Skocz do zawartości

Kamera CCD do astro - B/W czy kolor?


Xal

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat co do wyboru kamerki do DS. Rozważam 3 modele Atik 314E mono lub kolor oraz QHY8L. Wiadomo kamerka kolor to mniej wydatków (odchodzi koło filtrowe i filtry) i mniejsza upierdliwość w obróbce zdjęć. Ale jednocześnie mniejsza czułość i większe wymogi co do jakości nieba. Mono to niewątpliwy plus, że wystarcza gorsze niebo (mieszkam na przedmieściach, tylko czasami wypad pod ciemne niebo) i większa czułość. Ale dodatkowo koło i filtry oraz upierdliwość obróbki materiału. Sam nie wiem co wybrać. Wolałbym kolor ale miejskie niebo mnie z lekka dobija. Macie może jakieś rady? Sprzęt to SW150/750 HEQ5 SynScan, TS 80mm guide, QHY5. No i budżet na maksa 5500 złociszy i nie chcę ściągać jakiś wynalazków z USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak do astro to zdecydowanie mono, po za tym, co już wymieniłeś, kamera mono ma zdecydowanie większe możliwości, jest bardziej uniwersalna, bo dochodzi możliwość focenia w narrowbandzie (Ha,Hb,OII,SIII i kupa innych), uprawiania fotometrii (filtry UVBRI), albo świecenia luminacji, albo w ogóle bez filtrów, a na początek w ogóle nie musisz kupować koła, wystarczy jeden filtr H-a który nakręcisz bezpośrednio na kamerę i możesz focić piękne mgławiczki, niemal z centrum miasta i pełni Księżyca, czego w życiu nie posmakujesz kolorową

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak do astro to zdecydowanie mono, po za tym, co już wymieniłeś, kamera mono ma zdecydowanie większe możliwości, jest bardziej uniwersalna, bo dochodzi możliwość focenia w narrowbandzie (Ha,Hb,OII,SIII i kupa innych), uprawiania fotometrii (filtry UVBRI), albo świecenia luminacji, albo w ogóle bez filtrów, a na początek w ogóle nie musisz kupować koła, wystarczy jeden filtr H-a który nakręcisz bezpośrednio na kamerę i możesz focić piękne mgławiczki, niemal z centrum miasta i pełni Księżyca, czego w życiu nie posmakujesz kolorową

 

Czyli dokładnie tak jak myślałem. Zatem na placu boju zostają kamerki mono: Atik 314E, 314L+ lub 320E. Biorąc pod uwagę obecny mój sprzęt, która z nich byłaby optymalna? W dalszej perspektywie czasowej planuję zakup jakiegoś ED'ka 60-90mm ale to za jakieś 1.5 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zatem na placu boju zostają kamerki mono: Atik 314E, 314L+ lub 320E. Biorąc pod uwagę obecny mój sprzęt, która z nich byłaby optymalna? ...

 

a to może niech Adam Ci doradzi, bo ja miałem kiedyś tylko 314L, a on je zapewne testował wszystkie trzy

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

314L+ jest jedyna w swoim rodzaju. 314E i 320E są bardziej budżetowe jak i lubią krótsze ogniskowe ze względu na małe piksele.

 

Po poczytaniu recenzji i dzięki Waszym radom skuszę się chyba na 314L+ (kurcze muszę doskładać sałaty). Znacie może jakiś prosty i zjadliwy tutorial jak skaładać fotki LRGB oraz gdzie ewentualnie mógłbym znaleźć surowe klatki LRGB w celu poćwiczenia jak to wygląda. Kilka znalazłem ale są dla mnie za mądre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po poczytaniu recenzji i dzięki Waszym radom skuszę się chyba na 314L+ (kurcze muszę doskładać sałaty). Znacie może jakiś prosty i zjadliwy tutorial jak skaładać fotki LRGB oraz gdzie ewentualnie mógłbym znaleźć surowe klatki LRGB w celu poćwiczenia jak to wygląda. Kilka znalazłem ale są dla mnie za mądre.

 

W większości aplikacji po prostu wybierasz obrobione fotki pod poszczególne kanały i gotowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości aplikacji po prostu wybierasz obrobione fotki pod poszczególne kanały i gotowe :)

 

Pobrałem, poćwiczyłem i jest nieźle. Chwytam w czym rzecz. Nurtuje mnie jednak jeden problem. Jak zrobić aby kadry na poszczególnych kanałach się pokrywały. Przecież bez koła filtrowego, a nawet z kołem jak materiał zbieramy kilka nocy nie sposób ustawić takiego samego kadru dla wszystkich kanałów. Alignuje się wtedy kanały ręcznie czy w jakiejś aplikacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programy do składnia zdjęć mają opcje przycinania zdjęć i składania tylko wspólnego obszaru.

 

Czy Nebulosity2 ma tą funkcjonalność?

 

Przy okazji dodatkowo zapytam się o takie sprawy. Czy w przypadku kamerki Atik 314L będę potrzebował korektor MPCC (FOV mniejszy niż w DSLR czyli na mój rozum chyba nie) oraz czy filtry to wystarczą 1.25" czy też lepiej używać 2"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Nebulosity2 ma tą funkcjonalność?

 

Przy okazji dodatkowo zapytam się o takie sprawy. Czy w przypadku kamerki Atik 314L będę potrzebował korektor MPCC (FOV mniejszy niż w DSLR czyli na mój rozum chyba nie) oraz czy filtry to wystarczą 1.25" czy też lepiej używać 2"?

Co do filtrów to na 100% wystarczą 1,25 (mam kamerę z tą samą matrycą i nie mam żadnych problemów - nie winietuje)

Korektor MPCC, jeśli dobrze pamiętam, potrzebny jest w newtonach do niwelowania comy.. jeśli masz newtona to masz odpowiedź ;)

Edytowane przez pladal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na kilka pytań:

 

1. Atik 314E vs 314L - to kwestia czysto finansowa. 314L jest pod każdym względem "lepszy" od E, ale za znacznie wyższą cenę. Nie zmienia to faktu, że wersja E to nadal bardzo ciekawa kamera, szczególnie patrząc na jej cenę. Jeżeli możesz dopłacić - weź 314L, jeżeli nie, wersja E da Ci masę satysfakcji.

 

 

2. korektor komy (MPCC np.) - czy będziesz go potrzebował? To zależy od Twoich wymagań estetycznych. Jeżeli zaakceptujesz lekkie objawy komy na krawędzi, to nie będziesz go potrzebował. Jeżeli oczekujesz perfekcji, to będzie potrzebny. Możesz najpierw kupić kamerę, zobaczyć, co "wychodzi", a dopiero potem zdecydować, czy "inwestować".

 

Te zdjęcia powstały bez korektora:

http://www.jesion.pl/blog/2011/04/23/w-poszukiwaniu-zlotego-grala-taniej-astrofotografii-kamera-atik-314e/

 

4. kolor vs mono - wiele razy ten temat był poruszany i nadal wiele mitów dookoła niego krąży. Nie można powiedzieć, że fotografia z kamerą mono i jej obróbka jest skomplikowana, do tego trudniejsza od DSLR/kolor. Ja osobiście uważam, że najtrudniejsze w obróbce są zdjęcia z kamer kolorowych. Z mono kamer trudne jest obrabianie koloru z filtrów Narrowband, ale... przecież to dziedzina, która dla kamer kolor w ogóle nie istnieje, więc nie można tego porównywać. Prawda? Obróbka czystego materiału mono (np. L, czy nawet samego Halpha) jest tak prosta, że aż zadziwiająca.

 

Puentując - zdecydowanie matryca mono. Będziesz miał nieziemski fun przez najbliższe kilka miesięcy. Gdybyś chciał kupić kamerę w naszym http://astromarket.pl, to daj znać na PW, a udzielimy wszelkich informacji (także tych, jak to wszystko ze sobą połączyć, żebyś nie musiał walczyć kolejnych parę miesięcy ze złączkami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za porady. Czuję się nawrócony na mono :) Zastanowię się tylko czy 314E czy 314L+. Zależy to oczywiście od wydolności kieszeni. Adamie zgłoszę się w sprawie kamerki do Ciebie pod koniec roku, może troszkę wcześniej ale to nie ode mnie zależy. Jeszcze raz dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam podobny dylemat, po zabawie z zestackowanym zdjęcięm Adama - jodłowskie irysy - z tego co pamiętam, mogę powiedzieć że obrabianie materiału kolor jest trudne zwłaszcza partie z delikatnym pyłem, na PS zjadłem zębiska bo utrzymuje się z grafiki komputerowej, ja i żona walczyliśmy i nie osiągneliśmy podobnego efektu jak Adam, a plastykami jesteśmy i grafika jest na co dzień w domu, do kolacji i śniadania i tak całą dobę z przerwą na spanie. Pomyśleliśmy że może to obrabiane w jakimś programie typu Maxim po rozbiciu na składowe, ale w PS też rozbijałem na wszystkie kanały i dalej pyły w lesie.

 

Muszę się pobawić z stackami z LRGB - ale nie oftopując składam teraz zestaw TSapo65q i montaż Tak EM-10 już w drodze, jutro dotrą dzięki perfekcyjnej współpracy forumowiczów na giełdzie. Teraz stoję przed dylematem, bo miałem kupić kamerę mono, z uwagi na to że dysponuję świetnym miejscem do zdjęć - dom na granicy cywilizacji, na wsi 4 domy w okolicy i wszyscy śpią przed 20:00 heh - brak oświetlenia przy drodze, myślałem że najprostszy wybór to mono. Aczkolwiek po rozważeniu możliwości zbierania danych, stwierdziłem że z mono można więcej - na przyszłość. Obrabianie też jest wg mnie prostsze - aczkolwiek to ocena subiektywna.

 

Przeraża mnie tylko złączkologia - obecny zestaw ma złączki pod eosa, trzeba będzie to jakoś przezłączkować na kamerę i koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeraża mnie tylko złączkologia - obecny zestaw ma złączki pod eosa, trzeba będzie to jakoś przezłączkować na kamerę i koło.

Bez przesady, to żaden problem. Jak coś będziesz potrzebował, to daj znać na priwa. Możemy Ci w Astromarket.pl przygotować wszystkie potrzebne rzeczy.

 

Szczególnie w przypadku tego TS'a sprawa jest stosunkowo prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

Bez przesady, to żaden problem. Jak coś będziesz potrzebował, to daj znać na priwa. Możemy Ci w Astromarket.pl przygotować wszystkie potrzebne rzeczy.

 

Szczególnie w przypadku tego TS'a sprawa jest stosunkowo prosta.

 

Dziękuje za propozycje pomocy, jednak zdecyduje się na kolorowa qhy8 do tego jest TS65Q, montaż Takahashi EM10, motofocus i jeszczę do tego guider dodam i zaczynam działania, powalczę jednak z obrabianiem jednoklatkowcow - nie odpuszczę tak łatwo, lata pracy w grafice, druku i fotografii mi nie pozwalają dopuszczać wyzwań w dziedzinie obrazowania i obróbki graficznej . Znaczek mam trochę dedykowanych do tego apo od TS'a więc raczej wiekach problemów nie będzie, jak się pojawią, będę pisał o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.