Skocz do zawartości

Prowadzenie EQ6


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Szymku - znam ten kalkulator. Wydaje mi się, że on służy do wyliczania min i max wartości korekt guidingu.

Adam zaś mówił o parametrach X i Y speed (uzyskiwanych przy kalibracji guidingu).

 

Wiem, że będę musiał następnym razem kalibrację przeprowadzić na południu przy dec 0*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalibrację może lepiej rób tam gdzie będziesz focił,

metrowy newton mocno zmienia położenie środka ciężkości w deklinacji,

dochodzą ugięcia, luzy itp

A jaki to ma wpływ na prędkości guidowania montażu? Ew. na ich pomiar właśnie w czasie kalibracji. Ale jeżeli ustawi to raz prawidłowo, to potem nie będzie miało znaczenia. Kalibrowanie guidera w dowolnymi miejscu (np. na wyższych deklinacjach) mocno zmniejsza jego dokładność, czyli zwiększa ryzyko nieprawidłowej kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale kalibracja guidera mierzy nie tylko prędkości, ale przede wszystkim obrót i kąty osi, a one przez ugięcia mogą się chyba zmienić, bo wyobraź sobie w EQ6 podczas kalibracji "ramionka" L nie zawsze są prostopadłe i pytanie co ma większy wpływ? czy krzywa "eLka", czy różnica długości odcinków pomiarowych przy większych wartościach dec, ale to tylko moje dywagacje, więc pewnie niema się czym przejmować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale tak po prawdzie, to nawet błąd kilku stopni tragedii nie zrobi, bo gwiazda rusza się w czasie guidowania o ułamki piksela. Nie przesadzaj, że tak Ci się kąt zmieni teleskopu w stosunku do osi teleskopu. Musiałoby go trzepnąć min. o 5 stopni, żeby to w ogóle miało jakiś mierzalny wpływ. Najważniejszy parametr to właśnie X speed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam, przy najbliższej okazji stestuję te ustawienia.

 

To, że w OAGu gwiazdy nie są punktowe to wiem (i są przecinkami) ale czy to normalne, że z każdą nową ekspozycją gwiazda zmienia kształt (albo jest to placek, kółko czy taki "empikowy" przecinek - grubszy z jednej strony a cienki z drugiej)?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Adam,

czy mógłbyś wyliczyć wartości na X i Y speed przy guiderze 180mm.

Na pixel przypada mi 8,47" (pixel 7,4um na ok 180mm)

 

i jeszcze jedno pytanie - muszę to skonkretyzować - w przypadku wyważania osi RA, strona wschodnia ma zauważalnie ciągnąć czy tylko "trochę"?

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.