, że dobrze to przedstawiłem. Najlepiej rozrysować sobie parę schematów i wszystko będzie jasne.

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.