Skocz do zawartości

Prowadzenie EQ6


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

zastanawia mnie jeden element.

Właśnie z balkonu zbieram materiał (górnolotnie powiedziane) M57.

 

Na biegun ustawiłem przy pomocy Alignmastera (nie widzę polarnej i mam przekoszoną lunetkę).

 

Wykres DEC mam na poziomie 1/4px (ok 0,3") więc przypomina linię prostą - gorzej z RA - skacze i fruwa na +/- 1px a czasami nawet do +/- 2px potrafi strzelić,

 

Sesję robię z balkonu (8p, zachodnie peryferia wawy - Jelonki).

Strzelam na:

- Seeing (ale dlaczego deklinacja chodzi dobrze)

- Wyważenie montażu (wydaje mi się, że lekko przeważyłem wschodnią stronę /z teleskopem/)

- Problem z montażem (wymieniony smar)

 

Ew. luzy wydaje mi się, że zniwelowałem przeważeniem osi...

 

Jak Wam się wydaje - od czego to może zależeć?

 

Zdjęcia wychodzą ewidentnie kopnięte w RA...

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. W załączeniu wykres - oś X to DEC, Y to RA.

Bez tytułu.png

 

Ustawiłem agresywność na 3 (miałem 7) i zobaczę jak teraz to będzie wyglądać.

 

Mam ustawiony czas korekt na 4 sek.

 

Gdzie się ustawia bin guidera?

 

Boję się, że może to być coś z mechaniką...

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim widać nadkorekcję, bo większość korekt przestrzeliwuje środek osi dając potworną ziarnistość. Zmniejsz na maxa agresywność i zobacz, co się dzieje. Jeżeli nadal będzie przestrzeliwał, to musisz zmienić parametry X Speed w zaawansowanych opcjach guidera.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to guidujesz seening.

 

Nie. Po osi dec widać, że nic się z seeingiem złego nie działo i montaż nie gonił za nim. Pav, Tak jak pisał Sumas i Adam, Na poczatek, wyważenie i "złagodzenie" agresywności. Jak Ci dalej będzie strzelał kilkusekundowymi pikami to trzeba bedzie mont otworzyć i przeczyścić. U mnie leżały na ślimacznicy stalowe opiłki z korpusu. Dość by wygenerować i większy strzał.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim widać nadkorekcję, bo większość korekt przestrzeliwuje środek osi dając potworną ziarnistość. Zmniejsz na maxa agresywność i zobacz, co się dzieje. Jeżeli nadal będzie przestrzeliwał, to musisz zmienić parametry X Speed w zaawansowanych opcjach guidera.

Adam, ten parametr X speed określił maxim przy kalibracji - w razie powtarzających się kłopotów zmniejszyć go?

 

Nie. Po osi dec widać, że nic się z seeingiem złego nie działo i montaż nie gonił za nim. Pav, Tak jak pisał Sumas i Adam, Na poczatek, wyważenie i "złagodzenie" agresywności. Jak Ci dalej będzie strzelał kilkusekundowymi pikami to trzeba bedzie mont otworzyć i przeczyścić. U mnie leżały na ślimacznicy stalowe opiłki z korpusu. Dość by wygenerować i większy strzał.

 

Pozdrawiam.

Właśnie również mi się wydawało, że to nie seeing - bo DEC idzie doskonale.

Ustawione mam w niej korekty tylko w X- i idzie ślicznie.

 

Ok, zmniejszę następnym razem agresywność i dużo bardziej przyłożę się do wyważenia teleskopu.

Hans - jeśli chodzi o rozbieranie to montaż był rozebrany, wymyty dokładnie z resztek smarów i ew. opiłków, nasmarowany smarami geoptika , złożony i miał wyregulowane luzy. Zobaczę jeszcze jak tam luzy w RA jeszcze i może da się je jeszcze zminimalizować.

 

 

Co mnie jeszcze zastanawia - obserwują gwiazdkę do guidowania mam wrażenie, że pływa ona o ok 2px lewo prawo - nie wiem czy jest to spowodowane faktycznie błędnym prowadzeniem w RA (lewo prawo to RA) czy może jest to związane z OAGiem.

Ostrość Atika ustawiłem dobrze wg mnie.

 

Paweł

 

PS

jest szansa, że dziś zrobię trochę testów w polu (nie z balkonu) i zobaczymy jak to będzie chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po testach w polu.

Cirrusy były, ale coś tam się udało.

 

Co zrobiłem:

- usunąłem luzy w RA (był lekki), regulowałem do momentu aż nie będzie czuć luzów i silnik nie będzie gubił kroków

- sprawdziłem docisk z jednej strony osi ślimaka RA (za takim kapslem)

- sprawdziłem zazębienie się silnika z osią ślimaka RA

- wyważyłem leciutko przeważając na stronę wschodnią - by montaż ciągnął a nie popuszczał.

 

Na początku (ok 22) jak ruszyło to faktycznie miałem wrażenie, że jest lepiej, błąd zamykał się w 1px (ok 1,4") i czasami zdażyło mu się odskoczyć na +/- 1px ale im dalej w las tym ciemniej.

Po zrobieniu kilku klatek, które faktycznie wyglądały na nieporuszone zaczął przestrzeliwywać. Guidowałem na agresywności 5-6. Po przyjściu po północy wykres wyglądał tak:

pe2.jpg

Tutaj start części wykresu: 23:45 (zacząłem robić plejady)

 

Zmniejszyłem agresywność do 3 i poszedłem do domku, wyszedłem okoł pierwszej i wykres prezentował się tak:

pe.jpg

Tutaj start części wykresu 00:50

 

Zwróćcie proszę uwagę, że skala pionowa na pierwszym wykresie jest +/-2px a na drugim +/-5px

 

w obydwu przypadkach X jest RA (screenshoty robione na innym komputerze).

 

Nie wiem już w czym rzecz. Ustawiłem na biegun metodą PHD (tyle, że w maximie) i dryf gwiazdy w dec przy 5 minutach był ok 1/3px więc uznaję to za dobre ustawienie.

 

Nie wiem czy to wina faktycznie ślimaka, czy jakiś ustawień...

 

Paweł

 

PS

Tutaj klatka plejad (zdebayeryzowany fits) z godziny 0:53 (rozpoczęcie) i 1:01 skończenie

M45-009.jpg

Widać nieosiowość (będę musiał nad tym popracować)

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz masz dokładnie odwrotną sytuację do nadkorekcji - brak korekcji. Widać, że masz jakiś problem z kalibracją. Tym razem guider robi za słabe korekty i nie jest w stanie opanować silnego błędu PE (stąd jest widoczny na wykresie). Po zmniejszeniu korekt na 30% montaż tym bardziej odjechał, co jest całkowicie zrozumiałe. W sytuacji, kiedy montaż jest niedokorygowany powinieneś zwiększyć długość korekt, a nie je zmniejszać.

 

Jeżeli kalibracja przeprowadzona jest prawidłowo, to 80% korekty powinny na EQ6 działać dobrze (sensitivity 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W montażach ślimakowych musi być luz.

To prawda. Jeżeli zęby zostaną za mocno dociśnięte do siebie to dramatycznie wzrośnie "ziarnistość" PE (może dać to taki efekt, jak nadkorekcja). Niestety - największą wadą tradycyjnych napędów jest ich luz, a do tego, musi być utrzymywany (nie za duży, nie za mały). O ile w RA luz nie jest jakimś wielkim problemem (tracking zawsze pracuje w 1 stronę, zwalniając i przyspieszając) o tyle w DEC to już większy problem (guiding w 2 kierunkach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to zrobię tak, że bardzo delikatnie poluzuję docisk ślimaka do ślimacznicy - żeby nie było "na styk".

Kalibrację przeprowadzam w Maximie:

1. naświetlam klatkę (3sek)

2. klikam na gwiazdkę, calibrate, start

3. gdy będę miał czerwone "L" na ekranie (nie zawsze równe, przez backlash) to klikam na gwiazdkę, track i start i zaczyna prowadzenie.

 

potem reguluję tylko agresywnością. w przypadku DEC mam ustawione 4-5 i prowadzi dobrze. Jutro będzie mozliwość to sprawdzę - ustawię agresywność na 8 i zobaczę jak będzie szło.

Jak się zmienia binning guidera? (i czy dla Titana jest to możliwe) oraz czy warto to zrobić - Adamo napisał, żeby zmienić...

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ogniskowej nie powinno być konieczności binowania (ustawiasz w zaawansowanych opcjach guidera). Guider kalibruj na zerowej deklinacji na przecięciu z południkiem (meridian). Czy w czasie guidingu maxim dostaje informacje o deklinacji obiektu z teleskopu? Czy teleskop jest podpięty do Maxima?

 

Sprawdź też wartości X i Y speed, jakie przydziela po kalibracji - wrzuć je tutaj, zobaczymy, czy prawidłowo Ci je wylicza. Guider (kąt kamery) ustaw tak, żeby osie kamery pokrywały się z osiami montażu (X/Y - RA/DEC).

 

Podaj mi też swoją wynikową rozdzielczość kątową na 1 piksel (guider). Policzę Ci, jakie powinieneś mieć parametry X i Y Speed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guider (kąt kamery) ustaw tak, żeby osie kamery pokrywały się z osiami montażu (X/Y - RA/DEC).

 

 

jakiś szczególny powód takiego ustawiania? program podczas kalibracji powinien "nauczyć" się kąta i używać go później do rysowania wykresów błędów RA i DEC (no chyba, że Maxim nie ma takiej opcji i pokazuje jedynie X i Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powód jest bardzo istotny. Jeżeli chcesz wykorzystać w pełni potencjał prawidłowego wyliczania pozycji subpikselowych, to im większy kąt odchylenia, tym spada dokładność takich kalkulacji.

 

 

acha, nie wiedziałem, że ma to znaczenie. masz jakiś link wyjaśniający dlaczego tak jest (lub jak wolisz, to może wytłumacz jak większe kąty powodują mniejsze dokładności?) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ogniskowej nie powinno być konieczności binowania (ustawiasz w zaawansowanych opcjach guidera). Guider kalibruj na zerowej deklinacji na przecięciu z południkiem (meridian). Czy w czasie guidingu maxim dostaje informacje o deklinacji obiektu z teleskopu? Czy teleskop jest podpięty do Maxima?

Czyli najlepiej skierować telepa na obszar przy DEC 0 i Meridianu (po stronie, na której chce się zacząć focić) i tam skalibrować guiding.

Tak, Maxim dostaje info o deklinacji obiektu z teleskopu. Montaż obsługuję przez Maxima.

 

Sprawdź też wartości X i Y speed, jakie przydziela po kalibracji - wrzuć je tutaj, zobaczymy, czy prawidłowo Ci je wylicza. Guider (kąt kamery) ustaw tak, żeby osie kamery pokrywały się z osiami montażu (X/Y - RA/DEC).

Po ostatniej kalibracji (robiłem przy obiekcie, który będę focił) miałem:

X Speed (DEC): -7,543

Y Speed (RA): 9,496

Kąt kamery: 74,78

 

Wydaje mi się, że te liczny X i Y powinny być bardzo podobne, ale ze względu na backlash itp to nie są.

 

Zastanawiam się jak zrobić by ustawić guider z osiami montażu... ale to chyba tylko i wyłącznie przez rotator, gdyż jak wkręcam to właśnie w takiej pozycji się "dokręca".

 

 

Podaj mi też swoją wynikową rozdzielczość kątową na 1 piksel (guider). Policzę Ci, jakie powinieneś mieć parametry X i Y Speed.

Przy guiderze na 1px mam 1,52" na px (pixel 7,4um przy 1000mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.